Izvor: B92, 29.Apr.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neko će u zatvor zbog derbija!
Epilog 124. derbija neće podsećati na nešto već viđeno, najavljuje Zoran Jakovljević, zamenik javnog tužioca Drugog opštinskog suda. Jakovljević u intervjuu za beogradski sportski dnevnik Ekipa kaže da organizatori derbija očekuju rigorozne kazne.
"Zbog velikih propusta u organizaciji 124. večitog derbija, neko će sigurno ići u zatvor. Ko će to biti, još uvek ne znam. U fazi sam prikupljanja informacija, treba tačno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ustanoviti ko je za šta bio odgovoran i posle toga slede krivične prijave. Bez obzira na svu manjkavost Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama, potrudićemo se da iz njega ovoga puta izvučemo maksimum i adekvatno ga primenimo. Jedno je sigurno, posle događaja na poslednjem derbiju i kazni koje će uslediti, više ništa neće biti kao pre", tvrdi Zoran Jakovljević u izjavi za Ekipu.
Jedan od ključnih problema prilikom izbijanja incidenta na istočnoj tribini bio je sporost u reakciji Žandarmerije, prouzrokovana njenom udaljenošću od mesta događaja. Jakovljević objašnjava da policija nije smela da bude na atletskoj stazi, zbog propisa.
"Po preporuci nekih evropskih asocijacija, u tom sektoru treba da deluje redarska služba, jer nije baš lepo da nekoliko metara od aktera jednog meča, bude postrojena policija. Policija stupa na scenu tek u slučaju ozbiljnijih nemira. Situacija bi bila drugačija da u ovoj državi postoji Zakon o fizičko-tehničkom obezbeđenju lica i imovine. Taj zakon nije donet, a trebalo je, jer bi na efikasan način rešio pitanje ko to, osim policije, može da bude osposobljen za obavljanje tih poslova. Da budem iskren, da ovakav zakon postoji, sada bismo drugačije razgovarali".
Jakovljević ima brojne zamerke na Zakon o sprečavanju nasilja na našim sportskim stadionima.
"Predlagač ovog zakona je MUP Srbije i koliko se sećam, doneli su ga bez prethodne analize i traženja stručnog mišljenja relevantnih faktora, a to su Tužilaštvo i Sud. Jedino što vredi u tom zakonu jeste dobra namera i ništa više. Odmah posle njegovog usvajanja, krajem jula 2003. godine, organizovan je seminar na kojem sam izneo veoma argumentovanu kritiku. Otvoreno sam rekao da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom".
Ključni problem je u tome što se bezbednošću po zakonu bave nestručna lica.
"Delokrug poslova koji znatno zadiru u oblast bezbednosti i održavanja javnog reda i mira, poveren je nestručnim licima - redarskoj službi. Poslove koji se tiču pretresanja lica i oduzimanja predmeta, ograničavanja kretanja u određenom prostoru u određeno vreme, mogu da obavljaju samo za to specijalno obučena, službena lica, a to su pripadnici policije. Čim je zakon usvojen, policija je prestala da pretresa navijače i zato je onolika količina pirotehničkih sredstava i mogla da bude uneta na stadion u subotu. Zato imaju pravo oni koji kažu da zakon zapravo ide naruku huliganima".
Zanimljivo je da su u divljanju učestvovali i navijači iz bivših republika SFRJ.
"Od 80 uhapšenih, samo dvojica su imala kriminalni dosije. Ustanovljeno je da je ogroman broj ostalih pritvorenih navijača u Beograd doputovao iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Navijači su se na tribinama toliko tukli da su bili šareni kao zebre. Zbog toga su odgovorni iz policije, radi svake sigurnosti, sve njih vodili u Urgentni centar, gde su rekli da su povrede zadobili u navijačkoj tuči", kaže Jakovljević.
Neredi na tribinama nisu jedina tema interesantna za javnog tužioca. Jakobvljević najavljuje oštru akciju i povodom sve učestalijih napisi u štampi o nameštaljkama u fudbalskom šampionatu i tvrdnji da su pojedini čelnici klubova prisvojili ogroman novac.
"Očito da fudbal predstavlja oblast ovoga društva u kojoj cvetaju kriminogene radnje. Obrću se ogromna finansijska sredstva daleko od očiju javnosti i onih koji u ime države treba to da iskontrolišu i zato je teško ući svemu tome u trag. Siguran sam da će jednog dana i ova tema doći na red", kaže Jakovljević za Ekipu.
Kompletan razgovor sa zamenikom javnog tužioca Drugog opštinskog suda Zoranom Jakovljevićem možete pročitati u Ekipi, u broju koji izlazi u petak.






