Izvor: B92, 11.Apr.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đoković: "Naše vreme je došlo"
Novak Đoković je 2. februara 1992. imao nepunih pet godina kada su Živojinović, Muškatirović, Đorđević i Kitinov poraženi od Australije (0:5) u poslednjem meču koji smo, tada još pod jugoslovenskom zastavom, odigrali u Svetskoj grupi Dejvis kupa.
"Zar je onda potrebno da vam objašnjavam šta pobeda nad Velikom Britanijom (3:2) znači za naš tenis? Generacije i generacije naših tenisera igrale su u Evro-afričkoj zoni, a mi smo izborili priliku da uđemo u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << elitu, da budemo rame uz rame sa Amerikancima, Rusima, Argentincima, Francuzima... Naše vreme je došlo i moramo da ga iskoristimo, bez obzira na ime protivnika u plej-ofu", izjavio je naš prvi reket u Glazgovu, Novak Đoković, koji je iz Velike Britanije produžio u Monte Karlo.
Rivala za dopunu Svetske grupe dobićemo na sutrašnjem žrebu u Londonu, a odlučujući duel je na programu od 22. do 24. septembra.
"Imaćemo gotovo pola godine da se pripremimo za ulazak u Svetsku grupu. U ovom trenutku, važno je da svi teniseri žele da igraju za reprezentaciju i siguran sam da neće biti promena u sastavu. Boris Pašanski je i dalje naš najbolji teniser, iako zbog povrede nije igrao u Glazgovu. Đoković i Tipsarević su već standardni, kao i Zimonjić, dok je Bozoljac potvrdio da sam ga sa razlogom pustio da igra", rekao je savezni kapiten Dejan Petrović, koji se kasno sinoć vratio u Beograd.
Tabela rejtinga u Dejvis kupu, koja se koristi prilikom izbora nosilaca u plej-ofu, pokazuje da plavi u Londonu neće biti povlašćeni jer se ispred nas nalaze Španija, Slovačka, Švajcarska, Holandija, Rumunija, Švedska, Austrija i Nemačka. Srbija i Crna Gora će biti domaćin samo u slučaju da izvučemo Holandiju ili Nemačku, dok preostalim reprezentacijama gostujemo.
"Ne želim da prognoziram koga ćemo da dobijemo za protivnika. Žreb je samo prva stepenica jer niko ne zna sastav pet meseci unapred. Recimo, Španija i Švajcarska su poslednje mečeve igrale bez Nadala i Federera. Sezona je duga i sve zavisi od forme i povreda", dodao je Petrović.
Janko Tipsarević je iz Glazgova otišao za Hjuston, gde na startu igra sa Polom Goldstinom, dok će Ilija Bozoljac učestvovati na Čelindžeru u Los Anđelesu.






