Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Sep.2016, 21:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Islandske devojčice moći će da se zovu Anđelina
Island će ubuduće dopustiti roditeljima da svojim ćerkama daju ime Anđelina, po slavnoj američkoj glumici, koje je, poput mnogih drugih, dosad bilo zabranjeno u ime lingvističke kohezije, prenosi agencija Hina.
Kako navode, Island ima ograničen popis odobrenih imena koji reguliše nadležna nacionalna komisija, koja je u sredu na spisak dodala 11 novih, uključujući Anđelinu s naglaskom na "i", u skladu s pravilima islandske gramatike. Nova imena su, među ostalima i Luna >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i Eilif za devojčice, a Ejar i Kiran za dečake.
Komisija je zadužena za to da ime bude u najboljem interesu deteta, a istovremeno u skladu s islandskom tradicijom i jezikom. Mnogi Islanđani, naročito oni mlađi, takva pravila smatraju arhaičnim.
Islandska prezimena razlikuju se od tradicionalnog zapadnjačkog prenošenja prezimena s oca na sina i zavise od vlastitog imena. Tako će dečak čiji se otac zove Jon dobiti prezime Jonson (Jonov sin), a njegova kći Jonsdottir (Jonova ćerka).
Rezultat toga je, na primer, da je islandski telefonski imenik složen po abecedi ličnih imena, a ne prezimena.
Međutim, dani nacionalne komisije za imena možda su odbrojani. U junu je vlada predstavila zakon koji će stanovništvu dati slobodne ruke u davanju imena. Pošto Islandu predstoje parlamentarni izbori 29. oktobra, nacrt zakona će pričekati novi saziv parlamenta.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...















