Miha napušta Firencu?

Izvor: RTS, 26.Nov.2010, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Miha napušta Firencu?

Dijego i Andrea Dela Vale, vlasnici Fiorentine, razmišljaju da presele Fiorentinu u neki drugi grad, jer u Firenci uporno odbijaju da im izdaju dozvolu za gradnju novog stadiona. Čeka se reakcija navijača, i odgovor grada.

Vlasnici Fiorentine Dijego i Andrea Dela Vale razmišljaju da svoj projekat stadiona "Citadela" ponude nekom drugom gradu, jer ih u Firenci konstantno odbijaju.

Projekat izgradnje stadiona pod nazivom Citadela bio je gotov još pre dve godine, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vlasnici Viole nikako ne uspevaju da dobiju dozvolu od grada Firence i pokrajine Toskane da započnu izgradnju.

Dijego i Andrea su poručili da im je "svega preko glave" i da nameravaju da odustanu od kluba, ali je potom čak stigla i ideja da će izmestiti Fiorentinu iz Firence i preseliti je u grad u kojem su poželjni.

"Razmišljamo da odvedemo Fiorentinu da igra u nekom drugom gradu. Neophodno je da klub dobije svoj stadion kako bi bio kompetentan da se bori sa najvećim rivalima u Evropi. Spremni smo da vidimo koje su nam mogućnosti van Firence", upozorio je stariji Dijego, koji je formalno-pravno vlasnik tima.

Njegov mlađi brat Andrea do proletos je bio predsednik kluba, ali se povukao i na to mesto privremeno postavio dotadašnjeg potpredsednika Marija Konjinija, ali je Andrea zadržao vlasnički udeo u klubu.

Andrea je pre nekoliko nedelja putem "Gazete delo sport" obavestio javnost da je "Projekat Citadela" završen i da Dijego i on dižu ruke od svega, ali je dodao i da se neće povući iz Fiorentine.

"Čujem da neki ljudi pričaju da nam Fiorentina nije prioritet, da samo dođem da se pojavim za vikend na stadionu. Ne mogu to da prihvatim. Pravi navijači moraju da znaju da su vlasnici tu da bi ostali dugo. Ne želim da ljudi misle kako mi nije stalo do Fiorentine. Pravili smo greške, ali smo uvek želeli najbolje timu", rekao je rezignirani Andrea.

Pitanje je kako će navijači Fiorentine, tradicionalni levičari, prihvatiti ideju o selidbi ekipe u drugi grad.

Braća Dela Vale su podigli Fiorentinu iz mrtvih, kada su je preuzeli 2002. godine. Prvobitna Fiorentina je pre osam godina bankrotirala, pod dirigentskom palicoma Vitorija Čeki Gorija, pa su braća Dijego i Andrea krenuli u projekat oporavka jednog od najpopularnijih italijanskih fudbalskih klubova.

Tada je osnovana ACF Fiorentina, naslednik slavnog kluba koji je ugašen, a braća Dela Vale krenuli su od Serije C2, četvrte po kvalitetu lige u Italiji.

Iz sezone u sezonu, "Ljubičasti"  su išli u viši rang, da bi se u rekordnom roku vratila u Seriju A, a potom i zaigrala u Ligi šampiona.

Međutim, to ne zadovoljava braću Dela Vale, jer su oni, od samog starta, želeli da Fiorentina dobije novi, moderan stadion, čiji će biti vlasnik. Bogati biznismeni svesni su da dok klub bude igrao na prevaziđenom Artemio Frankiju iz 1931. godine, čiji je vlasnik grad, neće moći da se nosi sa najvećim evropskim klubovima.

Slična situacija dogodila se pre nekoliko godina sa Juventusom i stadionom Dele Alpi. Tada se pričalo da će Juventus, nezadovoljan bezobrazni skupim a lošim stadionom, pritom udaljenim 20 kilometara od centra Torina, igrati u Bolonji.

Epilog - grad Torino je prodao "Staroj dami" stadion za samo 25 miliona evra, a Juventus sada, na tom, svom, zemljištu, gradi Juventus Arenu, koja bi trebalo da bude otvorena za sezonu 2011/12.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.