Kontador: Nisam se dopingovao

Izvor: RTS, 30.Sep.2010, 18:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kontador: "Nisam se dopingovao"

Pobednik ovogodišnje Trke kroz Francusku Alberto Kontador negirao je danas da se dopingovao, a za pozitivan test na zabranjenu supstancu klenbuterol okrivio je pokvarenu hotelsku hranu.

"Ovo je greška, ja sam žrtva... Jasno je da je u pitanju pokvarena hrana", bio je prvi komentar 27-godišnjeg Kontadora na konferenciji za novinare u španskom mestu Pinto.

Međunarodna biciklistička federacije (UCI) suspendovala je Kontadora do daljnjeg, a ukoliko se definitivno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << utvrdi da je svesno uneo zabranjenu supstancu, Španac bi mogao da ostane bez titule ovogodišnjeg pobednika Trke kroz Francusku.

"Čak su mi i neki predstavnici UCI rekli da je jasno da je u pitanju hrana. Mislim da je u pitanju hrana koju smo jeli u hotelu u mestu Pau, tamo je gde je boravila cela ekipa Astane. Verujem da će se sve rešiti na pravi, čist način".

Kontador je otkrio i da je za pozitivne rezultate testova saznao krajem prošlog meseca.

"Tužan sam i razočaran zbog svega, ali mogu svakog da pogledam u oči. Više od mesec dana sam morao da ćutim o tom testu, a moja porodica je saznala tek sinoć. U pitanju je greška, uopšte ne razmišljam o mogućnosti da me kazne", zaključio je Kontador.

Španac je do sada tri puta pobeđivao u Trci kroz Francusku.

Supstanca Klenbuterol nije steroid, ali ima anaboličke osobine koje grade mišić dok organizam sagoreva masti. Obično se daje konjima koji imaju problem sa disanjem, a koriste ga i ljudi koji boluju od astme. Ova supstanca može, poput amfetamina ili efedrina, da ubrza otkucaje srca i poveća telesnu temperaturu. Poslednjih decenija sportisti su ga koristili u kombinaciji sa drugim doping sredstvima kao što što su hormon rasta i steroidi.

U aprilu ove godine UCI je suspendovao Kineza Lija Fua zbog upotrebe klenbuterola na trci u Belgiji, a mesec dana kasnije iz istog razloga kažnjen je Italijan Alesandre Kolo koji je bio pozitivan na doping testu tokom trke u Meksiku.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.