Izvor: Mondo, 08.Dec.2018, 18:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Borusija slavila u Gelzenkirhenu prvi put posle pet godina.

"Milioneri" nastavljaju da "gaze" u Bundesligi!

U okviru 14. kola slavili su u Gelzenkirhenu u rurskom derbiju i to prvi put posle pet godina!

ŠALKE - BORUSIJA DORTMUND 1:2 (0:1).

Gostima je 11. pobedu ove sezone u šampionatu, za učvršćivanje liderske pozicije, osigurao 18-godišnji Englez Džejden Sančo pogotkom u 74. minutu.

Tinejdžer je sjajno reagovao >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << na asistenciju Portugalca Rafeala Gereira iskosa sa leve strane, pogodivši suprotan ugao za veliku pobedu i "plus devet" bodova u odnosu na drugoplasirani Bajern, koji je lako savladao Nirnberg (3:0).

Sančo je, takođe, sa 18 godina, osam meseci i 13 dana postao i najmlađi fudbaler i istoriji Borusije Dortmund sa šest postignutih golova u jednoj sezoni Bundeslige.

Gosti sa "Vestfalena" su poveli u sedmom minutu, nakon što je kapiten Marko Rojs centrirao iz slobodnog udarca u kazneni prostor, a Tomas Dilejni bio najviši u skoku. Inače, Rojsu je ovaj derbi Rura bio jubilarna 150. utakmica u žuto-crnom dresu.

Mogao je u 19. minutu Pako Alkaser da udvostruči vođstvo Dortmunda, ali je njegov udarac sa ivice kaznenog prostora bio za malo neprecizan.

Najbliži golu, "kraljevsko plavi" bili su preko Gvide Burgštalera, koji je posle nebeskog skoka Matije Nastasića rukom primirio loptu, što nije vidio sudija Danijel Zibert, a potom i iz okreta šutirao sa pet metara. Međutim, sjajno je reagovao golman gostiju Roman Burki i sprečio izjednačenje.

Ipak, u 60. minutu domaći su stigli do "egala" nakon što je Rojs skrivio penal, koji je sigurno izveo Danijel Kaliđuri.

Za prvu pobedu gostiju na "Feltins areni" posle pet godina, postarao se engleski vezista Džejdon Sančo, koji je postigao i prvi gol. Bila je ovo 51. pobeda Borusije u rurskom derbiju.

What a moment in this 18-year-old's career ⚽ Has @Sanchooo10 netted the #Revierderby winner? #S04BVB 1-2 pic.twitter.com/hpLebgb5QB

— Bundesliga English (@Bundesliga_EN) December 8, 2018

Do kraja je Borusija mogla i do trećeg pogotka, ali je stativa spasila Šalke u 85. minutu nakon udarca Portugalca Rafeala Gereira.

Borusija je kroz istoriju ovog derbija, koji se naziva "majika svih derbija Njemačke", nešto uspešnija - u dosadašnjih 137 susreta je slavila 51 put, izgubila je u 45 navrata, dok je 41 meč završen nerešenim rezultatom.

Rivalstvo komšija datira od 3. maja 1925. godine, kada je odigran prvi "rurski derbi" u kojem je slavio Šalke (4:2), a na prvi trijumf Dortmunda čekalo se sve do 1943. godine.

Pretposlednji duel dva rurska kluba bio je verovatno najbolji u istoriji - "milioneri" su vodili 4:0 na "Vestfalenu" da bi u nastavku Šalke uspeo da stigne do boda golom Brazilca Nalda u sudijskoj nadoknadi - 4:4.

Bajern je konačno ove sezone bio ubedljiv, pošto je protiv Nirnberga slavio 3:0, najviše zahvaljujući dvostrukom strelcu Robertu Levandovskom.

Poljski napadač je bio strelac u devetom i 27. minutu, upisavši dva gola na jednom bundesligaškom meču po 42. put u karijeri. Ispred Levandovskog je jedino neprikosnoveni Gerd Miler, koji je 55 puta postigao dva gola na jednoj utakmici.