Izvor: B92, 19.Sep.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brisel:Povoljni znaci u pregovorima

Brisel -- U Evropskoj uniji se smatra da ima povoljnih znakova u pregovorima o decentralizaciji i statusu Kosova, saznaje Beta.

EU smatra da pregovore svakako treba nastaviti jer je to jedini način da se, uprkos svoj složenosti situacije, ukaže put ka rešenju. To su agenciji Beta rekli zvaničnici u EU koji su upućeni u tok pregovora albanske i srpske strane.

Oni su naglasili da se pripreme za sastanak šefova diplomatija Kontakt-grupe u Njujorku odvijaju u vrlo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << konstruktivnoj atmosferi.

Ocena je da su vidljivi "odmereniji tonovi i pristup, kako s jedne strane, SAD i Velike Britanije, tako i s druge strane, Rusije".

Izaslanik Ujedinjenih nacija Marti Ahtisari zato treba da nastavi pregovore, a sa njim će se u četvrtak u Njujorku sastati šefovi diplomatija Evropske unije i njen visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana.

Među evropskom "dvadesetpetoricom" preovladao je stav da rešenje statusa Kosova mora doneti stabilnu osnovu za apsolutno nužno pospešenje pre svega ekonomsko-socijalnog stanja u Pokrajini, gde će Evropska unija preuzeti ključni upliv.

Partneri u Evropskoj uniji smatraju i da to mora obavezno značiti unutrašnju stabilizaciju Srbije i njeno što brže uključivanje u strukture Evropske unije, uz prethodno neminovno rešenje problema saradnje Beograda s Haškim sudom.

Iako iz Kontakt-grupe i od Ahtisarija i dalje stižu tvrdnje da rešenje statusa treba izdejstvovati do kraja godine, u Evropskoj uniji većina partnera smatra da to može da se pomeri i do proleća, ako je izvesno da će ishod biti bolji za stabilnost Kosova, Srbije i regiona.

Odlično obavešteni međunarodni diplomatski izvori preneli su Beti da Ahtisari traži podršku Kontakt-grupe za to da se ubede obe strane za kompromis, posebno u pitanju decentralizacije i utvrđivanja opština sa srpskom većinom i njihovih nadležnosti.

Ali, kako se tvrdi, Ahtisari smatra da bi, iako nema drugog izbora, davanje širokih ovlašćenja za opštine sa srpskom većinom u suštini dovelo do "odvajanja" i ne bi doprinelo "multietničkom Kosovu".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.