Maljković: Savez u rukama košarkaške mafije!

Izvor: B92, 10.Nov.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Maljković: Savez u rukama košarkaške mafije!

Pred najavljene izbore u Košarkaškom Savezu Srbije i Crne Gore, nekoliko mesevi posle nesupeha na EP u Švedskoj, sve je više zahteva za promenama u košarkapkoj organizaciji.

Jedan od onih koji su se oglasili ovim povodom je i naš trofejni trener Božidar Maljković koji je član Stručnog saveta KS Srbije i Crne Gore.

Maljković, koji proletos nije želeo da preuzme selektorsku funkciju, u intervjuu Večernjim Novostima, kaže da će se posle nedavno održane sednice Stručnog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << saveta stvari popraviti:

"Biće, kada se sastanu svi članovi, odnosno nađe termin koji svima odgovara. Nije lako, ali je moguće. A pričamo kako reprezentacija ne može da se okupi. Naša košarka je u magli i treba naći izlaz. Nije problem samo u Stručnom savetu..."

Maljković kaže da je problem u tome što Savez nema autoritet:

"Prvi put u istoriji, klupski interesi i grupašenja pobedili su konsenzus, koji je uvek bio najjače oružje košarke. Još od LJubljane, kada je Žeravica osvojio prvu zlatnu medalju. Nema više avangardnih ideja, kao kad smo prvi poslali kadete na juniorsko prvenstvo, po cenu da izgubimo, ali da dobijemo generaciju sjajnih igrača. Nekad je ideja bila sveta, kao krov, iznad svih. U današnjem srpskom društvu ništa nije sveto, ni poziciji ni opoziciji. Nema dogovora o Hagu, Kosovu... Kao da smo najluđi i najgori narod na svetu. Isto je u košarci. Imali smo avangardne ljude, građanski orijentisane, a onda su došli divlji i oterali pitome. Ili ne razumeju, ili zbog klubaštva neće da shvate".

Upitan da prokomnetariše takozvano "klubašenje", Maljković je rekao:

"Kao kad se prave koalicije: Crvena zvezda, Partizan i Crna Gora. Uvek se glasa "dva protiv jedan" i pobeđuju klupski interesi. Nekad je Stručni savet bio i iznad Predsedništva, iako su vodeći ljudi dolazili iz politike. Kao Uglješa Uzelac, sekretar partije, čovek u rangu ministra. On je znao da struku treba prepustiti stručnjacima. Danas je Savez u rukama košarkaške mafije, nemam drugi izraz".

Jesu li svi krivi?

"Prihvatam odgovornost, iako nikad nisam bio blizu reprezentacije. Hoću da pomognem, ali od ovih pojedinačnih javnih istupa nemamo ništa. Nismo pošteni ni prema košarci, ni prema sebi. Treba nam zajednička tribina, sa jasnim stavovima. Da nas zatvore i da niko ne izlazi dok se sve ne iščisti.Moja je uloga člana Stručnog saveta, spremnog da prihvati sve ponuđene funkcije."

Na pitanje da li misli i na funckiju selektora, Boža Maljković odgovora sledećim rečima:

"I tu, ali u nekoj perspektivi. Ne odmah".

Postoji konsenzus o neophodnosti organizacionih promena. Da li su potrebne i kadrovske?

"Stanje u Savezu zaista ne poznajem. Kad sam dolazio na prvi sastanak Stručnog saveta od mog imenovanja, nisam znao gde je "Kuća košarke". Taksista je mislio da se šalim. Nisam baš pogodan za tu priču, osim što uočavam ko je najčešće na meti, kao generalni sekretar Bogosavljev. Ja bih branio takve ljude, iako s njim skoro da ni kafu nisam popio. Voleo bih da imam takvog saradnika, zbog kvantuma rada, kulture. Počeo je da stiče i ugled u Evropi. Treba ponovo da se vidim sa Ivanom Maininijem, predsednikom francuske federacije i FIBA Evropa, tako da znam da ni oni nemaju tako kvalitetne funkcionere. Što se tiče predsednika, ne znam ni ko su kandidati."

Na konstataciju "Novosti" da se predsednik Saveza još se bira po ključu, Maljković je rekao:

"Uvek sam protiv toga. Naša košarka je bila otvorena za najsposobnije, i to bez ograničenja mandata. Imali smo Boru Stankovića, sa sjajnom logistikom u Šaperu, Popoviću i Kotlebi. Što FIBA nije menjala Stankovića? I velike rezultate su pravili treneri koji su dugo radili u klubu: Novosel u Ciboni, Tanjević u Bosni, Nikolić u Varezeu... Kada izaberete slabog predsednika, on je često najveći kamen spoticanja".

Slažete li se s Dušanom Ivkovićem, koji tvrdi da imamo najgori sistem takmičenja na kugli zemaljskoj?

"Slažem se. Kvalitet lige je loš, a sistem verovatno najgori na svetu. Ali, treba postaviti pitanje zašto je tako. Stručni savet je želeo jedno, a grupa ljudi u Predsedništvu napravila nešto drugo. Mnogo je bolji predlog Bore Stankovića da svi klubovi igraju domaće takmičenje, pa posle i Jadransku ligu. Oko termina se uvek može postići dogovor."

Kako pobediti problem okupljanja najbolje reprezentacije?

"Treba povećati odgovornost predsednika kluba. Sramota je da nismo mogli da sastavimo selekciju za Univerzijadu u Koreji. Nebojša Čović je ispao veoma fer i poslao FMP, ali je Savez pokazao svoju nemoć. Dakle, predsednika kluba direktno hvatati za gušu. Letos su napali samo Čabarkapu, Radmanovića, Pavlovića i Miličića, a ima ih još 40-ak, kadeta, juniora..."

Kako i čime motivisati igrače da kroz igru poštuju nacionalni tim?

"Ko neće, ne mora! Takve i ne treba identifikovati sa reprezentacijom. Igraće sam, umreće sam i biće jedan od najbogatijih na groblju. Neka žive sami, kao biljka u saksiji. Što reče Zoran Savić: "Vidi ga, sedi na tribinama, jede kokice i neće da igra". Ako za njega to nije najveća kazna, neka čisti NBA klupu i sluša muziku, pa nek je i najtalentovaniji", oštar je Maljković.

Stručni savet KS Srbije i Crne Gore podržao je selektore svih nacionalnih selekcija, pa tako i seniorske Duška Vujoševića, koji je šesto mesto na "Evrobasketu" u Švedskoj obrazložio na 15 stranica:

"Satima smo analizirali sve izveštaje i odlučili da podržimo trenere. Vujošević je dobio iskrenu i poštenu podršku da nastavi rad sa seniorskom reprezentacijom", završio je Božidar Maljković.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.