Kraj nadanja „crno-belih“

Izvor: Politika, 17.Feb.2011, 14:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sijena eliminisala Partizan MTS iz borbe za četvrtfinale Evrolige košarkaša – 77:74 (12:20, 26:17, 15:16, 24:21)

Kapiten Partizana MTS Petar Božić pogodio je koš Sijene sa svoje polovine terena u poslednjoj sekundi, ali je taj pogodak samo podsetio na onaj Kecmanov od prošlog proleća evropske slave „crno-belih“. Ovo srpski šampion neće dočekati u Evroligi, budući da je porazom u duelu četvrtog kola G grupe Top 16 ostao bez šanse za plasman.
Igrači Vlade Jovanovića su u poslednja dva minuta ušli poravnati sa italijanskim prvakom, kojem je Stounruk „trojkom“ doneo vođstvo od 69:66, 92 sekunde pre završetka Posle toga, domaći su bez greške izvodili slobodna bacanja (Mos i Zizis po četiri) – stigli su do dva poseda lopte prednosti nakon što je Veseli promašio prvo od svoja dva „penala“ kod rezultata 73:70. Na kraju je bilo 77:74 (12:20, 26:17, 15:16, 24:21).

Suprotno od minulih utakmica u Kupu „Radivoja Koraća“, Partizan je najbolje odigrao prvu četvrtinu i vodio u većem delu susreta, a poklekao u završnici. U poslednjoj četvrtini, tok događaja je preokrenuo litvanski as Rimantas Kaukenas, koji je u tom delu igre ubacio 11 poena – serijom od 9:1 Sijena je povela sa 64:60 – posle toga gosti su poveli samo jednom, posle Gistove „trojke“ za 65:64.

Partizan je pre toga imao dva slabija perioda – Sijena je u drugoj polovini druge četvrtine naletom od 13:2 došla do vođstva od 33:31, a u finišu treće deonice sekvencom od 9:1 do rezultata 53:53, s kojim se ušlo u završnih deset minuta. Generalno je pokazao bolje izdanje od onog protiv istog rivala u „Beogradskoj areni“ (15 skokova više od Sijene) iako je i ovoga imao veliki broj izgubljenih lopti – 25. Veseli je obeležio prvo poluvreme u kojem je postigao 15 poena (njegova „trojka“ u poslednjoj sekundi te polovine meča bila je početak Partizanove serije od 11:0), a uspešni bili i Džerels (osim u „trojkama“, promašio svih šest puta) i Katić (peti faul u 37. minutu) – podbacio je Gist, dok je Milosavljević zbog serije grešaka u drugoj četvrtini na terenu proveo samo osam minuta. U ne baš raspoloženom domaćem timu, Raković je za 13 minuta ubacio četiri od pet šuteva, dok je nedovoljno oporavljeni Jarić kratko bio u igri.

– Ovo je najbolja partija koju smo prikazali u Top 16, drago mi je što su se neke kockice složile na jednom od najtežih gostovanja u Evroligi. Ne bih previše analizirao, hvala navijačima koji su prevalili veliki put i pružili veliku podršku – rekao je trener Jovanović, uz čiju ekipu je bilo nekoliko stotina pristalica.

U sledećem kolu Partizan će dočekati Real.

Dvorana: „Palaestra“. Gledalaca: 4.822. Sudije: Garsija (Španija), Šambo (Francuska), Jasevičijus (Litvanija).

Sijena: Zizis 9, Heirston 8 (jedna „trojka“), Karareto 5 (1), Raković 8, Lavrinovič 6 (1), Kaukenas 17 (1), Res, Mikelori 2, Jarić, Stonruk 10 (2), Aradori 2, Mos 10.

Partizan MTS: Džerels 16, Kecman 7 (1), Klobučar 2, Jaramaz, Lučić 1, Milosavljević 2, Katić 8, Džavaji 8, Božić 5 (1), Gist 8 (2), Veseli 17 (1), Đekić.