Humani đavo

Izvor: Danas, 10.Dec.2015, 14:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Humani "đavo"

Jedan od najboljih golmana u istoriji Mančester junajteda Peter Šmajhel nastavio je sa velikim poduhvatima i po okončanju karijere. Ovaj Danac putuje po svetu baveći se humanitarnim radom, u saradnji sa Eurobankom, pa je juče posetio Beograd gde je obišao Prihvatilište za decu i uručio poklone u vidu slatkiša i sportske opreme.

Tokom karijere Šmajhel je nastupao za više klubova, ali je najdublji trag ostavio kao čuvar mreže >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << Mančester junajteda. Pre toga je igrao za nekoliko manjih klubova, a zatim je prešao u Bronbi, gde je zapao za oko Aleksu Fergusonu, koji je 1991. insistirao da ga dovede na Old Traford. Za tada astronomskih 500.000 funti, što je nazvano transferom veka, pogotovo zato što se o mladom golmanu nije znalo puno. Vrtoglav uspon usledio je i zbog igara u reprezentaciji Danske, koja je 1992. postala prvak Evrope, a Šmajhel izrastao u junaka.

U dresu "crvenih đavola" Šmajhel je osvojio sve moguće trofeje, počev od više naslova prvaka Premijer lige, nacionalnih kupova, a bio je i osvajač Lige šampiona u čuvenom finalu 1999. kada su preokrenuli protiv Bajerna u poslednjih nekoliko minuta meča. Praktično jedina mrlja u karijeri bio je trenutak kada ga je 1996. napadač Arsenala Jan Rajt optužio za rasizam, ali istraga nije dokazala tu aferu. Šmajhel je nastavio da vodi aktivan život u sprezi sa sportom i nakon karijere. Često je bio komentator danskih i engleskih medija, a nameravao je čak da uđe u vlasništvo Bronbija ali je taj predlog odbijen. Nekoliko godina je bio vlasnik kluba iz detinjstva Hvidovre, ali se i odatle povukao.

Rođen je 18. novembra 1963. u Gladsaksu, nedaleko od Kopenhagena u porodici oca Poljaka i majke Dankinje. Mladi Peter je odrastao u Poljskoj, da bi tek sa sedam godina dobio dansko državljanstvo, kada se porodica vratila u njegovo rodno mesto, gde je i počeo da trenira fudbal sa osam godina. Pre nego što je zašao u profesionalne vode Šmajhel je nastupao za lokalne klubove, a istovremeno je obavljao više teških poslova, počev od tekstilne industrije do čišćenja staračkih domova. Peter je sa 23 godinedobio sina Kaspera koji je odrastao u Engleskoj, gde je počeo da trenira fudbal i izrastao u pravog naslednika, trenutno čuvara mreže Lestera i reprezentacije Danske.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.