
Izvor: MozzartSport.com, 16.Avg.2020, 16:59
Koliko su umor i obim takmičenja uticali na rasplet u Ligi šampiona?
Da li je veliki obim utakmica uticao da pojedini ostanu bez polufinala elitnog takmičenja?
Atalantu je samo pet minuta delilo od najvećeg uspeha u klupskoj istoriji, Lajpcig je na koncu dobio Atletiko, Lion je pretukao Mančester Siti, a Bajern u paramparčad razneo Barselonu.
Evropski fudbal odavno nije video takav odnos snaga, zbog čega se i pokrenula rasprava o tome da li je sistem turnira budućnost klupskih takmičenja ili ne. Međutim, nekadašnji italijanski >> Pročitaj celu vest na sajtu MozzartSport.com << reprezentativac Damijano Tomazi ipak je pokrenuo drugačiju vrstu disksusije. Naime, on je ponudio zanimljiv statistički pristup kojim je želeo da objasni kako je zamor fudbalera uticao na konačni rasplet u Ligi šampiona.
O čemu se radi? Kako od 1991. godine po prvi put imamo situaciju da u polufinalu Lige šampiona nemamo nijedan španski, italijanski i engleski klub među četiri najbolja u Evropi, Tomazi je povukao paralelu koliko je veliki obim utakmica uticao na prezasićenost kluba iz određenih zemalja i takmičenja, pa tako sada u polufinalu imamo po dva francuska i nemačka sastava. Odnosno, Pari Sen Žermen, Lion, Bajern Minhen i Lajpcig.
Jednostavnim pogledom na fudbalski kalendar od uvođenja globalne pandemije virusa korona, dolazimo do zaključka da se Liga 1 nije ni nastavljala od prekida u martu. Pari Sen Žermen je opet proglašen za šampiona, dok je Lion domaću sezonu završio na sedmom mestu. S tim na umu, ako ne budu podigli Ušati pehar, fudbaleri Liona neće ni igrati Evropu od jeseni. Bundesliga je zavesu spustila već 27. juna, a bila je i prvo takmičenje iz Liga petice koje je nastavljeno otkako je COVID-19 promenio svetski poredak. Primera je završena 19, Premijer liga 26. jula, a Serija A tek 2. avgusta.
Tomazi je kroz prizmu statistike obradio i to koliko su utakmica klubovi odigrali u periodu od prethodnih 60 dana, odnosno dva meseca. Naime, Atalanta i Mančester Siti igrali su po jedan meč na 4,28 dana, dok su na drugom kraju skale Lion i PSŽ koji su upisali po utakmicu na svakih 20 dana!
Atletiko Madrid i Barselona su igrali na svakih pet dana u proseku, Bajern Minhen na svakih deset, a Lajpcig na svakih dvadeset dana! Ako se ovakvo fudbalsko gledište primeni na situaciju u Ligi Evrope, dolazimo do zaključka da nije baš sve tako jednostrano. Jer, polufinale drugog po kvalitetu takmičenja na Starom kontinentu igraju Sevilja, Mančester junajted, Inter i Šahtjor. U prevodu - sve klubovi koji su imali veliko fizičko opterećenje u poslednja dva meseca.
Ali, očigledno su višemesečna pauza, zajedno sa žestokim takmičarskim ritmom u želji da se nadoknadi izgubljeno, delimično uticali na to da se određeni sistemi preopterete. Opet, nekima su prijali nešto duži odmor i mogućnost da se adekvatno pripreme za završnicu Lige šampiona i jedinstven turnirski program, kakav verovatno teško da ćemo ponovo gledati u budućnosti.
Zato je ovo jedinstvena prilika za klubove poput Lajpciga i Liona da ispišu svoju “lesterovsku“ priču.
|
Kompletna ponuda na www.mozzartbet.com
Nastavak na MozzartSport.com...