Izvor: Glas javnosti, 03.Jan.2009, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sport - ukratko...
Najbolji bio Gasol
Pau Gasol bio je najbolji evropski košarkaš 2008. godine, odlučile su njegove kolege, treneri i novinari okupljeni u anketi italijanskog dnevnika Gazeta delo sport. Centar „crvene furije“ i Lejkersa u jubilarnom 30. izboru pobedio je ispred zemljaka Rudija Fernandeza, igrača NBA ligaša, Portlanda. Treće mesto pripalo je Turčinu Hidajetu Turkogluu, iz Orlanda. Za najbolju košarkašicu izabrana >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << je Belgijanka En Vouters. Centar San Antonija po peti put dobila je to priznanje.
Još bolji Veron
Huan Sebastijan Veron (34) najbolji je fudbaler Južne Amerike, odlučili su sportski novinari tog kontinenta. Sjajni vezista, koji je celu deceniju proveo u Italiji i Engleskoj braneći boje Sampdorije, Parme, Lacija, Mančester junajteda, Čelsija i Intera, po povratku u matični Estudijantes proživljava drugu mladost. U izboru lista El Pais, sportski novinari iz svih južnoameričkih zemalja Veronu su dali malu prednost u odnosu na ikonu Boke juniors Huana Romana Rikelmea. Treće mesto pripalo je Paragvajcu Salvadoru Kabanjasu, koji nastupa za meksički Klub Amerika.
Iznenađenje Lojcl
Simon Aman neće uspeti da ugrozi rekord Svena Hanavalda, jedinog pobednika svih takmičenja na istoj turneji „Četiri skakaonice“. Švajcarski skakač na skijama nalazio se na pragu pobede u Garmiš Partenkirhenu, posle trijumfa u Oberstdorfu u ponedeljak, ali sudije nisu bile oduševljene načinom na koji je izveo drugi skok, pa je iz „drugog plana“ do trijumfa stigao Austrijanac Volfgang Lojcl skokovima od 134,5 i 136,5 metara ostvarivši prvu pobedu u karijeri. Posle dva takmičenja u Nemačkoj, turneja se nastavlja u Austriju u subotu u Insbruku, a i u ponedeljak, 5. januara u Bišofshofenu.
Povišica za devojke
Teniserke će dobiti veće nagrade od tenisera na predstojećem turniru u Sidneju. Od ukupne vrednosti nagrade (oko 1,1 miliona dolara), 600.000 američkih dolara je namenjeno teniserkama, a 484.750 dolara za tenisere. Pobednica turnira će osvojiti 98.500 dolara, a pobednik 78.500 dolara. U ženskoj konkurenciji, favoritkinje su Serena Vilijams (2. na VTA listi), Dinara Safina (3) i Elena Dementijeva (4). U muškoj najbolje rangirani teniseri su Žo Vilfrid Conga (6. na ATP listi), David Nalbandijan (11) i Žil Simon (7). Direktor turnira koji se odvija od 11. do 17. januara Kreg Votson kaže da je razlika u premijama određena zbog razlike u kategorijama kojima pripada turnir.
Baš najbolji
Jamajčanin Usein Bolt i Ruskinja Jelena Isinbajeva izabrani su za najbolje sportiste u 2008. godini, u anketi koju je organizovalo Međunarodno udruženje sportskih novinara (AIPS). Treće mesto zauzela je srpska teniserka Jelena Janković, koja je dobila 583 poena, odnosno 11,84 odsto glasova. U trci za naslov najboljeg sportiste veliku borbu vodili su Bolt i osmostruki olimpijski pobednik Amerikanac Majkl Felps, ali Jamajčanin je dobio 116 glasova više. Najbolji tim je fudbalska reprezentacija Španije, dok su OI u Pekingu proglašene za takmičenje na kome su novinari imali najbolje uslove za rad.
Stević u Zvezdi
Dojučerašnji krilni centar poljskog Anvila potpisao je sa košarkaškim klubom Crvena zvezda ugovor do kraja sezone. Oliver Stević (24, 205 cm) već je trenirao sa novim saigračima, a publika će moći da ga vidi na delu danas u meču 15. kola NLB lige protiv Krke. Ponikao u FMP Železniku, pre četiri godine otisnuo se u inostranstvo. Igrao je za slovenački Koper i Borac iz Banjaluke i Slask. Pošto je ekipa iz Vroclava bankrotirala, Stević je posle samo dve utakmice otišao u Anvil, gde je sa 6,6 uhvaćenih lopti po meču bio prvi skakač tima. Prosečno je postizao devet poena.
Džerard na terenu
Kapiten Liverpula Stiven Džerard igraće danas protiv Prestona u FA kupu uprkos optužbama da je prošle nedelje učestvovao u tuči u noćnom klubu. Policija je kapitena Liverpula i još petoricu izgrednika privela prošle nedelje oko 3.30 časova u Sautportu, blizu Liverpula, zbog napada na diskdžokeja. Džerard je proveo 20 sati u pritvoru, a pred sudom će se pojaviti 23. januara. Incident se dogodio nekoliko časova posle meča između Liverpula i NJukasla, u kojoj je Džerard s dva gola doprineo pobedi Liverpula od 5:1.
Žirkov u Čelsiju?
Fudbaler godine u Rusiji, prvotimac moskovskog CSKA Jurij Žirkov (25) na korak je da pristupi engleskom vicešampionu Čelsiju, preneli su ostrvski mediji. Navodi se da bi krilni napadač trebalo da zauzme mesto Vejna Bridža, koji je nezadovoljan statusom na „Stamford bridžu“ i najavio je prelazak u Mančester siti. Žirkov je u izboru za ruskog fudbalera godine pobedio ispred Andreja Aršavina, a za njegove usluge interesovanje su pokazali Barselona i Juventus, kao i nekoliko engleskih klubova. Spekuliše se da bi transfer u Čelsi mogao da iznosi 12 miliona funti.
Bridž u Sitiju
Fudbaler Čelsija Vejn Bridž blizu je prelaska u Mančester Siti pošto je londonski klub dao dozvolu Sitiju da pregovara sa engleskim defanzivcem. Trener Čelsija Luis Filipe Skolari poručio je timu iz Mančestera, koji je u vlasništvu bogatih biznismena iz Abu Dabija, da će morati da izdvoje veliku suma novca za Bridža. On je na „Stanford bridž“ došao iz Sautemptona 2003. godine i uglavnom je bio zamena saigraču iz engleske reprezentacije Ešliju Kolu.
Džinovi za krunu
Domaćin ovosezonske finalne predstave NFL (1. februara) biće Tampa bej. Do tada, ljubitelji američkog fudbala uživaće u deset utakmica plej-ofa, koji počinje danas „vajld kard“ rundom. Igra se po jedan meč, na terenu ekipe sa boljim skorom, pa će pobednici iz „vajld kard“ runde u nastavku takmičenja svakako biti gosti. Konferencija AFC: San Dijego - Indijanapolis i Majami-Baltimor. Konferencija NFC: Arizona - Atlanta i Minesota - Filadelfija. Slobodni: Tenesi, Pitsburg (AFC), NJujork Džajants i Karolina (NFC). Titulu brane NJujork Džajantsi
Šuster ne radi do leta
Doskorašnji trener Reala iz Madrida Bernd Šuster kaže da u zimskom prelaznom roku neće preuzeti nijednu ekipu i da planira da se aktivira na leto.
- U ovom trenutku ne znam gde ću raditi, ali je izvesno da se posle godinu ili dve vraćam u Španiju - rekao je nemački stručnjak, svojevremeno jedan od najboljih fudbalera Evrope, koga je Real Madrid otpustio zbog neubedljivih rezultata u prvom delu sezone, a njegovu funkciju preuzeo Huande Ramos, bivši trener Sevilje i londonskog Totenhema.
Srbi protiv Slovenaca
Danas će biti nastavljena košarkaška NLB liga odigravanjem prvih duela u novoj godini. Srpski klubovi igraće protiv slovenačkih ekipa. Crvena zvezda će ugostiti Krku, Partizan će gostovati u Domžalama, dok će FMP u Železniku dočekati Olimpiju. Mečevi 15. kola: FMP - Olimpija (18), Helios - Partizan (19), Zvezda - Krka (19), Zagreb - Split (18), Zadar - Cibona (20), Budućnost - Vojvodina 82:68, Hemofarm - Bosna 79:74
Lakše bez Vidića
Trener italijanskog prvaka Intera, portugalski stručnjak Žoze Murinjo priznaje da će njegovom klubu u osmini finala Lige šampiona protiv Mančester junajteda posao biti olakšan zbog toga što za protivnički tim neće igrati srpski reprezentativac Nemanja Vidić, koji je na utakmici finala klupskog prvenstva sveta u Jokohami, dobio crveni karton pošto je laktom udario napadača Klaufija Bjelera. Zbog tog nepromišljenog poteza reprezentativac Srbije neće moći da igra najmanje dve utakmice u međunarodnoj konkurenciji, pa će tako propustiti važne mečeve sa Interom. Menadžer Mančestera Aleks Ferguson je posle finalnog susreta u Jokohami izjavio da je Vidićev prekršaj bio „nepotreban i veoma naivan“.
- Prekršaj nije bio toliko grub, ali je Vidić to uradio praktično pred sudijom i nije imao nikakve šanse da se provuče bez kazne. U takvim situacijama igrač sudiji ne ostavlja nikakav izbor - rekao je tada Ferguson.
Murinjo pak dodaje da je tokom finala u Jokohami trebalo da bude suspendovan i napadač „crvenih đavola“ Vejn Runi, ali je naglasio da ipak nije nezadovoljan žrebom za osminu finala Lige šampiona.
- Kada su u konkurenciji minhenski Bajern, Barselona, Liverpul i Mančester junajted potpuno je svejedno ko vam je određen za rivala - konstatuje Murinjo.
Ko je pobedio Felpsa
Fantastičan duel srpskog plivačkog reprezentativca Milorada Čavića sa najuspešnijim olimpijcem svih vremena, neprikosnovenim Amerikancem Majklom Felpsom, u finalu takmičenja na 100 metara delfin na Igrama u Pekingu i veoma uzbudljiva, neizvesna i kontroverzna završnica trke najznačajniji je događaj domaćeg sporta u 2008. godini u anketi novinara sportske redakcije Tanjuga. Hrabar i sjajan nastup srpskog asa, srebrna olimpijska medalja koju je osvojio i dilema koja je i danas prisutna kod (ne samo) domaćih ljubitelja sporta, da li ga je Felps zaista, za jedan stoti deo sekunde, nadmašio u finišu trke, ostavio je u senci sve ostale nastupe naših takmičara na 29. letnjim Olimpijskim igrama u Pekingu. Nadmetanje Čavića i Felpsa, uz fantastičan svetski rekord atletičara sa Jamajke Useina Bolta u trci na 100 metara, privukao je najviše pažnje na Igrama u Pekingu, a svetski i domaći mediji nedeljama su emitovali finiš trke, analizirajući gde je Čavić pogrešio i da li je i na koji način je Felps, osvajač rekordnih osam zlatnih medalja, uspeo da ga pretekne...













