Partizan NBA četvrtinom oduvao Zadar u Pioniru

Izvor: B92, 04.Jan.2018, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Partizan NBA četvrtinom "oduvao" Zadar u Pioniru

Košarkaši Partizana pobedili su Zadar u hali "Aleksandar Nikolić" sa 95:87 u 15. kolu ABA lige.

Crno-beli su tako prekinuli niz loših rezultata što u Evropi, što u regionalnoj ligi u kojoj su početak ove godine dočekali na sedmom mestu sa šest pobeda i osam poraza.

Partizan je dobio pre svega neverovatnom trećom četvrtinom koja se retko viđa i na parketima NBA lige. Crno-beli su u toj četvrtini >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ubacili 39 poena Zadru, nakon prvog poluvremena u kom je Partizan ukupno dao 38 poena.

Najbolji je u Partizanu bio Najdžel Vilijams-Gos sa 22 poena, Novica Veličković je imao 18, a Šalić, Gagić, Aranitović i Miler po 10.

U Zadru je dominirao Džoš Bostik sa 27, Brzoja je imao 14, a Špralja, Krajina i Nouls po 10.

Prvo poluvreme obeležile su izgubljene lopte na obe strane. Ono što je moglo da od starta ohrabri sve navijače Partizana bila je čvršća odbrana crno-belih.

Međutim, koliko je čvrstine bilo u odbrani, toliko je nonšalancije na momente bilo u napadu. Tako su u nekoliko navrata Partizanovi igrači imali problema i gubili loptu nakon njenog ubacivanja u igru posle koša Zadra.

Partizan koji kao ekipa nije gubio mnogo lopti do sada u ABA ligi, izgubio je čak deset samo do poluvremena.

Bilo da je reč o lošim dodavanjima Marinkovića i Vilijams-Gosa, koracima Milera ili faulovima u napadu Gagića, crno-beli nisu igrali koncentrisano.

Srećom po domaćina, nije ni Zadar. Gosti su izgubili isto toliko lopti na sličan način, pa je prvi deo igre protekao uz mnogo prekida. Koliko ni jedni ni drugi nisu bili "glavom u igri" pokazuju i promašeni ziceri Milera ili Bašića.

To je za početak koristio Džoš Bostik koji je postigao osam od početnih 16 poena gostujuće ekipe. Kasnije se pridružio i Krajina, pa je kombinovano sa nešto lošijim šutem Partizana Zadar do poluvremena vodio tri poena 41:38.

U nastavku na parket izlazi neki potpuno drugi Partizan. Trojke su počeli da pogađaju i Marinković i Veličković i Gos pa su crno-beli za četiri minuta nastavka dali već tri trojke koliko su postigli u celom prvom poluvremenu.

Osim toga, napravili su seriju 20:5 i posle samo pet minuta u trećoj četvrtini imali potpunu kontrolu igre. Ono što je delovalo nekarakteristično za ovu ekipu poslednjih nedelja, potpuno je zakopano, a Partizan su u trećoj četvrtini krasili sigurnost, pouzdan šut i jaka odbrana.

Jedna od ključnih promena je bilo i smanjenje broja izgubljenih lopti. Imali su izabranici Nenada Čanka i +22 nakon poluvremena, a u četvrtoj četvrtini je usledio veliki pad.

Zadar je koševima iz drugog plana, trojkama Bostika i skokovima Špralje polako topio prednost i uspeo da uđe u neizvesnu završnicu.

Nouls na 91:85 i manje od dva minuta do kraja promašuje bitan šut, Gagić uspeva da zagradi Špralju, a Vuković dobija tehničku grešku i pitanje pobednika je tada bilo rešeno.

Partizan ovom pobedom ima sedam pobeda i osam poraza i skočio je na četvrto mesto ABA lige, a Zadar je peti sa istim skorom.

40' Brzoja pogađa za dva, Gagić promašuje, ali je Parizan već posle tehničke greške Vukoviću rešio pitanje pobednika, 95:87.

39' Andrić gubi loptu, Nouls trči kontru i smanjuje na samo šest poena, 91:85. Nouls promašuje vrlo bitan šut, Gagić zagrađuje Špralju, a onda posle promašaja Milera hvata i ofanzivni skok. Vuković je dobio tehničku grešku 95:87.

38' Partizan u velikom padu! Gos promašuje, Veličković se bori i daje slobodna bacanja 91:78. Špralja pogađa dvojku 91:80 posle samo nekoliko sekundi napada. Nouls promašuje šut, Špralja skače u napadu i pogađa uz faul Aranitovića, Zadar se opasno približio na dva i po minuta do kraja, 91:83.

37' Očajan faul Gagića na Noulsu koji je šutirao za tri poena, pa Nouls ima tri slobodna bacanja ali ne pogađa jedno, 89:78.

36' Brzoja pogađa trojku za 89:76.

35' Seriju 8:0 Zadra povećava Brzoja, 85:71. Pogađa i Gos sa poludistance 87:71. Isti igrač potom asistira za zakucavanje Gagića 89:71. Na drugom kraju parketa briljira Bostik koji asistira Špralji, 89:73.

34' Nova trojka Bostika, 27. poen pleja Zadra, u narednom napadu i Šime Špralja, pa posle koraka Šalića Partizan vodi 85:69.

33' Šalić na niskom postu pogađa za novu najveću prednost, 85:63. Zadar u međuvremenu gubi i 17. loptu.

32' Dva pogotka za Partizan, Gos u kontri donosi svom timu +20, 83:63.

31'
Miler pogađa sa poludistance, a Krajina promašuje zicer pod košem, 79:63.

30' Bostik ubacuje 21. poen slobodnim bacanjima, a na identičan način Veličković daje jedan poen 74:57. Brzoja pogađa trojku, koju vraća Andrić 77:60. Bostik pogađa trojku u poslednjoj sekundi i smanjuje na 77:63.

29' Špralja pravi faul na Mileru, on pogađa jedno od dva bacanja, a Gagić posle ofanzivnog skoka promašuje oba, 70:51. Bostik pogađa trojku od table uz faul i dodatno bacanje, 70:55. Miler se aktivirao u napadu i odmenio Gosa. Posle prodora dobija faul, ali opet polovičan sa penala 71:55. Gagić hvata novi ofanzivni skok posle promašaja Andrića u prodoru, 73:55.

28' Gagić zakucava posle dodavanja Patrika Milera, a Bostik zbog koraka gubi petu loptu i Partizan povećava prednost košem Veličkovića van linije 6.75, 69:51.

27' Bostik pogađa dva penala posle faula Veličkovića 64:51.

26' Sjajan prodor Vilijams-Gosa, 16. poen za Partizanovog Amerikanca uz faul, jednog od retkih koji nema izgubljenu loptu do sada, 61:49. Nouls promašuje, Veličković pogađa trojku za 64:49, 26 poena Partizana za pet i po minuta!

25' Gos flouterom nastavlja seriju 20:5, 20 poena Partizana za četiri minuta, 58:46. Bostik pogađa trojku 58:49.

24' Pogađa Bostik jedan do dva penala, ali Marinković daje trojku! Tri trojke Partizana za četiri minuta, a toliko su crno-beli dali za celo prvo poluvreme, 53:44. Kristijan Krajina pogađa posle faula, ali onda Veličković daje koš uz faul i Naglić mora da traži tajm-aut - prva dvocifrena prednost Partizana 56:46.

23' Dva bacanja Veličkovića i pogodak Šalića, Partizan povećava prednost na 50:43.

22' Trojka Vilijams-Gosa, Partizan vodi 44:43! Seriju 8:2 produžava Đoko Šalić posle ofanzivnog skoka i poenima pod košem 46:43.

21' Vanja Marinković vraća egal Partizanu trojkom 41:41, ali Božić hvata ofanzivni skok posle šuta Bostika i pogađa 43:41 za Zadar.

20' Trojka Aranitovića za 39:38, ali onda faul nad Brzojom koji povećava na 41:38.

19' Gagić pogađa iz okreta, potom pravi faul, a Nouls ide na liniju bacanja, 37:33 za Zadar. Veličković se spetljao, vraća loptu Gosu, ovaj gubi loptu a Lovre Bašić u kontri promašuje zicer - Partizan onda otvara kontru i Andrić pogađa dugu dvojku, 37:35 za Zadar. Nouls potom pogađa posle faula 39:35.

18' Bašić pogađa trojku, Gagić pravi faul, a Krajina preko Andrića pogađa i Zadar brzo pravi seriju 5:0 za 33:31 za Zadar. Krajina ponovo pogađa preko Andrića kao i u prethodnom napadu i Zadar produžava seriju 7:0, 35:31.

17' Gos vreba mismeč u koji je Šalić ušao sa Noulsom, ali Nouls pravi faul pa Šalić pogađa za 31:28.

16' Ivanov igra protiv Aranitovića leđima i gubi loptu, desetu za Zadar posle samo 16 minuta igre.

15' Andrić pogađa sa poludistance pa Partizan praktično iz jednog napada dobija četiri poena za 27:23. Pogađa i Krajina 27:25, a Bostik pogađa jedan penal 27:26 za Partizan. Vilijams-Gos deveti poen ubacuje 29:26, a onda Miler u kontri promašuje zicer.

14' Šalić pogađa jedno od dva slobodna bacanja, centri Partizana šutiraju tri od šest sa penala. Bostik šalje loptu sjajno za Kraljevića, ali mu Miler krade loptu. Miler trči kontru a Brzoja pravi nesportsku ličnu grešku 25:23.

13' Kraljević pravi faul u napadu i serija izgubljenih lopti se nastavlja. U nastavku nema mnogo poena, a Nouls je u jednom trenutku umalo "polomio" tablu sa distance iako je imao otvoren šut. Marinković ne može da ubaci loptu Mileru, Bostik krade loptu, a Bašić šutira sa osam i po metara i pogađa trojku od table 23:22 za Zadar.

12' Andrić sa poludistance pogađa za 22:20. Marinković gubi loptu.

11' Šesta izgubljena lopta za Zadar, ali odmah u narednom napadu šesta i za PArtizan posle koraka Milera. I Nouls lošim dodavanjem gubi sedmu, ali Vuković pogaša posle skoka u napadu za 20:20.

10' Aranitović pogađa trojku, Bostik ne uspeva da je vrati pa Partizan poravnava na 18:18, da bi već desetak sekundi kasnije Vilijams-Gos u prodoru vratio prednost Partizanu 20:18. Miler odlično radi roling i izbacuje flouter koji mu blokadom vraća Kraljević pa na kraju četvrtine ostaje 20:18.

9' Gagić staje na liniju penala i pogađa jedno od dva 15:13. Kakva trojka Džoša Bostika! U poslednjoj sekundi napada preko ruke Aranitovića za 16:15 za Zadar. Gos je u kontri potom hteo blokadu, Božić je izdržao kontakt i dao koš uz faul, 18:15.

8' Treći skok u napadu Veličkovića koji pogađa za novi preokret Partizana 14:13.

7' Gagić je ušao u igru i uhvatio ofanzivni skok posle promašaja ali i napravio faul pa Partizan gubi i petu loptu. Vuković i Aranitović pogađaju pa Partizan vodi 12:11. Božić je pivotirao pored Milera u blizini koša i pogodio za 13:12 za Zadar.

6' Nova izgubljena lopta za Zadar, treća, ali odmah potom i gube četvrtu loptu crno-beli. Šalić dobija faul, pogađa jedno slobodno bacanje 10:9.

5' Loše dodavanje Vanje Marinkovića, lopta umesto Aranitoviću ide u aut, a Marinković se izgleda povredio i ide na klupu. Gos krade loptu u narednom napadu i asistira za Milera 9:7 za Partizan.

4' Serija Partizana 7:0 posle vođstva Zadra od 4:0, Bostik prekida trojkom za 7:7.

3' Vilijams-Gos dobija loptu posle izgubljene lopte Zadra i polaže za prvo vođstvo crno-belih, 5:4.

2' Partizan gubi prvu loptu, a Nouls prolazi prodorom do koša, 4:0. Vilijams-Gos pogađa trojku i prve poene Partizana 4:3.

1'
Vanja Marinković uručuje za Gosa, lopta kruži do Šalića koji promašuje. Bostik na drugoj strani pogađa na niskom postu iz okreta protiv Aranitovića 2:0 za Zadar.