Izvor: B92, 14.Apr.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Interu preti sezona van Evrope
Fudbalski klub Inter iz Milana mogao bi da bude kažnjen jednogodišnjom zabranom igranja u evropskim takmičenjima zbog nereda njegovih navijača na utakmici Lige evropskih šampiona protiv gradskog rivala Milana u utorak uveče.
Navijači Intera prekinuli su meč u 73. minutu, pri vođstvu Milana 1:0, ogorčeni zbog poništenog gola fudbalera Intera Estebana Kambijasa. Na teren su ubacivali boce, kišobrane i baklje, a jedna je pogodila i lakše povredila golmana Milana >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Didu.
Evropska fudbalska unija u petak će doneti odluku o kazni za Inter, a očekuju se oštre sankcije za milanski klub. Postoji mogućnost i da Inter bude kažnjen tako što bi sve utakmice u evropskom takmičenju u narednoj sezoni kao domaćin igrao bez prisustva publike.
"Postoji niz teških kazni koje bi mogle biti izrečene Interu, ali je za sada nemoguće reći šta će biti odluka nadležnih organa", rekao je portparol UEFA Vilijam Gajard.
Inter je već bio kažnjavan zbog nereda svojih navijača. U Kupu UEFA u sezoni 2001/02 morao je da igra utakmicu prve runde (protiv rumunskog Brašova) na stadionu u Trstu, zbog nereda navijača na utakmici protiv Alavesa prethodne sezone.
Nijedan tim u istoriji nije izbačen iz Lige šampiona, ali je bilo slučajeva kada je klubovima na duži rok zabranjivano učešće u drugim evropskim takmičenjima. Najoštrije je kažnjen Liverpul, koji je posle hejselske tragedije preskočio sedam evropskih sezona, a ostali engleski klubovi bili su van Evrope pet godina.
Partizan je probleme imao posle meča sa Romom (1988/89), kada je igrač rimskog kluba Polikano pogođen upaljačem u glavu dok je pokušavao da izvede korner. To je inspirisalo UEFA da "crno-bele" kazni jednom utakmicom igranja van kuće.
Partizan je sa Seltikom sledeće sezone igrao u Mostaru (pobeda pred epskih 4:5 u Glazgovu), a posle novih problema u meču druge runde sa Hroningenom, jedino prolećno pojavljivanje između 1966. i 2005. klub iz Humske imao je u - Podgorici, gde je poražen od bukureštanskog Dinama.
Od klubova iz bivše SFRJ oštro je kažnjen splitski Hajduk - u polufinalu Kupa UEFA 1983/84, koje je Hajduk igrao sa Totenhemom, jedan član Torcide je na sredini terena zaklao petla (simbol kluba iz severnog Londona), pa je Hajduk sledeći evropski meč kao domaćin igrao u Osijeku (poraz od moskovskog Dinama), a posle sledećeg incidenta (bacanje suzavca na teren protiv marsejskog Olimpika 1987. godine) usledilo je dvogodišnje izbacivanje iz svih evropskih takmičenja.









