Izvor: RTS, 01.Apr.2023, 20:56

Дебитантски тријумф Тухела, Дер Класикер припао Бајерну

Фудбалери Бајерн Минхена и Борусије Дортмунд одиграли су 108. Дер Класикер у Бундеслиги. Тријумф је забележила екипа из Минхена, резултатом 4:2.
Утакмица на "Алијанц арени" између Бајерна и Борусије у оквиру 26. кола Бундеслиге отпочела је опрезном >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << игром фудбалера оба тима, до 10. минута практично да није било већих прилика за поготком.

Бајерн је прецизном пас игром, али и добром кретњом фудаблера елиминисао противнички везни ред и за само десет минута је успео да сломи "отпор" Борусије.
Дајо Упамекано је постигао несвакидашњи погодак у 13. минуту.
Наиме, француски репрезентативац је са своје половине покушао да упосли Лироја Санеа, пославши дугу лопту у празан простор.
Голман Борусије Грегор Кобел је при покушају да избаци лопту што даље од свог гола промашио лопту на око шеснаест метара, а Сане је испратио до гол линије, 1:0
Овај гол пореметио је фудбалере Борусије и утицао на њихово самопоуздање које нису успели да подигну до краја утакмице.
Убрзо након водећег гола, Бајерн је преко Томаса Милера у потпуности срушио госте из Дортмунда.
Нападач домаћих, Милер је повећао предност само четири минута после првог поготка.
Репрезентативац Немачке је бутним мишићем десне ноге угурао лопту у гол на додавање Матијас де Лихта који је био највиши у скоку након корнера.
Могло би се рећи да је Милер за четири минута игре уништио наду за преокретом фудбалерима и навијачима Борусије.
Деконцентрисани дефанзивни играчи гостију нису правовремено реаговали на шут Лироја Санеа са двадесетак метара.
Кобел је одбранио Санеов ударац, али је лукави Милер покупио одбитак и постигао свој други, односно трећи тимски гол на мечу у 23. минуту.

Током првих 45. минута играчи Борусије нису упутили ниједан шут у оквиру Бајерновог гола, што довољно говори о њиховој лошој организацији игре.
Стратегијом тренера Томаса Тухела неутралисана су додавања Џуда Белингема и протрчвања Марка Ројса и Рафаела Герера у празан простор, тј. ка деловима терена у којима се противник једним потезом може угрозити.
Очекивало се да фудбалери Дортмунда направе другачији приступ утакмици у другом делу игре, међутим то се није десило.
Питање победника практично је решено у првом делу игре, а у другом полувремену Кигсли Коман је ставио тачку на име тријумфалне екипе меча у 51. минуту игре.
Дефанзивци Борусије су закаснили са реакцијом када је Лирој Сане центрирао са десне стране, а најспретнији у шеснаестерцу противника био је Кинглси Коман.
Емре Џан је смањио резултатску предност из пенала у 71. минуту, након што је начињен прекршај на Белингему.
Донијел Мален је постигао други и утешни гол за Борусију на додавање Герера у 90. минуту.

108. по реду Дер Класикер између Бајерна и Борусије припао је тиму из Минхена, што је и дебитантска победа тренера Томаса Тухела од недавног доласка у Бајерн.
Тим из Баварске је овим тријумфом опет преузео прво место на табели Бундеслиге од екипе из Северне Рајне-Вестфалије.
У наредном колу Борусију очекује још један "дерби" меч, против трећепласираног Унион Берлина, док Бајерн игра против Фрајбурга.