Rampa Kosovu u Njujorku

Izvor: Blic, 19.Feb.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rampa Kosovu u Njujorku

Za evropske i svetske sportske organizacije jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova nema nikakav značaj, s obzirom na to da većina federacija po statutu prima nove članove isključivo ukoliko su savezi iz zemalja koje imaju stolicu u Ujedinjenim nacijama. To znači da za Kosovo nema mesta u Međunarodnom olimpijskom komitetu (MOK), Evropskoj i Svetskoj fudbalskoj federaciji (UEFA, FIFA), Svetskoj košarkaškoj federaciji (FIBA), Svetskoj i Evropskoj odbojkaškoj federaciji (FIVB i CEV)...
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Reprezentacija i klubovi sa Kosova neće učestvovati u kvalifikacijama i evropskim kupovima, ali će im biti otvorena vrata, na primer, rukometne federacije (EHF-a), koja im je još ranije omogućila da se takmiče.

Dušan Maravić, delegat na utakmicama UEFA i doživotni počasni član FIFA, objašnjava da sada ne postoji procedura za eventualni prijem Kosova u međunarodne organizacije.

- Tragedija je ovo što se dogodilo, jer kao što svet nije bio isti posle pada Berlinskog zida i posle 11. septembra, tako neće biti isti ni posle otimanja Kosova i Metohije od Srbije. „Evropska družina" očigledno može sve da pogazi, ali sam uveren da klubovi i reprezentacije južne srpske pokrajine neće moći da učestvuju u međunarodnim takmičenjima. Imam utisak da su uzdrmana sva načela UEFA o fer pleju, poštovanju Statuta, multinacionalnosti i jedini način da se ona vrate na snagu jeste da se samozvana država ne primi u evropsku i svetsku fudbalsku federaciju. Po Statutu UEFA i FIFA, članice ove dve organizacije mogu da postanu samo priznate države, članice Ujedinjenih nacija. Sećate se da se i ranije Kosovo obraćalo UEFA sa zahtevom da im dozvoli učešće u takmičenjima, ali da su dobijali stalno isti odgovor - „niste priznata država i niste član Ujedinjenih nacija" - kaže Dušan Maravić.

Da li UEFA može da promeni Statut i ipak primi Kosovo u svoju organizaciju?

- Naopaka politika uvek nađe način da iskrivi stvarnost. Da bi UEFA promenila Statut neophodno je da dobije saglasnost Evropske zajednice, odnosno njenih članova u UEFA. Zatim bi bilo potrebno da se sazove Skupština, na kojoj bi za promenu Statuta moralo da glasa dve trećine članova UEFA, dakle od 53 zemlje predlog bi trebalo da podrži 35. Mislim, ipak, da smo mnogo daleko od te situacije jer, ako se Statut bude menjao zbog pojedinačnog slučaja, čemu onda služi. Velika prepreka bila bi i FIFA koja ne bi dozvolila pucanje po svetskim šavovima.

FIFA ima 202 člana, a Ujedinjene nacije 192, što znači da su neke zemlje zaobišle pravila Statuta. Da li bi mogao da se napravi presedan kao što je primer Farskih Ostrva (Danska), odnosno Velsa, Škotske i Severne Irske (Velika Britanija), koji nastupaju na međunarodnim takmičenjima?

- Ti primeri ne piju vodu jer Srbija ne prihvata nezavisnost Kosova, niti daje saglasnost da oni igraju - zaključuje Maravić.

Predrag Bojić, direktor Košarkaškog saveza Srbije, ističe da je FIBA do sada imala principijelan stav po ovom pitanju.

- Mi smo se na svaki pokušaj kosovskog saveza obraćali FIBA, koja je do sada svojim pravovremenim reakcijama uvek pokazivala principijelnost za razliku od rukometnog i stonoteniskog evropskog saveza - kaže Bojić.

Kako će se srpski klubovi i reprezentacija ponašati u slučaju da FIBA promeni stav?

- Ako ih Ujedinjene nacije ne prime, mi nastavljamo našu bitku za pravdu, u protivnom smo apsolutno nemoćni. Mislim da bi tada na sceni bila viša sila, viša politika.

Rodom ste iz Peći?

- Utoliko mi je teže, sve lično prihvatam, ali trudim se da se ponašam racionalno. Istorija je promenljiva kategorija, stvari se u politici vrlo brzo dešavaju, ne bi me iznenadilo da za pet do deset godina dođe do preokreta - dodao je Bojić.

Slobodan Milošević, generalni sekretar Odbojkaškog saveza Srbije, smatra da Kosovo ove godine neće biti primljeno u FIVB (Svetsku odbojkašku federaciju), a bez prijema u UN, to se neće nikada dogoditi.

- Oni ne mogu biti primljeni ni u Evropsku odbojkašku federaciju (CEV), dok ne budu članovi FIVB, a nema šanse da se to desi do kraja 2008. godine. Mi imamo kongres FIVB do kraja godine, ali o Kosovu se neće raspravljati, a da bi do toga i došlo, prvi uslov je da ih UN prihvati kao državu. U odbojci je takva situacija, nema izuzetka, a mi nećemo žuritu sa ishitrenim odlukama, već ćemo sačekati stav državnog vrha, u koji imamo potpuno poverenje - kaže Milošević.

Generalni sekretar našeg saveza i predsednik Aleksandar Boričić imali su problema i pre 14 godina zbog Kosova, kada se tek formirala ideja o nezavisnosti.

- U Atini 1994. na kongresu FIVB, stavili su nam natpis SRJ i Kosovo, ali posle našeg protesta, apsolutno argumentovanog, uklonili su ga. Što se tiče klubova, jasna je situacija, bez članstva u najvećim sportskim institucijama, u ovom slučaju FIVB, ne mogu izlaziti na međunarodnu scenu. Propisi se razlikuju od saveza do saveza, ali podsetiću da sportisti Velike Britanije pod ovim imenom nastupaju samo na Olimpijskim igrama, a da na ostalim takmičenjima nose dres Engleske, Škotske, Velsa. Naravno, sa saglasnošću Velike Britanije - dodao je Slobodan Milošević.

MOK: Malo verovatno učešće Kosova na OI u Pekingu Međunarodni olimpijski komitet (MOK) saopštio je da je malo verovatno da će Kosovo samostalno učestvovati na predstojećim Olimpijskim igrama u Pekingu, uprkos tome što je ta srpska pokrajina proglasila nezavisnost.

Portparolka MOK-a Emanuela Moro istakla je da pre nego što dobije olimpijski status, Kosovo moraju UN da priznaju kao samostalnu državu, kao i ispuni i razne uslove sportskih institucija.

"Moramo da sačekamo odluku UN. Malo je verovatno da će takmičari moći da nastupaju za Kosovo na Olimpijskim igrama u Pekingu, zbog kratkog vremenskog perioda", rekla je Moroova.

MOK bi mogao da dozvoli takmičarima sa Kosova da se takmiče pod Olimpijskom zastavom. Takva odluka ranije je bila doneta za sportiste iz Istočnog Timora i bivše Jugoslavije.

Đurković: Suspenzija ako ne igramo s njima

Evropska rukometna federacija (EHF) dozvolio je ranije klubovima sa Kosova da se takmiče u nekim evropskim takmičenjima, ali bez nacionalnih obeležja.

- Punopravni članovi EHF mogu da postanu samo međunarodno priznate države. A odluku o prijemu donosi kongres koji ima 49 članova. Što se tiče našeg odnosa, već je poznato, moramo da se takmičimo po pravilima ili ćemo biti suspendovani - rekao je generalni sekretar Rukometnog saveza Srbije Božidar Đurković.

Hrvatska prvi gost u Prištini

Dan nakon samoproglašenja nezavisnosti Kosova, nekadašnji napadač Partizana Kujtim Šalja najavio je da će postati selektor fudbalske reprezentacije južne srpske pokrajine, dodavši da bi svoj debi voleo da ima protiv selekcije Hrvatske.

- Fadilj Vokri je izabran za predsednika saveza, a s njim imam dogovor da ću biti selektor. Ako se ništa radikalno ne promeni, verujem da ću baš ja imati tu čast - izjavio je Šalja za zagrebački „T portal".

Prema njegovim rečima, svoj prvi meč od proglašenja nezavisnosti voleo bi da Kosovo odigra protiv Hrvatske u Prištini.

- To bi bio idealan početak. U odličnim sam odnosima sa predsednik HNS Vlatkom Markovićem i verujem da bi ta ideja mogla da se ostvari. Imaćemo malo problema, jer kosovski fudbaleri već igraju za druge reprezentacije i teško da ćemo moći da ih registrujemo - dodao je nekadašnji igrač Partizana.
Pogledaj vesti o: Olimpijske igre

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.