Izvor: Blic, 23.Feb.2009, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Murinjo: Trebalo je da strože kazne Vidića
Pre deset godina, uoči četvrtfinala Lige šampiona sa Interom, menadžer Mančester junajteda Aleks Ferguson dao je zanimljivu izjavu. Škot je tada rekao: „Kada mi Italijan kaže da mi je na tanjiru pasta, ja proverim šta je ispod sosa da bi se u to uverio. Oni su izumili dimnu zavesu!" Sada, posle tačno jedne decenije, šampion Evrope namerio se ponovo na nero-azure, ali ovog puta Ferguson će morati da proveri šta će mu servirati Portugalac i stari znalac, Žoze Murinjo.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Odavno jedan meč osmine finala Lige šampiona nije privlačio takvu pažnju. Ne samo zbog dva velika stručnjaka, koji su nešto više od tri sezone bili u žestokom klinču u Premijer ligi. „Crveni đavoli" kao branioci titule izlaze na pravi test i uskoro će se znati da li ove sezone imaju snage da učine nešto što nije uspelo nikom dugi niz godina - da odbrane veliki pehar UEFA.
Murinjo je silno raspoložen uoči večerašnjeg prvog poluvremena dvomeča sa Mančester junajtedom. Ima sve igrače na okupu, u Italiji beleži pobede, njegov tim igra sve bolje. Engleze je znao da nahvali, ali i da im ozbiljno pripreti, a ponovo je pomenuo i Nemanju Vidića koji će zbog suspenzije, propustiti večerašnji meč.
Parovi 1/16 finala LŠ:
Arsenal - Roma
Atletiko Madrid - Porto
Inter - Mančester j.
Lion - Barselona
Sutra:
Čelsi - Juventus
Real - Liverpul
Sporting - Bajern
Viljareal - Panatinaikos
- Smatram da je Vidić morao da pauzira na obe utakmice, ali dobro. Imam ceo tim na raspolaganju i pokušaćemo da uradimo sve da se Mančester ne oseti ugodno na „San Siru". Neće to biti otvoren meč, želim da bude tvrd i taktički. Napadači neće imati vremena i prostora da rade. Zato nam je važno da Zlatan Ibrahimović bude na vrhuncu igre. On je među najboljim igračima sveta, ali mislim da odbrana Mančestera neće moći da se nosi sa njim - smatra Murinjo.
Ma kako to neobično zvučalo, pored svih postavljenih rekorda u poslednja dva meseca i malog broja primljenih golova, Mančester junajted će na „San Siru" biti najranjiviji u odbrani! Šampion Engleske je desetkovan povredama, pored suspendovanog Vidića, van stroja su Gati Nevil, Ves Braun, a trojica igrača su pod velikim upitnikom, mladi Rafael Da Silva, Džon O’Šej i Džoni Evans. Praktično, ne zna se ko će biti partner Riju Ferdinandu na mestu štopera. I pored toga, u Mančesteru se ne predaju, Kristijano Ronaldo kaže da je ovo vreme da se „ubije ili bude ubijen".
- Od sada, svaki meč je odlučujući. Poraženi će biti eliminisan, a ja nikako ne želim da se to nama dogodi. Biće to strašno težak meč, ali mislim da smo bolji i daćemo sve da pobdimo u ukupnom skoru - kaže Portugalac.
U taboru Intera, sve je podređeno prolazu u četvrtfinale. Reprezentativac Srbije Dejan Stanković kaže da je pravo vreme da se promeni tok stvari, jer Inter poslednjih sezona nije blistao nokaut fazi Lige šampiona.
- Najviše smo razočarali protiv Viljareala i Valensije, mislim da su nas Milan i Liverpul lako izbacili ranijih sezona. Za prva dva protivnika nemamo alibi. Prve mečeve smo dobili, ali je u revanšu sve bilo pogrešno. I tad smo bili jaki kao i sad, ali nismo imali hladnu glavu da prođemo u četvrtfinale. Vreme je da se to promeni protiv Mančestera - smatra Stanković.
Kada je reč o klupskom šampionu planete, oni će imati značajnu podršku u vidu bivše zvezde kluba, sada člana Milana, Dejvida Bekama. On je obećao da će dati korisne savete menadžeru i igračima o igri Intera.
- Igraju brzo, umeju da drže loptu i ne plaše se, moraju dobro da se kontrolišu. Mančester je po meni favorit, ali ja sam pomalo pristrasan. Trenutno izgledaju nepobedivo i nadam se da će se to nastaviti. Ja sam i dalje navijač Mančester junajteda, iako igram za Milan. Razgovaraću sa menadžerom i igračima, to je sigurno - rekao je Bekam.
Mimo ovog, večeras su na programu još tri zanimljiva okršaja. Porto ide na noge Atletiku, Barselona gostuje Lionu, a posle poraza od Espanjola, lider Primere daluje pomalo uzdrmano. Trener Pep Gvardiola bi mogao da kapitena Karlesa Pujola premesti kraj leve aut linije, jer je povređen Erik Abidal.
- Uvek je nezgodna atmosfera u svlačionici posle utakmice koju izgubite, ali mi smo se odmah koncentrisali na ono što nas očekuje, duel sa Lionom. Imamo kvalitet, znamo i njihove prednosti, ali cilj je biti najbolji iz dva meča - kaže trener Barselone Pep Gvardiola.
Nemanja Vidić otkriva dugo skrivanu tajnu
Bio sam blizu Liverpula, a izabrao pravi klub
Mančester junajted večeras u Milanu igra bez Nemanje Vidića, ali reprezentativac Srbije je igrač o kojem ostrvski mediji pišu hvalospeve nedeljama unazad. Vidić je, po mnogima, prvi kandidat da ove sezone ponese titulu najboljeg igrača Premijer lige, što podržava i Aleks Ferguson.
Nemanja je poručio da je tajna uspeha Mančestera u dobroj atmosferi i zajedništvu.
- Ponosan sam što sam deo ovakvog tima. Osvajamo pehare, mi smo jedna velika i srećna porodica. Međutim, nema vremena za slavlje, imamo nove ciljeve i najvijači od nas očekuju najviše - kaže Vidić.
On je otkrio da je u zimu 2006. malo nedostajalo da potpiše za neki drugi klub.
- Pregovarao sam sa Liverpulom. Bio sam jako blizu prelaska u Fiorentinu, potom u Liverpul i na kraju se pojavio Mančester junajted. Definitivno sam doneo pravu odluku. U to vreme bilo je teško doneti pravu odluku - izjavio je Nemanja.
Reprezentativni štoper je okrio ko je „kriv" za to što se našao na „Old Trafordu".
- Liverpul je zakazao sastanak i onda su stopirali sve. Tada sam imao opciju da ostanem u Spartaku iz Moskve, nudili su više novca da ostanem nego što imam u Mančester junajtedu. Kada sam već odlučio da napustim Rusiju, dolazak na „Old Traford" je bio prava opcija - poručio je reprezentativac Srbije.








