Izvor: RTS, 14.Mar.2011, 14:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Haos na Enfildu
Rivalitet Liverpula i Mančester junajteda je odavno prerastao u mržnju, a to se najbolje videlo i na meču FA Kupa mladih timova dva kluba odigranom na Enfildu, gde je osim nereda na tribinama viđen i haos na terenu.
Utakmice Liverpula i Mančester junajteda uvek se tretiraju kao mečevi visokog rizika, bez obzira o kojem se takmičenju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << radi. Veliki rivatlitet dva kluba ništa nije manji ni kada igraju njihovi omladinci.
U meču omladinskog FA Kupa između Liverpula i Junajteda na Enfildu, na tribinama i terenu viđeno je ono čega nije bilo ni na mečevima prvih timova ova dva kluba.
Mančester je uspeo da pobedi Liverpul u gostima 3:2, a obe ekipe meč su završile sa po devet igrača.
Ipak, haos na terenu imao je uvod na tribinama Enfilda, gde se sakupilo više od 10.000 ljudi. Naivijači Junajteda provocirali su simpatizere Liverpula, pevajući pesme o nesrećama Hilsborou i Hejselu, gde je poginuo veliko broj navijača "crvenih".
Zbog nedoličnog ponašanja, šest navijača "đavola" je izbačeno sa utakmice, a policija pokušava da identifikuje dvojicu navijača koji su na meču palili baklje.
Bivši fudbaler Liverpula, Džon Aldridž, koji je nastupao za klub 1986. godine, kada je na stadionu Hilsborou 96 navijača izgubilo život, bio je zgrožen ponašanjem gostujućih simpatizera.
"Navikli smo na vređanje Junajtedovih navijača kada dođu na Enfild, ali da pevaju o nesrećama na Hilsborou i Hejselu, to je strašno. Vređanje je bilo bolesno. Nikada tako nešto nisam video na utakmicama mladih timova", rekao je Aldridž.
Portparol Mančester junajteda osudio je ponašanje dela navijača i najavio oštre mere protiv njih.
"Pevati pesme o Hilsborou i Hejselu je tragično i sramotno. Oštro ćemo se obračunati sa onima koji su to radili", poručuju iz kluba.
Ako je na tribinama vladala usijana atmosfera, na terenu je bilo još gore. Mladi momci koji nastupaju za dva velika kluba nisu imali milosti jedni prema drugima, a oba tima su poslednji sudijski zvižduk dočekali sa po dva igrača manje.
Liverpul je bio blizu plasmana u narednu rundu takmičenja, jer je do 58. minuta imao prednost od 2:0. Tada defanzivac "crvenih", Stiven Sama, pravi penal i dobija crveni karton, i onda počinje haos na terenu.
Izvođač najstrože kazne je bio Pol Pogba koji je zatresao mrežu, ali je zbog nepropisno izvedenog penala, dobio drugi žuti, odnosno, crveni karton. Pogba je u zaletu nekoliko puta zastao napravivši "lažnjak", arbitar je to okarakterisao kao nesportsko ponašanje fudbalera i izbacio ga iz igre.
Penal je posle Pogbe izveo Larnel Kol, koji je postigao pogodak i smanjio rezultat na 2:1.
Obe ekipe nastavile su sa po deset fudbalera, a samo tri minuta posle penala, bilo je potrebno Junajtedu da izjednači rezultat. Strelac izjednačujućeg pogotka bio je Morison.
U preostalom vremenu na terenu je viđen veliki broj oštrih startova, a nervozni igrači su često bili na ivici tuče.
Nedostatak koncentracije u ekipi Liverpula poslednjim minutima meča iskoristio je Morison, koji je postigao pobedonosni pogodak za "đavole".
U zaustavnom vremenu, sudija je morao u svlačionicu da pošalje još dva fudbalera zbog koškanja, koje je pretilo da preraste u sveopštu tuču. Crvene kartone su dobili igrač Liverpula Konor Kodi i Junajtedov prvotimac Tajler Bleket.







