AP: Veliki problemi sa prljavom i zagađenom vodom u Rio de Žaneiru

Izvor: NoviMagazin.rs, 01.Avg.2016, 17:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

AP: Veliki problemi sa prljavom i zagađenom vodom u Rio de Žaneiru

Samo nekoliko dana do početka Olimpijskih igara plovni putevi u Rio de Žaneiru su prljavi kao i pre, zagađeni fekalnom kanalizacijom, i vrve od virusa i bakterija, navodi se u danas objavljenoj studiji Asošiejted presa (AP).

Kako se navodi u studiji koja je rađena 16 meseci, ne samo da neki od 1.400 sportista rizikuju da se ozbiljno razbole tokom takmičenja na vodi, već se i turisti suočavaju sa potencijalnim zdravstvenim rizicima na plažama Kopakabana i Ipanema.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs <<
AP je u istraživanju olimpijskih i paraolimijskih vodenih borilišta otkrio konstante i opasno visoke nivoe virusa od zagađenja, što je velika mrlja na olimpijskom projektu zbog koje su uznemireni jedriličari, veslači i plivači na otvorenim vodama.

Otkako je AP objavio prve rezultate prošlog jula, sportisti su preduzeli mere opreza kako bi sprečili da ih potencijalna bolest izbaci iz takmičenja, uključujući i preventivno uzimanje antibiotika, izbeljivanje vesla i korišćenje plastičnih odela i rukavica u pokušajima da ograniče kontakt sa vodom.

Sportisti su preduzeli mere opreza, ali šta raditi sa između 300.000 i 500.000 stranih turista koliko se očekuje u Riju? Testiranja na nekoliko svetski poznatih plaža u Riju su pokazali da i vode uz plaže imaju visok nivo bakterija, a neke čak i ne ispunjavaju labave standarde države Rio de Žaneiro za bezbednost voda.

"Ne uranjajte glavu pod vodu", upozoreni su turisti u studiji AP.

Navodi se da opasnost vreba i u pesku. U uzorcima sa zlatnih plaža Kopakabane i Ipaneme otkriven je visok nivo virusa koji predstavljaju rizik po zdravlje, posebno za bebe i malu decu. Dok su lokalne vlasti, uključujući i gradonačelnika Rija Eduarda Pesa, priznali neuspeh u čišćenju voda nazivajući ga "sramotom" i "izgubljenom šansom", čelnici olimpijskog saveza insistiraju na tome da će vode u Riju biti bezbedne za takmičare i posetioce.

Lokalni organizatori nisu odgovorili na višestruke zahteve za komentar, iako su prethodno saopštili da su bakteriološka testiranja koja su obavile državne službe pokazala da su vodena borilišta u okviru državnih smernica.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Veliki problemi sa zagađenom vodom u Riju

Izvor: B92, 01.Avg.2016

Samo nekoliko dana do početka Olimpijskih igara plovni putevi u Rio de Žaneiru su prljavi kao i pre, zagadjeni fekalnom kanalizacijom,..Oni vrve od virusa i bakterija, navodi se u objavljenoj studiji Asošiejted presa (AP)...Kako se navodi u studiji koja je radjena 16 meseci, ne samo da neki od 1.400...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.