Jorgačević branio i Kosovo!

Izvor: Sportski Žurnal, 17.Feb.2011, 22:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podržali su me i ljudi iz protivničkog kluba, nisam želeo da igram u tim uslovima – objasnio je čuvar mreže Orlova
Golman Genta i reprezentacije Srbije Bojan Jorgačević je u sredu uveče bio u centru pažnje u Belgiji, pošto su ga navijači Žerminala konstatno vređali povicima „Kosovo, Kosovo...”. Glavni sudija meča, Loran Kolemont, prekinuo je utakmicu na 12 minuta.
Od početka utakmice navijači Žerminala su skandirali Kosovo, Kosovo kad god sam imao loptu u posedu. Kulminiralo je u 32. minutu, kad je dosuđen penal za Žerminal. Sudija Kolemont mi je prišao, ja sam mu rekao da nije u redu da to skandiraju, a on je najavio da će prekinuti meč ukoliko nastave – objasnio je Jorgačević.
Arbitar je održao obećanje.
Posle gola Žerminala, sa penala, skandiranje je utihnulo, ali nekoliko minuta kasnije sam se spremao da izvedem loptu ispred mog gola, kad je cela tribina sa njihovim navijačima počela da skandira. Nisam želeo da izvedem loptu dok skandiranje nije stalo, a sudija je odlučio da prekine meč i povuče igrače sa terena.
Jorgačević kaže da je utakmica bila prekinuta na 12 minuta. Postojala je mogućnost da gosti pobede službenim rezultatom 3:0 (konačan rezultat je bio 2:2).
Sudija je pozvao čelnike Žerminala i rekao im da će meč biti nastavljen, ali da ukoliko samo još jednom čuje sa tribina povike „Kosovo, Kosovo” najavio je da će odsvirati kraj utakmice. Čelnici kluba su izašli pred navijače, saopštili im sudijine reči, a kad je utakmica nastavljena nije više bilo povika Kosovu. Neprestano su zviždali kad je lopta bila kod mene.
Jorgačević ističe još jedan detalj:
Svi su me podržali, i ljudi iz mog kluba, ali i iz Žerminala. Svi su mi rekli da sam reagovao kako je trebalo, a iz Žerminala su mi se svi izvinjavali. U Belgiji se digla velika prašina ovo svega, ali sam rekao da se ne može govoriti o rasizmu, jer navijači Žerminala nemaju pojma šta je Kosovo i šta se sve na njemu dešavalo kroz istoriju.
Jorgačević na kraju ističe ističe da nikom ne dozvoljava da mu vređa zemlju, pogotovo ne Kosovo.
Objasnio sam posle meča da je Kosovo sveta srpska zemlja i da ima ogromnu duhovnu vrednost za moj narod. Svi su me razumeli, nisam želeo da igram u tim uslovima – zaključio je Bojan Jorgačević, čuvar mreže Genta.
Kako bi se Rnić osećao
Novi član Žerminala od nedavno je Srbin Nemanja Rnić, koji je stigao na šestomesečnu pozajmicu iz Anderlehta. Rnić nije imao pravo igranja u sredu uveče, jer je meč protiv Genta bio zaostali iz prvog dela sezone.
– Apsurdno je što su me vređali na nacionalnoj osnovi, a u njihovoj ekipi takođe imaju Srbina. Ne znam kako bi izgledalo da je Rnić igrao, a da su skandirali Kosovo.
Vređali i Laneta Jovanovića
Jorgačević nam je rekao da su navijači Žerminala na identičan način vređali Milana Jovanovića, pre dve godine, dok je popularni Lane bio član Standarda.
– Jovanović je imao iste probleme na Olimpijskom stadionu pre dve sezone. Navijači su skandirali Kosovo kad god je Lane primio loptu, a kad je hteo da napusti meč navijači su se ipak umirili posle upozorenja sudije da će prekinuti utakmicu.