Košarkaši Partizana nisu ušli u Top 16 Evrolige

Izvor: Politika, 14.Dec.2012, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U neverovatnom trileru, posle produžetka utakmice za plasman u Top 16 Evrolige, Partizanovi košarkaši izgubili od Brose basketa sa 92:90, ne iskoristivši poraz Lijetuvosa u Istanbulu

Veče odluke počelo je tako da ništa nije slutilo na dramu, ali završeno je tako da će ga se mnogi navijači Partizanovih košarkaša sećati kao tragično propuštene prilike za plasman u Top 16 Evrolige. Pored Bešiktaša čija je pobeda nad Lijetuvosom bila potrebna „crno-belima“, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << očajno su krenuli i oni protiv Brosea u Bambergu, ali je turski tim došao do uspeha, a naš šampion nadomak trijumfa u Nemačkoj. Nedostajao je mali korak - pao je posle produžetka: Brose basket – Partizan MTS 92:90 (25:13, 22:22, 21:27, 12:18, 12:10).

Kako je Partizan igrao prvo poluvreme, u 16. minutu je imao povoljan rezultat: Lučićeva „trojka“ je smanjila na 32:27 (serija 11:0). Srpski šampion posle toga nije realizovao šansu da priđe i bliže, a Vestermanov faul sudije su okarakterisale kao nesportsku ličnu grešku, koju su domaći materijalizovali sa tri poena. Ali, lošija vest je bio povratak u igru Boštjana Nahbara, koji je nastavio sa sjajnom partijom – sa njim na terenu Brose je u prvih 20 minuta napravio „plus 22“. Treća „trojka“ slovenačkog asa, u 20. minutu, vratila je veliko odstojanje (47:33, druga je u 12. minutu donela maksimalno vođstvo Nemcima od 16 poena – 32:16).

U 23. minutu Nahbar je svojim 20. poenom ispisao rezultat 52:41, pa na drugoj strani načinio četvrtu ličnu grešku (odmah povučen na klupu) prilikom koša Lučića, koji je ubacio i dodatno slobodno bacanje. „Trojka“ Bertansa (55:49) brzo je najavila pritisak „crno-belih“, ali se na još manju razliku čekalo do 29. minuta (63:59). Međutim, tada je usledila tehnička greška Lučiću zbog, prema proceni arbitra, simuliranja da je bio fauliran. Broseu su tri poena tada pomogla da se stabilizuje i u 33. minutu došao je do vođstva od 73:64.

Tri minuta kasnije, u momentima kada je meč u Istanbulu završen tako što je Letonac Blums promašio „zicer“ za pobedu Lijetuvosa, Partizan je sasvim uhvatio korak (73:70). Do izjednačenja je stigao početkom 39. minuta (77:77) pogocima Milosavljevića iz slobodnih bacanja, a u poslednjem je nakon dva ofanzivna skoka Lučić doneo i vođstvo ubacivši „penal“. Sledile su sekvence za „infarkt“: na 13 sekundi pre isteka 40. minuta kod Džejkobsenovog promašenog drugog bacanja Gordon je „igrao“ na loptu iznad obruča i domaćima su upisana dva poena (80:78). Na drugoj strani ostale su još četiri sekunde kada je Milosavljević promašio prvi, pa namerno i drugi „slobodnjak“, a Gordon je uhvatio loptu i „zakucao“ za produžetak...

„Crno-beli“ su poveli i u ekstra periodu posle četiri „vezana“ poena Milutinova (89:88) – bilo je 50 sekundi do kraja. No, viđena su četiri uzastopna poena Brosea (lak koš Forda, po „penal“ Gavela i Forda nakon loših dodavanja Vestermana i faula). Partizan je imao „minus tri“ i tri sekunde - ne i „tajm aut“ - a dobio je i tri bacanja pošto je prilikom pokušaja šuta sa svoje polovine fauliran Milosavljević. Nije iskoristio prvo, ubacio je drugo, pa posle novog namernog promašaja uhvatio loptu, ali ni u očajničkom pokušaju nije uspeo...

Dvorana: „Stehert arena“. Gledalaca: 6.800. Sudije: Čerebuč (Italija), Bulto, Herezuelo (Španija).

Brose basket:Gipson 4, Goldsberi 9 (jedna „trojka“), Nahbar 23 (4), Tada 5 (1), Šmit, Nojman, Ford 12, Rokman, Džejkobsen 11 (1), Gavel 16 (1), Zirbes 11, Ogilvi 1.

Partizan MTS: Milutinov 4, Vesterman 16 (2), Gordić 3 (1), Lučić 19(1), Milosavljević 14 (1), Bogdanović 3, Gagić 3, Musli 5, Čakarević, Gordon 14, Anđušić, Bertans 6 (1).