Izvor: RTS, 06.Apr.2023, 20:49

Победе Жалгириса и Басконије – одложена промоција Партизана у четвртфинале Евролиге

Кошаркаши Жалгириса на свом терену савладали екипу Макабија 68:67 у претпоследњем колу Евролиге, чиме су задржали шансе да се пласирају у плеј-оф елитног такмичења. Басконија се победом над Асвелом 120:100 изједначила са литванским тимом и остала у трци за четвртфинале. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Екипа Жалгириса не одустаје од пласмана у четвртфинале Евролиге - литвански тим савладао је Макаби 68:67 у 33. колу елитног такмичења и продужио наду да може до завршнице.
Слично је урадила и Басконија, која је очекивано нпред својом публиком убедљиво савладала екипу Асвела 120:100 и остала у игри за плеј-оф.
Утакмице у Каунасу и Виторији помно су пратили и навијачи Партизана, пошто пораз Жалгириса или Басконије значи и аутоматски пласман црно-белих у четвртфинале такмичења.
Подсећања ради, екипи Жељка Обрадовића потребна је једна победа у последња два кола како би и математички осигурала пролаз, али црно-бели ће међу осам најбољих и уколико Жалгирис (гостује код Бајерна) или Басконија (гостује код Олимпијакоса) изгубе у последњем колу.
Макаби промашио шут за победу Жалгирис и Макаби одиграли су неизвестан меч, а гости су у последњим тренуцима меча имали и шут за победу, али је Вејд Болдвин био непрецизан.
После изједначене прве четвртине, Макаби је водио на полувремену захваљујући убачених 28 поена у другој деоници.
Ипак, у трећој четвртини је Жалгирис стегао одбрану и тај део ифре добио резултатом 14:7, што се на крају показало пресудним за коначни исход утакмице.
Макаби је стигао предност противника, па се у последњи минут ушло са нерешеним резултатом. Ајзеја Тејлор је на 20 секунди пре краја погодио једно слободно бацање, гости имали напад после тајм-аута, али нису успели да постигну кош и дођу до победе.
Најефикаснији у победничкој екипи био је Шмитс са 13 поена, Тејлор је додао 12. У гостујућој екипи по 12 поена убацили су Болдвин и Мартин.
Жалгирис је тренутно осми на табели са скором 18-15, док је Макаби, који је прекинуо низ од шест победа у елитном такмичењу, шести са победом више.
Шутерска рапсодија Басконије против Асвела Победу у 33. колу забележила је и Басконија, која је у Виторији убедљиво савладала екипу Асвела 120:100.
Гости су се некако држали до полувремена, имали су само четири поена заостатка, али је у наставку фаворизовани баскијски тим дошао до лаке победе.
Покушавао је француски тим да ухвати прикључак, али је Басконија одговарала својим најјачим оружјем – шутем за три поена ( на крају 17/34).
На крају, домаћин је убацио чак 120 поена, а најефикаснији у победничкој екипи били су Томпсон са 23 и Гједраитис са 19 поена.
У пораженој екипи истакли су се Метјуз са 25 и Де Коло са 19 поена.
Басконија је преузела осмо место на табели од Жалгириса, уз исти број победа и пораза као литвански тим, па ће сви учесници четвртфинала бити познати тек после последњег кола наредне седмице.