FIFA potvrdila: Pokrenuli smo disciplinski postupak protiv Šimunića

Izvor: Blic, 22.Nov.2013, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FIFA potvrdila: Pokrenuli smo disciplinski postupak protiv Šimunića

Svetska fudbalska federacija (FIFA) potvrdila je da je pokrenula disciplinski postupak protiv reprezentativca Hrvatske Josipa Šimunića, koji je posle utakmice s Islandom ustaškim pozdravom proslavaljao plasman na Mundijal.

"Potvrđujemo da smo pokrenuli disciplinski postupak protiv Šimunića", navodi se u saopštenju FIFA.

Šimunić je u utorak uveče, posle utakmice i pobede protiv Islanda od 2:0, u baražu za Svetsko prvenstvo 2014. godine, na Maksimiru sa službenog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << razglasa poveo navijanje ustaškim pokličem "Za dom!", na šta su mu navijači uzvraćali "Spremni!".

Kapiten Dinama iz Zagreba juče je rekao da nije hteo da se meša u politku, već da proslavi uspeh reprezentacije i da je to uradio jer voli svoj narod i svoju zemlju.

Šimunić bi mogao da bude kažnjen suspenzijom od šest utakmica, a Fudbalski savez Hrvatske novčano ili igranjem utakmica reprezentacije bez publike.

Hrvatsko javno tužilaštvo pokrenulo je postupak protiv Šimunića i izreklo mu kaznu od 3.000 evra, jer je "raspirivao rasnu mržnju i uznemiravao druge učesnike javnog okupljanja".

Šimunić je prijavljen i Etičkom odboru Hrvatskog olimpijskog odbora.

U prošlosti je bilo mnogo takvih slučajeva, a među najpoznatijima su incidenti Paola di Kanija i grčkog fudbalera Jorgosa Katidisa.

Di Kanio je u decembru 2005. godine kada je igrao za Lacio, posle pobede protiv Livorna salutirao s visoko podignutom rukom, zbog čega je kažnjen jednom utakmicom suspenzije i sa 10.000 evra. Takođe je jednom prilikom rekao: "Ja nisam rasista nego fašista".

U aprilu ove godine fudbaler AEK-a iz Atine Jorgos Katidis proslavio je gol nacističkim pozdravom, zbog čega ga je Savez kaznio s pet utakmica suspenzije, 1.000 evra i doživotnom zabranom igranja utakmica u reprezentaciji Grčke.

U oktobru 1996. godine tadašnji golman Aston Vile Australijanac Mark Bosnić salutirao je ispred tribine na kojoj su bili smešteni navijači Totenhema. On se odmah izvinio, rekavši da je u pitanju "neslana šala".

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.