Izvor: RTS, 16.Dec.2013, 16:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radnici "Prvog partizana" oslobođeni optužbi
Petoro radnika "Prvog partizana", oslobođeno optužbi za izazivanje tragedije u toj fabrici septembra 2009. godine, saznaje RTS. Superveštačenje je pokazalo da uzrok tragedije nije ljudska greška, već nestabilan barut, korišćen u proizvodnji, rečeno je u sudu.
Osnovni sud u Užicu doneo je oslobađajuću presudu za petoro radnika "Prvog partizana". Oni su optuženi za izazivanje tragedije u "Prvom partizanu" septembra 2009. godine, kada je poginulo sedam, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << a povređeno 12 radnika, saznaje RTS.
Superveštačenje je pokazalo da uzrok tragedije nije ljudska greška, već nestabilan barut, korišćen u proizvodnji, pa samim tim nema ni krivične odgovornosti optuženih, rečeno je u sudu.
Prema obrazloženju sudije Laze Đokovića, nema dokaza da su optuženi Velibor Janjić, Prvoslav Đelić, Milosav Đelić, Zoran Ćirković i Milojka Terzić nepropisno postupali sa barutom i da je to izazvalo eksploziju u užičkoj fabrici municije sa tragičnim posledicama.
Sud je, po rečima sudije Đokovića, prihvatio nalaze veštačenja Instituta za preventivnu zaštitu na radu i razvoj iz Novog Sada i superveštačenje Gradskog zavoda za veštačenje iz Beograda, po kojima nesreću nije izazvala ljudska greška, već nestabilan barut koji se u kritičnom trenutku nalazio u fabričkim pogonima.
Javni tužilac Saša Nešović je optužnicu podigao na osnovu veštačenja Nacionalnog kriminalističkog centra, prema kome je povod za nesreću bilo nepropisno manipulisanje barutom u prostoriji gde je ta operacija zabranjena.
Sudija Lazo Đoković obrazlažući presudu istakao je da je bilo propusta tokom uviđaja i u istražnom postupku, jer barut sa mesta nesreće nije uzet za veštačenje, već samo barut iz centralnog magacina, koji je bio stabilan.
Članovi porodica poginulih, koji su prisustvovali današnjem izricanju presude u Osnovnom sudu u Užicu, bili su nezadovoljni i najavljuju da će, ako tužilac ne podnese žalbu, to učiniti porodice žrtava.
"Sudija ih je ponovo ovom presudom ubio. Oni insistiraju samo na barutu, a zna se da procedura rada nije bila ispoštovana. Sigurnosna vrata su bila otvorena, odnosno pokvarena u vreme nesreće. Da su bila zatvorena, oni bi danas bili živi", tvrdi Radovan Luković, suprug pokojne Biljane Luković.
"Moja pokojna ćerka puno puta se žalila na propuste i probleme na poslu, ali nas je molila da ćutimo, jer drugi posao nije imala sem tog", priča Kovina Đurić, majka pokojne Svetlane.
Suđenje optuženima za izazivanje nesreće u "Prvom partizanu" trajalo je dve i po godine.
Pogledaj vesti o: Partizan









