Izvor: B92, 16.Jun.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gotovo - Detroit šampion!
Detroit Pistonsi osvojili su, posle 14 godina pauze, svoju treću titulu prvaka NBA lige. Oni su u noći između utorka i srede, u svom Oburn Hilsu' pobedili Los Anđeles Lejkerse, 100:87, i završili finalnu seriju sa 4:1.
"Uradili smo sve na pravi način, puno smo radili i bili smo jedinstveni," rekao je Džo Dumars, prvi operativac Pistonsa, koji je stvorio prvi šampionski tim Detroita od vremena kada je igrao, "Ovo nije ekipa zvezda. Mislim da je ovo fantastičan tim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ."
I kada se pogleda učinak igrača, i u regularnoj sezoni i u plej ofu, Dumars je u pravu. MVP doigravanja je Čonsi Bilaps, jedan od onih koji su u pravom trenutku postali igračine', Ben Valas je i u finalu uhvatio sve lopte', a sjajne uloge Hamiltona, Prinsa i Rašida Valasa samo su zaokružile' sjajan tim Lerija Brauna, koji je osvojio prvu titulu u karijeri.
U prvoj četvrtini ekipe su bile izjednačene, u drugom delu druge Pistonsi su stekli prednost, a kada se u poslednjih 12 minuta igre ušlo sa 82:59 za tim iz Detroita, bilo je jasno da je peta utakmica i poslednja ove sezone. Lejkersi su u trećoj četvrtini ubacili samo 14 poena uz katastrofalan šut (posebno Brajanta koji u celoj seriji nije mogao da namesti ruku) i pred poslednjih 12 minuta bilo je jasno da je vreme da se priprema ceremonija za pobednike. O Nil više nije mogao sam, Brajant nije mogao da pogodi ništa, dok pomoćno osoblje nije postojalo.
Najefikasniji u šampionskoj ekipi bio je Ričard Hamilton sa 21 poenom, Ben Valas postigao je 18 poena uz 22 uhvaćene lopte.
Najbolji igrač finalne serije, Čonsi Bilaps završio je sa 14 poena, 3 skoka i šest asistencija.
Kod Lejkersa 24 poena Brajanta i 20 O'Nila nije bilo dovoljno uz odavno "nestalog" Pejtona i Melouna koji je ovu utakmicu odgledao " u civilu" sa klupe.
Darko Miličić postao je tako prvi igrač iz Srbije i Crne Gore koji je osvojio šampionski prsten, a za dva minuta na parketu nije uspeo da postigne koš.
Leri Braun postao je prvi trener koji je osvojio titule u NCAA i NBA:
"Rekao sam mojim igračima pre utakmice da bi bilo sjajno da pokušamo da održimo nivo igre kao iz prethodnih mečeva, i dodjemo u priliku da osvojimo titulu kod kuće, zato što smo pravi tim i što smo celo finale odigrali odlično".
Kuriozitet je i da je vlasniku Pistonsa, milijarderu Bilu Dejvidsonu ovo treća preofesionalna titula ove sezone ! Dejvidson je vlasnik NHL tima Tampa Bej Lajtnings i "Detroit Šoka" ekipe koja se takmiči u WNBA - svi su ove sezone osvojili titule u svojim takmičenjima.
Istok je tako dobio šampiona posle 6 godina, a posle višegodišnje apsolutne dominacije timova sa zapada, jasno je da NBA više neće biti ista. Dinastija Lejkersa više ne postoji, a ostaje i veliko pitanje ko će sedeti na klupi tima na početku nove sezone. Medjutim, čini se da navijači u Kaliforniji ipak sa više strepnje očekuju pregovore sa Kobe Brajantom...
Detroit takodje očekuju neki problemi koji moraju da se reše. Rašid Valas ima priliku da ode, pošto je svoju misiju odradio savršeno, na novi ugovor čeka i Okur. Nova uzbudjenja očekuju se već sa 8 dana kada će biti održan draft u Njujorku, a mnogo toga biće jasno i posle proširenog drafta Šarlot Bobketsa (22.jun) koji će moći da biraju medju više desetina "odbačenih" igrača iz preostalih klubova...






