Izvor: B92, 02.Dec.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dodatno obezbeđenje za Torino 2006.
Ministar unutrašnjih poslova Italije Đuzepe Pizanu zatražio je da se obezbeđenje Zimskih olimpijskih igara u Torinu pojača za 9.000 pripadnika, jer se plaši da bi taj događaj mogao da privuče teroriste.
On je u rimskom parlamentu rekao da je u Italiju stiglo mnogo pretnji islamskih militantnih organizacija i da stanje visoke pripravnosti treba da u ostane zemlji do opštih izbora aprila sledeće godine.
"Moramo i dalje da verujemo da su napadi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na našu zemlju mogući. Zbog svega toga bezbednost na Igrama u Torinu mora da ostane prioritet, čak i ako nemamo sigurne naznake da se napadi spremaju", rekao je Pizanu.
"Globalni značaj Igara i činjenica da se poklapaju sa izbornom kampanjom mogu da izazovu veliko interesovanje terorističkih organizacija", objasnio je ministar.
O obezbeđenju Igara, koje se održavaju od 10. do 26. februara, vodiće računa nacionalna vlada, a Pizanu je poslanicima rekao da je policija sastavila "potpuni i precizni" plan rada.
Vlada Italije već dugo brine da bi ta zemlja mogla da bude meta terorista, jer je blizak saveznik SAD i ima trupe u Iraku.
Stručnjaci podsećaju i na teroristički napad u Madridu 11. marta 2004. godine, koji je u poslednjem trenutku promenio ishod izbora održanih nekoliko dana kasnije. Iako su do tog dana zaostajali za tada vladajućom Narodnom partijom, socijalisti su dobili izbore, zbog protivljenja učešću u iračkom ratu.
Italijanska opozicija (takođe levičarska) takođe se protivila odluci desničarske vlade da italijanski vojnici idu u Irak i obećala je da će ih povući ako pobedi na izborima 2006. godine.











