Partizanu peta titula uzastopno u NLB ligi

Izvor: Politika, 22.Apr.2011, 01:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Olimpija – Partizan 74:77 (23:26, 16:17, 19:22, 16:12 )

Od izveštača "Žurnala"

Ljubljana - Na tri sekunde pre kraja, Grobari su upalili baklje. „Stožicama“ se orilo „Titula, titula, slaviće se titula“. Nisu pristalice Partizana poranile, iako je Olimpija imala napad i dovoljno vremena da izbori produžetak. To nije dozvolio Petar Božić, presekao je pas „zmajčeka“, lopta je završila kod Dušana Kecmana, on je uputio ka košu Olimpije. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Ovog puta nije pogodio, možda bi da je bilo za pobedu. Svejedno – titula! Dominacija institucije iz Humske 1 traje i petu godinu zaredom.

Sve je bilo drugačije na ovom meču. Ni Partizan, niti Olimpija nisu ličili na ekipe koje su teškom mukom došle do finala. Posebno crno-beli. Jesu se izabranici Vlade Jovanovića bespotrebno uvlačili u probleme, nisu reagovali na pravi način kako bi izbegli dramatičan finiš, mogli su utakmicu da reše mnogo pre isteka 40. minuta. Recimo, polovinom poslednjeg perioda kada su posle poena uz faul Kecmana poveli 71:62. Ali, nisu. Do kraja utakmice ubacili su još šest poena, većinu sa linije penala. Ali, i to je bilo dovoljno za veliko slavlje.

Krenulo je na „Olimpijin način“, brzo, sa dosta šuteva za tri poena. Nije se ta taktika isplatila „zmajčekima“. Ovoga puta i Partizan je imao odgovor. U prvom periodu crno-beli su van 6,75 gađali 6-4. Osim toga sjajno su kontrolisali reket, posebno svoj gde Olimpija nije uspela da upiše niti jedan skok za 20. minuta!

A, onda je počelo da se igra na „Partizanov način“. Najavio je to Jan Veseli letom preko odbrane domaćina za 28:23 na startu drugog perioda. Ovoga puta, sjajni Raško Katić je imao podršku Nejtana Džavajia koji je u prvih 20 minuta bio najkorisniji igrač Partizana, Gist je „trpao“ u koš sa distance jednako dobro kao i iz reketa...

Ali, nije se dala Olimpija. Nošena sjajnom podrškom sa tribina uspela je da osujeti svaki beg crno-belih u prvom poluvremenu. Potez utakmice zabeležen je malo manje od minut pre kraja prvog poluvremena – Markota je tada trojkom anulirao prednost našeg tima. Ali, nije o tome reč, već o onome što je usledilo - zversko zakucavanje Kurtisa Džerelsa, jedan od njegovih najboljih poteza u crno-belom dresu. Odbijen je nalet Olimpije, a nadovezao se Gist za kapital od četiri poena pred veliki odmor.

A, kako su Kecman i Veseli maksimalno iskoristili nervozu „zmajčeka“ u finišu prvog poluvremena, kada su zbog prigovora domaći kažnjeni tehničkom, Partizan je na startu drugog poluvremena prvi put pobegao nešto dalje – na 39:47.

Beg crno-belima donela je sjajna odbrana. Računajući kraj prvog i početak drugog poluvremena, Olimpija čitava četiri minuta nije poentirala – od gore pominjane trojke Markote. Ilijevski je ipak uspeo da „skine“ paučinu sa obruča Partizana i borba se nastavila.

Igra više nije bila tako tečna. Ekipe su počele da „grizu“, košarkaši više vremena provodili na linije penala, nego u igri. Ilustracija: Partizan MTS je tačno polovinu penala u trećem periodu postigao sa „kaznene“ linije. Ali, i u takvom kidanju crno-beli su bili korak ispred.

Tu su ostali čak i kada su „zmajčeki“ u poslednjem periodu pokazali kandže, počeli da grizu u odbrani, onako kako to obično crno-beli rade. Uzalud. Brilijantski prsten ostaje brilijantnom Partizanu.

OLIMPIJA: Ožbolt 11, Bertans 3, Udrih 12, Šermadini 4, Ilijevski 15, Špan, Anagoni, Markota 8, Salin, Kendrik 9, Boisa, Jagodnik 12.

PARTIZAN: Gist 12, Džavaji 10, Džerels 20, Kecman 11, Božić, Veseli 8, Lučić 5, Milosavljević 3, Bogdanović, Katić 8, Bešović.

Janković opet morao da preda pehar

Kapitenu Partizana Petru Božiću prelazni pehar dodelio je Božo Jašvić, predsednik Uprave „Nove ljubljanske banke“. Trofej koji će u budućnosti krasiti vitrine u Humskoj 1 uručio je Zoran Janković, gradonačelnik Ljubljane.

Individualna priznanja uručili su Roman Lisac, generalni direktor preduzeća Sidro, nosioca svih prava ABA NLB lige. Josip Bilić direktor Lige i Danko Radić sportski direktor.

Dobacivanja Todoriću

Na isteku 20. minuta, stručni štab Olimpije prišao je zapisničkom stolu žaleći se na sudije. Sa tribina su na parket prema arbitrima poletele prazne plastične flaše, a od crno-belog tima u tom terenu je ostao samo Dragan Todorić. Sportski direktor Partizana MTS se približavao stolu, kada su mu kolege iz Olimpije nešto dobacile. Ne želeći da se upušta u raspravu, Todorić se okrenuo i otišao u svlačionicu.

U međuvremenu, tamo su otišli i ljudi u sivom, ispraćeni salvama zvižduka sa tribina, ali prethodno su klupu Olimpije kaznili tehničkom greškom.

Očajan hrvatski trio

Zamisliće se dosta čelni ljudi NLB lige da li da hrvatskoj sudijskoj trojki ikada više dodele da deli pravdu na ovako važnim utakmicama.

Dožai, Radović i Herceg su u toku utakmice sasvim izgubili „kompas“, odlukama često iritirali i nepotrebno uneli nervozu i odveli utakmicu na ivicu incidenta.