Izvor: RTS, 02.Mar.2025, 09:43

Нова промена у свету фудбала - корнер као казна за голманско задржавање лопте

Одбор задужен за правиле игре Светске фудбалске асоцијације (Ифаб) донео је одлуку да се од следеће сезоне голманско задржавање лопте у рукама дуже од осам секунди санкционише додељивањем корнера противничком тиму.
До сада је важило правило од >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << шест секунди, након ког су судије биле у обавези да доделе индирект унутар шеснаестерца, што се ретко дешавало.

Према новом правилу, голмани ће имати више времена, а казна ће бити блажа, Међутим требало би да се чешће примењује.
Судије ће након три секунде подизати руку у знак упозорења и након тога бројати до пет, пре него што досуде корнер, уколико се голман не реши лопте.
Ијан Максвел, извршни директор Шкотске фудбалске асоцијације и члан управног одбора Ифаба, објаснио је разлоге за увођење овог правила:
"Приметили смо све већи тренд губљења времена током утакмица и то се најчешће дешава кад лопта је у рукама голмана. Тешка је ситуација коју судије решавају по садашњим правилима, зато повећавамо то време на осам секунди. Судија ће подићи руку да сигнализира последњих пет секунди, тако да играчи и гледаоци буду свесни тога. Проценићемо ефекат и, надамо се, повећати број одиграних минута", изјавио је Максвел.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.