Škulić: Zastareo slučaj, Mateus može mirno da spava

Izvor: Sportski Žurnal, 12.Mar.2014, 14:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Škulić: Zastareo slučaj, Mateus može mirno da spava

Autobiografsko literarno delo „Sve ili ništa” onovremenog prvog stratega Partizana Lotara Mateusa izazvalo je mnogo buke u fudbalskom svetu.
U jednom poglavlju Nemac govori o njegovom trenerskom opusu u Humskoj i tvrdi da su „crno-beli” odigrali dve nameštene utakmice s Radom, jednu u vreme kad je on s klupe predvodio ovaj klub.
Javno tužilaštvo i policija ne mogu zbog zastarelosti da procesuiraju aktere >> Pročitaj celu vest na sajtu Sportski Žurnal << spornih mečeva, kaže redovni profesor krivično-procesnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu dr Milan Škulić.
- Tužilac i policija bi trebalo da reaguju na javna pogovaranja, razumljivo, ako procene da postoji odgovarajuća sumnja ili verovatnoća da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti. Stvar je, dakle, faktičke procene koliko je određena izjava, u ovom slučaju delovi iz knjige, kredibilni i u kojoj meri se mogu prikupiti dokazi u odnosu na tako nešto. S obzirom na protek vremena, verovatno, delo je zastarelo. I, da nije, što zavisi od oblika krivičnog dela, dok bi se istražilo i rešilo najverovatnije bi i tad zastarelo – u dahu upoznaje predsednik Udruženja pravnika Srbije i pojašnjava:
- Ovde je načelno jasno da su eventualno počinjena krivična dela teško dokaziva, proteklo je mnogo vremena. S jedne strane, tad potencijalni svedoci nisu dovoljno pouzdani, ako je reč o takozvanoj dogovorenoj utakmici. S druge, ako se zaista dogodila, koji bi akter pomenutih događaja priznao i sam sebe optužio?! Otud, realno se nameće zaključak da to ne bi bilo lako dokazati.
Mateus može mirno da spava
Lotar Mateus, kao akter, kako ustvrdi nameštenog meča s Radom, može li zbog toga što je prećutao ovaj događaj u svojoj zemlji da ima problem?
- Nemci, poput nas, imaju neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca, ali to se ne odnosi na ovu situaciju tim pre što niko neće da prijavi sebe. Čak i da je umešan u to, nije dužan sebe da prijavi. Otud nema sankcija za neprijavljivanje, barem ne u krivično-pravnom smislu.


Pogledaj vesti o: Partizan

Nastavak na Sportski Žurnal...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Sportski Žurnal. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Sportski Žurnal. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.