Veliki uspeh košarkašica: Srpkinje idu na Olimpijske igre! (FOTO)

Izvor: Večernje novosti, 09.Feb.2020, 20:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izabranice Marine Maljković su došle do pobede protiv Mozambika i obezbedile učešće u Tokiju VIZA je overena. Košarkašice su se drugi put zaredom plasirale na Olimpijske igre. Srpkinje su u poslednjem kolu kvalifikacione grupe A opravdale ulogu favoritkinja protiv simpatičnog Mozambika - 76:48 (16:21, 18:7, 26:14, 16:6). Jelena Bruks i drugarice >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << će u Tokiju pokušati da odbrane bronzu iz Rija 2016. Pobedi naše selekcije obradovale su se i Nigerijke, koje će, takođe, igrati u japanskoj prestonici.Početak nije bio onakav kakav su priželjkivale naše devojke. U meč su ušle stegnute, ruka nije bila sigurna, promašivale su brojne napada. S druge strane, igračice Mozambika su bile rasterećene, a u prvoj četvrtini je blistala Anabela Kosa, koja je postigla 15 poena, uz tri trojke. Malo ko u dvorani je očekivao da će posle prvih 10 minuta na semaforu stajati - 16:21.POZNATI SVI UČESNICI NA olimpijskom turniru u Tokiju igraće: SAD, Srbija, Nigerija, Kina, Španija, Koreja, Belgija, Kanada, Japan, Francuska, Australija i Portoriko. Gošće su krenuli odlično i u drugoj četvrtini, povele sa 16:23, što je trglo Srpkinje da zaigraju agresivnije. Naše su pojačale ritam, ali su im igračice Mozambika još par minuta uspešno odolevale - 22:25. Srećom, sredinom druge deonice pulenke Marine Maljković su postale sigurnije, ruka više nije drhtala, uspele su da pogode i poneku trojku i serijom 10:0 preokrenule su rezultat u svoju korist - 32:25. Od tog trenutka nisu ispuštale vođstvo, igrale su čvrsto u odbrani i na poluvreme su otišle sa 34:28.Da su mnogo kvalitetnije pokazale su u nastavku. Razigrale su se u napadu, uspele su da umire Koso, rivalke su bile sve nemoćnije, a naše su iz minuta u minut uvećavale svoje vođstvo sve do 55:35.Srpkinje nisu stajale i kada je bilo jasno da su pobedu osigurale i izvadile kartu za Japan. U poslednjih 10 minuta počele su da igraju i za publiku, da iz atraktivnih akcija poentiraju pritom ne dozvoljavajući igračicama Mozambika da izbore časniji poraz. Naše dame u finišu su imale i plus 30 (74:44, 76:46) i zasluženo su izborile plasman na Olimpijske igre.DVORANA: "Aleksandar Nikolić". Gledalaca: 2.000. Sudije: Aunkrogers, Duan, Štraube.SRBIJA: Miljković 6 (6 as), Vasić 11, Čađo 4, Jovanović 8, Bruks 7 (9 sk), Butulija 4, Milić 4, Stanković 8, Bojović, Dabović 12 (6 as), Škorić 2, Krajišnik 10.MOZAMBIK: Zita 2, Mukaro 2, Koso 21 (5 trojki), Dongi 4, Lhavanguane, Pereira 3, Mafanel 2, Žimo 4, Seda 10 (10 sk), Čoziane, Mabžair, Mutombene.Po četvrtinama: 16:21, 18:7, 26:14, 16:6. ČETVRTA ČETVRTINANisu ni jedne ni druge raspoložene na startu poslednje četvrtine. Prvi poeni u deonici viđeni su tek posle više od četiri minuta igre i to je učinila Seda sa linije penala (62:44).Pitanje pobednika je ovde odavno rešeno. Jedino pitanje je kojim rezultatom će ovaj duel biti završen, ali su i pored toga srpske košarkašice igrale kao da su u ogromnom zaostatku, a ne u velikom vođstvu (72:44). Na kraju - 76:48.Foto: N. ParaušićTREĆA ČETVRTINASrpkinje znatno bolje započinju drugo poluvreme, Dabović poentira, Vasić daje trojku i Srbija odlazi na dvocifrenu prednost (39:28).Sada sve funkcioniše u srpskom timu. Ana Daborić je sigurna sa penala, Nevena Jovanović daje trojku i prednost samo raste (46:28).Raspoložena Kosa ne dozvoljava srpskom timu da se još više “odlepi”, ona i Mukaro smanjuju zaostatak (46:35).U odnosu na prvo poluvreme, u drugom su obe ekipe znatno agresivnije. Veliki broj faulova i slobodnih bacanja. Posle mini serije gostiju, Srbija je imala spreman odgovor i dodatno uvećala razdaljinu (56:37).Srbija pred poslednji kvartal ima veliko vođstvo (60:42).Foto: N. ParaušićDRUGA ČETVRTINASrpkinje za sada ne uspevaju da pronađu pravi ritam, imaju velike probleme sa organizacijom napada i šutiraju iz teških pozicija. Gošće sve to znaju da kazne, a Bruks je u 12. minutu napravila i drugu ličnu grešku (18:23).Tek posle velike gužve i presinga Srbija uspeva koliko-toliko da omete igru Mozambika, ali ne i da dođe do poena (20:23). Maljkovićeva je ubrzo tražila tajm-aut, vidno ljuta zbog prikazane igre. Kratak predah je dao rezultat. Saša Čađo je bila pokretačka snaga, Vasić je pogodila trojku, pa je Mozambik reagovao minutom odmora pošto je Srbija uspela da stigne do vođstva (29:25).Srbija konačno pokazuje obrise one prave igre, Nevena Jovanović je dala drugu trojku za naš tim, ali je Kosa na drugoj strani dala svoju četvrtu iz šestog pokušaja (32:28).Nevena Jovanović postiže poene na fenomenalan način za kraj poluvremena. Iskoristila je nepažnju protivnica, iz auta je pogodila u leđa i onda lako položila loptu u koš (34:28).Foto: N. ParaušićPRVA ČETVRTINAMozambik meč započinje trojkom Kose, Vasić uzvraća prvom poenima za Srpkinje na drugoj strani. Potom Bruks sjajno krade loptu, Jovanović polaže u kontri (4:3).Kosa praktično igra sama u gostujućem timu, dala je novih sedam poena i donela prednost svom timu posle četiri minuta igre (8:12).Srpske košarkašice promašuju zicere u nizu, seriju konačno prekida Krajišnik laganim poenima u kontri. Izabranice Marine Maljković u prvoj deonici konstantno jure rezultat. Igračice Mozambika su se znatno bolje snašle u prvih 10 minuta i imaju zasluženu prednost (16:21).