Kimi šampion, debakl Meklarena!

Izvor: B92, 21.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Finac Kimi Rajkonen novi je šampion Formule 1. Vozač Ferarija osvojio je titulu na neverovatan način, pobedom na Velikoj nagradi Brazila. Drugo mesto u Interlagosu osvojio je Felipe Masa, a treću Fernando Alonso, dok je Luis Hamilton osvojio samo sedmo mesto. U generalnom plasmanu Rajkonen ima samo bod prednosti u odnosu na oba vozača Meklarena. Finac je dve trke pre kraja zaostajao za Hamiltonom čak 17 bodova, ali su mu dve pobede uz veoma loše rezultate rivala bile dovoljne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da stigne do prve titule u karijeri.

U poslednju trku je debitant Luis Hamilton ušao sa četiri boda više od Alonsa i sedam više od Rajkonena.

Problemi su za Hamiltona počeli na samom startu – Rajkonen ga je odmah prestigao,a Alonso je to učinio u prvoj krivini, a kada je u četvrtoj krivini Britanac pokušao da se vrati izleteo je sa staze i vratio se na osmu poziciju (na slici 2).

U sledećih nekoliko krugova on je u nekoliko navrata dobijao ili gubio mesta, a u osmom krugu svi su postali svesni problema sa menjačem. To je spustilo Britanca na 18. mesto, 40-ak sekundi iza lidera.

Od tog trenutka on je počeo da vraća mesta, ali nije uspeo da stigne dalje od sedmog mesta.

Za to vreme je Ferarijev tandem briljirao na stazi, u potpunosti kontrolisao trku i doveo sebe u sjajnu poziciju, kakvu verovatno niko nije ni sanjao pre samo 15 dana.

Raikonen je osmanaest krugova pre kraja pretekao Masu i fantastičnom vožnjom (uključujući i najbrži krug 4 kruga pre kraja) osvoji VN Brazila.

Fernandu Alonsu je trebalo drugo mesto da dođe do titule, ali je bio daleko iza Brazilca. On je u generalnom plasmanu osvojio treće mesto, sa istim brojem bodova kao Hamilton, ali iza Britanca, zbog manjeg broja drugih mesta (izjednačeni su po broju pobeda).

Hamiltonu je trebalo peto mesto, a najbliži njemu bio je kada su se četiri kruga pre kraja Rosberg i Kubica umalo sudarili, što bi britanskog vozača popelo za dva mesta. Ipak, srećni obrt po Hamiltona se nije dogodio, pa se početnik zadovoljio drugim mestom u generalnom plasmanu.

Titulu u konkurenciji konstruktora osvojio je Ferari, pošto je Meklaren kažnjen.