Fetel kralj „najbržeg cirkusa“

Izvor: RTS, 27.Okt.2013, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aktuelni svetski šampion Formule jedan, vozač Red bula Sebastijan Fetel osvojio je četvrtu uzastopnu titulu, pošto je pobedio u trci za Veliku nagrade Indije u Nju Delhiju. Drugi kroš cilj prošao Rozberg u Mercedesu, a treći Grožan u Lotusu. Red bul obezbedio i titulu među konstruktorima. Fetel nakon osvajanja nove titule - "Najbolji dan u životu!"

Fetel je do treće uzastopne pobede u Indiji, šeste u sezoni i 36. u karijeri, došao za sat, 31 minut, 12 sekundi i 187 >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << stotinki. Drugo mesto zauzeo je vozač Mercedesa Niko Rozberg sa zaostatkom od 29,823 sekunde, a treći je bio Roman Grožan iz Lotusa sa 39,892 sekunde zaostatka. Fetel je tako postao tek treći vozač Formule jedan koji je osvojio četiri šampionske titule u nizu. Pre njega to je pošlo za rukom Huanu Manuelu Fanđu i Mihaelu Šumaheru.

Vozač Ferarija Fernando Alonso, koji se do ove trke borio sa Fetelom za šampionsku titulu, trku je završio na 11. mestu sa minut i 18 sekundi zaostatka za pobednikom. Vozač Ferarija Felipe Masa zauzeo je četvrto mesto, peti je bio Serhio Peres iz Meklarena, a šesti Luis Hamilton iz Mercedesa. Bodove su još osvojili Kimi Raikonen iz Lotusa, vozači Fors Indije Pol Di Resta i Adrijan Zutil, kao i Danijel Rikardo iz ekipe Toro roso.

Fetel je iskoristio pol poziciju i dobro startovao, a za njim je dobro krenuo i Masa, koji je u prvom krugu obišao Rozberga i Hamiltona i popeo se na drugo mesto. Već u drugom krugu Fetel je morao u boks, pa je Masa preuzeo vođstvo. Nemac je iz kruga u krug dobro vozio i smanjivao zaostatak za vodećima, a u 29. krugu se vratio na prvo mesto, kada je njegov klupski kolega Veber otišao u boks na zamenu guma.

Tri kruga kasnije Fetel je otišao u boks i na stazu se vratio kao drugi, iza Vebera, koji je krug kasnije otišao u boks i nakon toga zauzeo treće mesto iza Rikarda. Fetel je posle sigurne vožnje, u 35. krugu stekao 12,7 sekundi prednosti u odnosu na Vebera. Veber je u 40. krugu završio trku zbog problema sa menjačem.

Fetel je uvećavao prednost u odnosu na protivnike i sigurno je sačuvao do kraja, a u završnici trke za drugo mesto veliku borbu vodili su Raikonen i Rozberg. Vozač Mercedesa je u 53. krugu uspeo da pretekne rivala i od njega preuzme drugo mesto.

Grožan je u 56. krugu uspeo da pretekne klupskog kolegu Raikonena, a dva kruga kasnije, posle odlične vožnje, Peres je uspeo da pretekne Hamiltona i Raikonena i zauzme peto mesto.

Na kraju trke Fetel je pozdravljao gledaoce praveći "krofne" svojim bolidom na stazi, nakon toga je poljubio vozilo, otišao do tribina i bacio rukavice u publiku.

Najbolji dan u životu

Nakon osvajanja nove titule prvaka sveta Fetel je bio presrećan.

"Oduševljen sam, ne znam šta bih mogao da kažem, osim da je ovo najbolji dan u mom životu. Kada sam počeo da se bavim trkama, Formula jedan mi je izgledala daleko, ali ima mnogo ljudi sa kojima sam sarađivao i kojima moram da zahvalim, od kartinga do Formule jedan", rekao je Fetel posle trke.

Fetel je sa 26 godina najmlađi četvorostruki uzastopni svetski prvak.

"Nisam još star, ali sve sam stariji i možda još ne shvatam šta sam uradio. Možda ću se osvrnuti za 10 godina i shvatiti veličinu ovog rezultata. Ne znam šta da kažem, bio sam prazan kada sam prešao liniju cilja. Godinama sam razmišljao šta bi trebalo da kažem u ovakvim trenucima", dodao je Fetel kroz osmeh.

Naredna trka vozi se 3. novembra za Veliku nagradu Abu Dabija.