Izvor: B92, 14.Dec.2002, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LeBron Džejms zadivio Ameriku
Nema više mita, niti urbane legende - LeBron Džejms je momak koji će biti nova zvezda NBA. Po mnogima najbolji srednjoškolski igrač svih vremena odigrao je u četvrtak prvi meč pred kamerama nacionalne televizije. Pritisak koji mu je svaljen na ledja - kamere, prisustvo skauta većine NBA klubova ( koji ga posmatraju još od pre dve godine), nije ga omeo da utakmicu pretvori u šou jednog čoveka. Srednja škola sa najboljim rankingom Oak Hill poražena je u derbiju od St. Vincent-St.Mary sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ubedljivih 65:45, od ćega je skoro polovinu ( 31) koševa postigao upravo Džejms.
Pored košgeterskih sposobnosti - LeBron je prikazao nekoliko spektakularnih zakucavanja i " no look" pasova:
Došao sam ovde sa velikim očekivanjima" rekao je posle utakmice egzaltirani Bil Volton ( legenda NBA). "Odlazim odavde zadivljen mogućnostima ovog klinca. On ima sve. Video sam jedno posebnog košarkaša. Bilo je ovo posebno iskustvo za mene" zaključio je Volton - i nije bio jedini.
Utakmica protiv najjačeg tima sa kojim se Džejms susreo u dosadašnjoj kratkoj karijeri, nije ga sprečila da pored 31.poena uhvati 13 lopti i pošalje 6 pasova:
Srećan sam što je moj tim pobedio. Ovo nije bio šou jednog čoveka, već timski uspeh" rekao je Džejms u prvom intervju za nacionalnu TV. Medjutim realnost je nešto drugačija. Budući pik br.1 na NBA draftu ( ukoliko se odluči da krene tim putem) privukao je u dvoranu preko 11 hiljada navijača,a za sedišta u prvim redovima plaćalo se 100 dolara. Tu su bili NBA skauti, članovi uprava klubova, trener "Ohajo stejt Univerziteta" Džim O Brajen ( teško da će na koledž), pa čak i nekoliko članova NFL tima Klivlend Brauns. Dodajmo da je ESPN po prvi put u poslednjih 13 godina prenosio utakmicu srednjoškolaca.
Ipak, da je i on od krvi i mesa pokazao je nervozan start, u kome je promašio prva tri otvorena šuta. Sve posle toga pretvorile se u bajku o kojoj sanjaju i u NBA - jer stiže novi momak koji će puniti dvorane, prodavati dresove i održati ligu tamo gde je i sada - na vrhu.
Medjutim, put do NBA je dug, a prepreka je puno do pozicija Džordana, Brajanta, Mek Grejdija...o čemu govori i jedan od veterana u poslu Dik Vitale: Plašim se iskorišćavanja i novca koji će mu doći. Takodje i ljudi koji će pokušati da ga iskoriste za dolar-dva. Što se tiče njegovih mogućnosti, ne možete sakriti takav talenat.
Najk i Adidas su već u igri - barata se cifrom od čak 25 miliona dolara za ugovor kojim će se Džejms obavezati da nosi patike jednog ili drugog proizvodjača. Agenti koji bi da ga zastupaju takodje stoje u redu: Aron Gudvin, Bil Dafi, Arn Telem...
LeBron Džejms ( koga mnogi uporedjuju sa Medžikom svog vremena, zbog odličnog pasa, ali i boljeg u napadu) ,utakmicom u Klivlendu pokazao je da su sve priče o njegovom ogromnom talentu tačne.Sebi je 100 posto obezbedio narednog juna prvo mesto na draftu i prve milione u svom životu. Zvezda je rodjena, ostaje da sa vidi da li će sagoreti, ili doći gde mu svi predvidjaju - u sam vrh.











