Izvor: Sportski Žurnal, 15.Maj.2011, 18:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ajaks po 30. put osvojio holandsko prvenstvo
U utakmici koja je rešavala pitanje šampiona Holadnije, Ajaks je na Amsterdam areni isprašio Tvente sa 3:1 i osvojio 30 titulu šampiona države. Poslednji put navijači Ajaksa slavili su titulu sezone 2003/04.
Kopljanici su počeli izuzetno ofanzivno, napadali su u talasima. U 19. minutu Sulejmani je imao odličnu šansu, ali je poslao loptu iznad prečke sa 10 metara. Ofanziva se domaćima isplatila u 23. minutu. Van der Vil je centrirao, a Sim De Jong se odlično snašao na drugoj stativi i udarcem nogom matirao golmana gostiju. Već na startu nastavka domaćin je duplirao prednost, Landzat je nespretno sproveo loptu u sopstvenu mrežu. Samo dva minuta kasnije Teo Jansen je golom vratio nadu gostima da ipak mogu do remija koji bi im doneo titulu, ali je sve dileme rešio Sim De Jong golom u 78. minutu. Domaći su mirno priveli meč kraju, a posle poslednjeg zvižduka sudije Pitea Fbinka nastalo je veliko slavlje i na tribinama i na terenu.
Ajaks je uspeo da osvoji titulu iako je na sredini sezone delovalo da je daleko od tog cilja. Međutim, smena trenera Martina Jola i dovođenje Franka de Bura se pokazalo kao pravi potez čelnika kluba. Kopljanici su šampionat završili sa šest vezanih pobeda i tako stigli i prestigli Tvente koji je imao pet bodova više na samo šest kola pre kraja.
Najtrofejniji holandski klub se tako konačno vratio na vrh u zemlji lala i vetrenjača i obezbedio direktan plasman u Ligu šampiona za narednu sezonu. Tvente će uprkos porazu igrati u kvalifikacijama za Ligu šampiona jer PSV nije uspeo da pobedi u Griningenu. Uz PSV u kvalifikacije za Ligu Evrope će i AZ Alkmar, dok će treći predstavnik u tom takmičenju biti poznat posle plej-ofa u kojem će igrati Groningen, Roda, Den Hag i Herakles. U Drugu ligu će Viljem, dok će u baraž Eskcelzior i Venlo.
Nastavak na Sportski Žurnal...












