MOK: Internet mora biti slobodan

Izvor: B92, 01.Apr.2008, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MOK: "Internet mora biti slobodan"



Čelnici Međunarodnog olimpijskog komiteta zatražili su da tokom Olimpijskih igara upotreba interneta bude potpuno slobodna. Kina već godinama blokira pristup internetu velikom broju svojih građana, a takav tretman pojačan je posle nereda koji su prošlog meseca izbili na Tibetu.

"Čak i jutros smo razgovarali na tu temu i insistirali na tome. Zabrinuti smo, jer novinari moraju da imaju mogućnost da rade normalno. Tako je bilo na svim prethodnim Olimpijskim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << igrama", rekao je Kevin Gosper, potpredsednik komisije MOK koja je zadužena za koordiniranje priprema za OI.

Gosper je dodao da Kina ima obavezu da omogući slobodan pristup internetu, jer je potpisala ugovor o tome sa MOK-om, po kojem i oko 30.000 novinara koji nisu akreditovani ima pravo da prati Igre.

"Bilo je informacija da je pristup internetu bio ograničen tokom nemira na Tibetu, ali to ne sme da se dogodi dok traju Igre", dodao je Gosper.

Predsednik Organizacionog komiteta OI Liu Ći izjavio je da pripreme za takmičenje ulaze u "završnu fazu".

"U Kini postoji poslovica koja kaže 'Ako želite da pređete put od 100 koraka, a prešli ste 90, onda ste stigli samo na pola puta'. Ostalo nam je još deset koraka, a oni mogu da budu presudni", slikovito je objasnio Ći.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.