EK: Tepić promašio prvu pobedu

Izvor: B92, 05.Nov.2014, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaši Partizana NIS doživeli su četvrti poraz u Evrokupu, bolji je bio Krasnij Oktjabar 61:59 (15:12, 17:13, 15:16, 14:18), nakon novog dramatičnog finiša.

Šampion Srbije je dobro počeo meč, ali je skromno odigrao u nastavku pa je konstantno gubio u Volgogradu oko 10 poena razlike.

Ipak, crno-beli uspevaju da izjednače u finišu, da odbrane napad na koš zaostatka, ali bez prave ideje u poslednjem napadu, Milenko Tepić nije uspeo da pogodi trojku za pobedu. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Partizan ima samo teoretske šanse da izbori Last 32 fazu.

Obećavao je početak Partizana u Volgogradu, crno-beli su lako poveli 10:4, ali su tada stali. Predvođen Amerikancima Krasnij Oktjabar pravi seriju 11:0 i preokreće rezultat, iako se oslanjao uglavnom na šut za tri poena.

Međutim, srpski šampion se mučio u šutu generalno, pa su Rusi postepeno podizali prednosti. Na poluvremenu su vodili sedam razlike (32:25), a krajem treće četvrtine prvi put stižu do dvocifrene prednosti (45:31).

Ipak, polovinom poslednje četvrtine crno-beli koriste pad u igri domaćina pa smanjuje na samo koš zaostatka, odbranom i dobrim skokom su izborili poslednji napad za produžetak ili pobedu, ali bez tajm-auta nije bilo ideje u završnici pa je Tepić pokušao trojkom da reši meč, nažalost nije bio uspešan.

Najefikasniji u Partizanu bio je Nikola Milutinov sa 13 poena (6/13) i 9 skokova, 12 je dodao Edo Murić, dok su po 10 ubacili Milenko Tepić (6sk, 3as), Đorđe Gagić (6sk) i Mihajlo Andrić.

Tim iz Volgograda je predvodio igrač koji se pre nekoliko dana vratio u ruski klub Rendi Kalpeper sa 13 poena, 12 je postigao Anton Ponkrašov uz 4 asistencije, dok je 10 uz 8 skokova imao Romeo Trevis.

Partizan je opet loše šutirao (20/47 za dva, 3/15 za tri) i delovao bezidejno u napadu (17 izgubljenih lopti), pa nije mnogo pomogla kontrola skoka (37-25).

Partizan sada ima četiri poraza iz isto toliko mečeva, dok ruski klub ima polovičan učinak. U prvom meču grupe E, Lijetuvos Ritas je u derbiju kola pobedio Banvit 92:80, dok se u sredu uveče sastaju Asesoft i Hapoel.

6. Partizan NIS Beograd 4 0 4 264:312

Početak meča obeležili su domaći navijači koji su skandirali: "Kosovo je Srbija", a na tribinama je transparent "Rusi i Srbi braća zauvek" na oba jezika.

Crno-beli su odlično otvorili gostovanje u Volgogradu, veoma su racionalno rešavali napade te polaganjima iz reketa i preciznim šutem sa poludistance poveli 10:4. Nakon tajm-auta Dika Bauermana Gagić pravi grešku u odbrani te faulira rivala na šutu za tri poena, potom faul pravi i Andrić, zbog čega Vujošević burno reaguje i dobija tehničku grešku. Zavoruev pogađa trojku uz dodatno slobodno pa domaćin serijom 11:0 preokreće na 15:10. U finišu prve četvrtine Milutinova polaže nekon ofanzivnog skoka te smanjuje zaostatak (12:15).

Ruski tim je nastavio u istom ritmu na startu drugog perioda. Katbert je pogodio jednu trojku, potom drugu povratnik Kalpeper, pa je Oktjabar poveo 23:16. Crno-bele sa mrtve tačke pokreću najmlađi prvotimci, Andrić trojkom, te Aranitović poenima sa penala za povratak u egal (24:21). Partizan je pratio rivala do završnice poluvremena, ali su Amerikanci Kalpeper i Romeo Trevis zakucavanje, odveli Ruse na +7 na poluvremenu (25:32).

Skromna košarkaška predstava nastavljena je u drugom poluvremenu, crno-beli su nastavili da se muče u šutu, nisu imali rešenje u reketu, dok je domaći tim nastavio da forsira trojke. Nije ih često pogađao, te je tek krajem trećeg perioda prvi put stekao dvocifrenu prednost (45:34). Međutim, u poslednja dva minuta perioda Partizan zahvaljujući greškama domaćih igrača poenima Milutinova, Gagića i Tepića stiže na samo četiri poena zaostatka, a seriju srpskog šampiona u završnici prekida Komisarov (41:47).

Nakon dva minuta praznog hoda oba tima na startu poslednjeg perioda, propuštenih šansi Partizana da smanji zaostatak, Anton Ponkrašvo pogađa trojku, a posle greške Gagića Kazin polaže i vraća Oktjabar na dvocifrenu prednost (52:41). Usledio je novi pad domaćina što Partizan koristi te mini-serijom se potpuno vraća u meč, a posle sjajne kontre i polaganja Murića nakon alej-upa dolazi na samo koš zaostatka (52:50).

Rusima nije pomogao tajm-aut, crno-beli se dobro brane, te posle ofanzivnog skoka Bogdanović donosi izjednačenje. Potom crno-beli kradu loptu, ali je odmah gube te Rusi uzvraćaju, ali Andrić tek trećom trojkom za tim donosi Parizanu prvu prednost od drugog minuta meča (55:54).

Partizan ne uspeva da zadrži taj nivo igre, te Ponkrašov i Kalpeper vraćaju Oktjabar na +4. Tepić 35 sekundi pre kraja smanjuje na koš razlike, Partizan uspeva da odbrani sledeći napad rivala, ali su Vujoševićevi igrači loše odigrali poslednji iako su imali desetak sekundi, pa je Tepić promašio trojku za pobedu (59:61).