Izvor: Blic, 27.Jan.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na ivici provalije
Na ivici provalije
Svaki pokušaj da se igra jugoslovenskih rukometaša na Svetskom prvenstvu u Portugaliji opiše jednom rečenicom, svodi se na nemušto sleganje ramenima. Nikome nije jasno kako ekipa koja ima sedam odbrana više i bolji procenat šuta može da izgubi od Španije, ili kako reprezentacija koja želi medalju u samo 30 minuta gubi prednost od 10 golova, kao što je bi slučaju meču sa Tunisom.
- Plašim se da igrači zaboravljaju da utakmica nije završena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << posle prvog poluvremena. Ekipa kao što je Tunis nikada ne ističe belu zastavu i samo su nas golman Arpad Šterbik i pravo čudo spasili pada u provaliju. Imali smo priliku da nokautiramo grogiranog protivnika, ali umesto toga, mi smo Tunišanima bacali loptu u ruke. Ipak, moram da budem zadovoljan igrom iz prvog dela, jer da smo protiv Španije bili upola toliko dobri, sada bi Jugoslavija rivale gledala sa prvog mesta A grupe. Ovako nam ostaje da uzdignute glave sačekamo mečeve druge faze takmičenja - smatra selektor Zoran Kurteš.
Jugoslavija u drugi krug ulazi sa maksimalna dva boda koliko će preneti i prvoplasirana ekipa iz grupe D, a posle 48 sati odmora, u sredu nas očekuje prvi protivnik - Portugalija.
- Domaćin je domaćin, bez obzira na takmičenje. Portugalci imaju reprezentaciju koja je već punu deceniju na okupu i jednog Karlosa Rezendea, na kome se bazira njihova igra. Tu su i 39. godišnji srednji bek Viktor Čikolajev, Edvardo Kueljo, Filipe Kruz i solidni golmani Karlos Sereira i Serđo Morgado. U svakom slučaju, radi se o reprezentaciji za respekt, čija je želja da zauzme bar drugo mesto u novoformiranoj grupi i tako otvori vrata plasmana na Olimpijske igre u Atini 2004. godine. Portugalci su do poslednje sekunde namučili Island i mislim da su mogli više od minimalnog poraza (28:29). Protiv Nemaca su veći deo meča odigrali dobro, ali je evidentno da se radi o velikoj razlici u kvalitetu, koji je na strani selektora izabranika Hajnera Branda. Nismo ispunili plan i sada imamo dovoljno vremena da 'pročitamo Portugalce' - dodao je selektor Kurteš.
Nenad Maksić je, uz golmane Perića i Šterbika, bio jedan od naših najstandardnijih igrača u prvoj fazi takmičenja.
- Mislim da je prvo poluvreme protiv Tunisa šablon po kojem moramo da igramo do kraja SP-a. Portugalci igraju slično, brzo, agresivno i na kontranapade. Ni po koju cenu nesmemo da uđemo u jurnjavu sa domaćinom, jer se, kako smo videli protiv Tunisa, takva solucija pokazala kao potpuno pogrešna. Takođe, važno je da ne podlegnemo atmosferi i mogućoj sudijskoj nepravdi. Ne tražimo nikakav alibi, samo želimo da sagledamo kompletnu sliku.
Portugalija eventualnim porazom od Jugoslavije gubi svaku šansu da obezbedi mesto na Olimpijadi.
- To je samo jedan od razloga zbog kojeg Portugaliju moramo da shvatimo kao dostojnog rivala. Drugi razlog je što se radi o domaćinu, a treći je da smo im dozvolili da nas pobede u poslednjim mečevima. Prvo su Jugoslaviju eliminisali iz kvalifikacija za EP u Hrvatskoj 2000. da bi nas prošle godine pobedili i u Švedskoj. Zato se osećaju nadmoćno i sigurno je da će u meč sa nama ući sa većim ambicijama nego u prvom delu protiv Nemačke i Islanda. Došlo je vreme da im se osvetimo i to na njihovom terenu- utisak je Nenada Maksića.
Od jugoslovenskih rukometaša, Vladimir Petrić, najbolje poznaje Portugalce, jer već treću godinu igra za Porto.
- Portugalija ima ekipu sastavljenu od rukometaša iz domaćeg prvenstva, a selektor, Havijer Garsija Kuesta, na raspolaganju ima čak šestoricu igrača iz mog kluba, Portoa. Poznajemo ih sve dovoljno dobro, koliko i oni nas. Kratak zaključak je da se radi o reprezentaciji čija se igra zasniva na kolektivu, za individualne egzibicije, jednostavno, nema mesta. Portugalija je protivnik kojeg možemo i moramo da dobijemo, ali da se ne zavaravamo, sigurno je da neće biti lako kao u prvom poluvremenu sa Tunisom.
Kakva je situacija sa desnim bekom, Filipeom Kruzom, koji se povredio protiv Islanda?
- Siguran sam da će igrati protiv nas. Međutim, bez obzira da li Kruz bude u sastavu ili ne, Portugalija neće menjati stil - poručio je Petrić.
Kalkulacije domaćina
Plave u Gimaraešu bodri grupa jugoslovenskih rukometaša. Zemljacima su se prvo javili bivši igrači Partizana, Vujadinović i Obradović, iz Fafea, zatim Branislav Pokrajac, trener Portoa, Draško Mrvaljević iz španske Teukre, Saša Đukić (Olivaš), Vladimir Cvetičanin (Akvaš Šalpaš) i dvojac iz lisabonskog Žimnazio Dosua Aleksandar Zelenović i Goran Smiljanić.
- Portugalci su izabrali grupu B kako bi se u borbi za polufinale sastali sa nama ili Šapncima. Dobro su znali da im Francuzi, Danci i Šveđani, ne odgovaraju po stilu igre. Takođe, opredelili su se za dvoranu u Povoi de Varžim, koja je upola manja od ove u Gimaraešu i može da primi 2.500 gledalaca. Tribine su mnogo bliže terenu, tako da naše očekuje paklena atmosfera.






