Kuburović: Veliki napredak Srbije u efikasnosti pravosuđa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Dec.2017, 12:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kuburović: Veliki napredak Srbije u efikasnosti pravosuđa

Srpsko pravosuđe je nezavisno, a kada je reč o efikasnosti, i evropska statistika pokazuje da naša zemlja na tom polju ostvaruje "i te kako velike napretke", izjavila je danas ministarka pravde Nela Kuburović.

"Verujem da je naše pravosuđe nezavisno u skladu sa Ustavnim ovlašćenjima i zakonima koji regulišu njegov položaj. Svakako, treba da menjamo ustavni okvir u cilju jačanja nezavisnosti sudstva i Javnih tužilaštava u smislu izbora nosilaca pravosudnih funkcija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kako bi se isključio uticaj zakonodavne vlasti na proces koji se tiče izbornog dela", rekla je Kuburović novinarima nakon konferencije "Peto prolazno vreme - petom brzinom u reforme".

Prema njenim rečima, efikasnost sudova se može meriti i u okviru domaće statistike, ali i da evropska statistika pokazuje da naša zemlja ostvaruje "i te kako velike napretke" u prethodnim godinama, kroz smanjenje starih predmeta koji opterećuju sudstvo, kao i ubrzanje sudskih postupaka.

"Komisija Saveta Evrope iz godine u godinu konstatuje kako Srbija napreduje na tom polju. Moram da istaknem da mnoge zemlje članice EU imaju možda i lošije statističke podatke u pojedinim delovima, pa tako recimo Italija ima prosečnu dužinu trajanja sudskog postupka od 700 dana, za razliku od Srbije, gde je ta dužina trajanja 360 dana u prvom stepenu, tako da, možemo da se poredimo, u nekim stvarima smo možda bolji, u nekim lošiji", smatra ministarka pravde.

Svakako, naglašava, u narednom periodu treba da se izmeni Ustavni okvir, kako bi se ojačala nezavisnost sudstva, koje je sada, kako podvlači, nezavisno u skladu sa važećim Ustavnim okvirom i zakonskim propisima.

Takođe, smatra da privredno poslovanje treba poboljšati smanjujući upravo dužinu postupka i kaže da će Ministarstvo pravde i vlada u narednom periodu preduzeti niz aktivnosti kako bi se poboljšala efikasnost pravosuđa, što je, kako kaže, i obaveza Srbije u procesu evrointegracija.

"Naredna godina biće i borba protiv korupcije, s obzirom na to, kako je naglasila, da od 1. marta počinje da se primenjuje Zakon o nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, gde imamo potpuno novu organizaciju tužilaštava i sudova. Najveća novina koju očekujemo u prvom kvartalu 2018. Jeste usvajanje novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je na javnoj raspravi koja traje do 15. januara", rekla je Kuburović.

Izvršitelji rasterećuju sudove

Jedan od načina povećanja efikasnosti sudova jeste i prenos "sudeće materije" na javne izvršitelje i javne beležnike i na tome će se raditi i u budućnosti, dodale je Kuburovićeva.

"Efikasnost pravosuđa je nešto sa čime pokušavamo da se izborimo dugi niz godina, a to je bio jedan od načina da rasterećujemo sudove. Samo, u sudovima u početku pružali su veliki otpor tome", rekla je Kuburović.

Ipak, kako je istakla, došli smo do toga da u ostavinskoj materiji i vanparnici, u toku jedne godine oko 150.000 predmeta u sudu bude preusmereno na javne beležnike.

Kako je rekla, Ministarstvo pravde osluškuje sugestije, a smatra da je Zakon o izvrsenju i obezbeđenju dobar primer i jedan je od zakona koji pokazuje kako se može uticati na efikasnost pravosuđa, zahvaljujući uvođenju javnih izvršitelja i ocenjuje da se "uspelo u velikoj meri" u tome da se rasterete sudovi i da se ubrzaju izvršenja, koja su, napomienje, u stvari, ključni deo sudskog postupka.

"Novim zakonskim rešenjima dodatno smo to unapredili i uspeli smo da za čak 1,7 miliona predmeta smanjimo statistiku koja je bila poražavajuća. S jedne strane, uspeli smo da poboljšamo statistiku sudova, upravo da ne bi mogli više da se "kriju iza tako velike brojke" i da kažu da tako veliki broj predmeta onemogućava da imamo brže sudske postupke", istakla je Kuburović.

Prema njenim rečima, dosta se radi i na unapređenju alternativnog načina rešavanja sporova, stalno se insistira na tome i pozivala je privrednike da što više primenjuju takav način rešavanja jer, kako je naglasila, posredovanje, odnosno medijacija može da donese mnogo brže i kvalitetnije rezultate.

"Taj postupak, osim što je mnogo jeftiniji, omogućava i da za pet-šest sastanaka rešite problem. To je pokazala i naša nedelja medijacije tokom oktobra, kada smo izabrali predmete stare između pet i deset godina i medijatori u toj nedelji uspeli su da reše 20-ak sporova, što ipak pokazuje da predmeti mogu da budu rešeni i na taj način", rekla je ministarka.

Ona je istakla da sporazumi koji se postignu u samoj medijaciji, imaju isto svojstvo izvršne isprave, kao i pravosnažna sudska odluka.

Takođe, Kuburović kaže da je njeno ministarstvo dosta radilo i na unapređenju "ePravosuđa, elektronskoj razmeni podataka", kao i da su dugo smo trpeli kritike da sudije nemaju adekvatne uslove za rad, te da su u prethodnom periodu četiri nova suda izgrađena, kao i da se nastoji da se omogući da svaki sudija ima svoju sudnicu i da takvih izgovora nema više.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.