Ne uvozimo jaja iz EU

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Avg.2017, 12:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne uvozimo jaja iz EU

Srbija je protekle godine uvezla 1,5 miliona jaja i to najviše iz zemalja članica CEFTE, a ni jedno nije ušlo u našu zemlju iz Holandije, u kojoj su otkrivena jaja zatrovana "fipronilom", insekticidom zabranjenom za upotrebu zbog negativnih posledica na zdravlje ljudi.

U Ministarstvu poljoprivrede i Privrednoj komori Srbije rečeno je Tanjugu da građani Srbije nemaju razloga za strah jer se na rafovima u našim marketima ne mogu naći jaja iz Holandije.

"Prošle >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << godine uvezli smo jaja u vrednosti 1,5 miliona evra i to najviše iz CEFTA regiona, odnosno iz BiH. Ne uvozimo jaja iz Holandije i nema razloga za strah", kaže sekretar Udruženja za stočarstvo u PKS, Nenad Budimović i dodaje da Srbija proizvede 1,7 milijardi komada jaja godišnje.

Takođe, objašnjava Budimović, Srbija ne izvozi jaja u EU već samo u CEFTA region, zbog, kako kaže, neusklađenog pravilnika o salmonelozi sa EU pravilima.

Zemlje gde se najviše plasiraju srpska jaja, tako su, Crna Gora, Makedonija i BiH.

Holandske vlasti objavile su krajem jula da su zatvorile nekoliko farmi nakon što su u jajima pronašli visoke koncentracije "fipronila", insekticida zabranjenog za upotrebu zbog negativnih posledica na zdravlje ljudi.

Evropska komisija upozorila je ranije da je moguće da su jaja zatrovana insekticidom prodavana u sedam zemalja EU, a Svetska zdravstvena organizacija, prema pisanju medija, ocenila je da je "fipronil" u većoj količini "umereno otrovan" za ljude, jer može da bude opasan za bubrege, jetru i tiroidnu žlezdu.

Holanđani za kontaminirana jaja znali još u novembru

Belgijski ministar poljoprivrede Denis Dukarm tvrdi da su holandske vlasti još u novembru prošle godine znale da su jaja u Holandiji zagađena insekticidom, ali da o tome nisu obavestile svoje evropske partnere, javlja agencija AP.

Desetak proizvođača jaja u Belgiji i Holandiji je pod istragom pošto je u njihovim proizvodima otkriveno prisustvo insekticida fipronil, koji može da ugrozi ljudsko zdravlje.

Belgija je 20. jula signalizirala da je otkrila kontaminirana jaja.

Ministar poljoprivrede Dukarm je danas izjavio da belgijska agencija za bezbednost hrane poseduje službena dokumenta "koja su ukazala na prisustvo fipronila u holandskim jajima još krajem novembra 2016.".

Dukarm je rekao belgijskim poslanicima da "iz Holandije tim povodom nije bilo nikakvih zvaničnih obaveštenja".

On je dodao da je pisao holandskom kolegi zatraživši od njega objašnjenje, kao i da je razgovarao sa komesarom za poljoprivredu Evropske komisije "koji izgleda već ima te informacije", prenosi američka novinska agencija.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.