Izvor: Politika, 17.Jul.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novinar na mestu direktora
Posle šest godina u Evroligi Vladimir Stanković u ulozi glavnog operativca moskovskog Dinama, jednog od najambicioznijih klubova u Evropi
Vladimir Stanković je ispunio maltene sve što je želeo u novinarstvu. Uspeo je čak i da "uhapsi" Luisa Figa ispred "Nou kampa" (slikao ga je s lisicama na rukama da bi imao naslov "Samo se ovako može zadržati"), doživeo da ga mnogi evropski asovi oslovljavaju sa "senjor Stankovik"... Kad je pre šest godina postao direktor za medije >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Ulebove Evrolige, izgledalo je da je to kruna njegove karijere. Ali, pre neki dan postao je sportski direktor pobednika Ulebovog kupa Dinama (Moskva), jednog od najambicioznijih klubova u Evropi.
Izveštavao je sa sedam olimpijskih igara i pet svetskih prvenstava u fudbalu (uključujući i poslednje). U šali kaže da "ima" 12 od 14 zlatnih medalja naše košarke (propustio Ljubljanu 1970. i Manilu 1978.). Od Olimpijskih igara u Barseloni 1992. njegova supruga Gordana i on živeli su u tom gradu, poslednjih godina između Sardinije i Sicilije (tako se zovu ulice koje ograničavaju ulicu Deputasion u kojoj im je stan). Maltene punu deceniju pisao je za poznati sportski dnevnik "Mundo Deportivo"...
Zašto ste se odlučili da iz Evrolige pređete u Dinamo?
– To nije lako objasniti. Motiv verovatno leži u novom izazovu, u činjenici da mi je Dinamo ponudio šansu da posle 37 godina u košarci kao novinar radim i nešto drugo.Takođe, u celoj karijeri posle izvesnog broja godina donosio sam značajne odluke, menjao radna mesta, pa čak i države, i nadam se da me taj instikt koji me je dosad nepogrešivo vodio napred neće izneveriti ni sada. Naravno, da nije bilo trenera Dušana Ivkovića, našeg dugogodišnjeg poznanstva i saradnje, sigurno ne bi bilo ni ove moje "moskovske avanture" ali verujem da ću moći da pomognem Dinamu na više frontova. Klub je ozbiljan, ambiciozan, ovih dana ulazi u novu, modernu salu u kojoj će imati sjajne uslove za rad, ima i kvalitetan tim s ozbiljnim ambicijama u Evroligi.
Šta će biti Vaša zaduženje u Dinamu?
– U našoj terminologiji to bi najbliže bilo mestu sportskog direktora, ali ću obavljati paralelno nekoliko poslova. Pokušaću da poboljšam unutrašnju organizaciju kluba, na informativnom planu, pre svega prema evropskim medijima koji o Dinamu najčešće pišu kao o "klubu KGB", biću Dinamov čovek za vezu s mojom dosadašnjom firmom Evroligom... Mnogo toga će tek biti definisano.
Poznato je da ste imali dobre odnose s pukovnikom Aleksandrom Gomeljskim, legendom ruske košarke i CSKA koji je Dinamov gradski rival. Da li se tako dobro poznajete i s njegovim bratom koji je u Dinamu?
– Da, poznajem Jevgenija Gomeljskog, predsednika Dinama, prilično dugo ali ne tako dobro kao što sam poznavao njegovog slavnog brata kome bi, verujem, bilo drago da zna da dolazim u njegovu Moskvu.
Raste srpska "kolonija" u Dinamu što Vas dodatno obavezuje?
– Svi stranci su uvek pod posebnom pažnjom jer se od njih očekuje da donesu nešto novo, da naprave neku razliku. Trener Dušan Ivković i plej Bojan Popović su u prošloj sezoni bili najbolja preporuka za Srbe. U narednoj sezoni biće nas četvorica jer dolazi i naš reprezentativac Miroslav Raičević za koga sam siguran da će se dobro uklopiti i biti veliko pojačanje.
Da li će Vas ovaj posao udaljiti od novinarstva?
– Ne verujem...Možda ću pisati manje nego dosad, ali ja sam u suštini novinar i ma šta budem radio čini mi se da ću uvek u sebi nositi onaj novinarski "gen" koji mi je proteklih 37 godina pričinjavao zadovoljstvo da mnogo toga saznam pre "običnih ljudi" i da im baš ja, preko novina, saopštim neku vest.
S kakvim osećajem odlazite iz Evrolige?
– Da budem iskren – pomešanim. S jedne strane mi je žao jer napuštam organizaciju u čijem sam rađanju i razvoju aktivno učestvovao od prvog dana. Početak nije bio lak, bilo je neizvesnosti, nerazumevanja, konfuzije, sukoba s Fibom, svađa s nekim klubovima, ali sve smo pregurali i sasvim sam zadovoljan što je danas Evroliga stabilan projekat sa izvesnom budućnošću i povećim redom pred njenim vratima. Znao sam da sam tokom poslednjih šest godina uspostavio odličnu saradnju sa velikim brojem novinara širom Evrope, ali priznajem da sam bio prijatno iznenađen – i ponosan – kada sam počeo da primam na desetine i-mejl poruka i telefonskih poziva od kolega iz cele Evrope kao odgovor na moj oproštajni mejl iz Evrolige. Neće biti neskromno ako kažem da smo u Evroligi, što naravno nije samo moja zasluga već cele ekipe ljudi koja radi u odeljenju za medije i na veb-sajtu, znatno podigli saradnju s medijima, poboljšali uslove za rad novinara i u celini ponudili neke nove servise i standarde koji će ubuduće biti referenca za rad u ovoj oblasti.
--------------------------------------------------------------------------
Dve i po decenije s Ivkovićem
Vladimir Stanković o poznanstvu sa trenerom moskovskog Dinama Dušanom Ivkovićem:
"Zvuči kao angedota, ali moram da podsetim da smo Ivković i ja već bili zajedno u jednom klubu, ja sam početkom 80-tih bio član uprave Radničkog koji je 1982. ispao iz Prve lige. Tada smo angažovali Ivkovića za trenera po njegovom povratku iz Grčke i odmah se vratili u Prvu ligu".
Aleksandar Miletić
[objavljeno: 17.07.2006.]







