Izvor: RTS, 25.Okt.2010, 16:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svi protiv Majamija
Sve oči uprte u Majami, ali se stručnjaci slažu da će se, na kraju, za titulu boriti Boston i Los Anđeles Lejkersi. Potrošeni milioni dolara, nekoliko ekipa pretrpelo stravične promene. Njujork ponovo beznadežan. Počinje nova sezona En-Bi-Ej lige.
Velika trojka Majami Hita pokušaće da obori rekord Čikaga sa 72 pobede, ali im ni to, možda, neće biti dovoljno da osvoje šampionsku titulu. Favorit Istoka je Boston, a na Zapadu ništa novo - nastavlja se dominacija Lejkersa.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Nesrećna okolnost za Majami je što se košarka ne igra tri na tri, jer bi, u tom slučaju bili, bez premca, najbolja ekipa u En-Bi-Ej ligi. Klupa Majamija je tanka i ni u kom slučaju ne može da se nosi sa iskustvom Bostona. Lebron Džejms, Kris Boš i Dvejn Vejd igraju tek nekoliko sedmica zajedno.
To su činjenice koje američki analitičari, poslednjih dana, navode kao razloge zbog kojih ekipa Erika Spolestre neće osvojiti šampionsku titulu. Najavljuje se, čak, i da će Rat Rajli brzo izgubiti živce i preuzeti direktno vođenje ekipe.
Ipak, male su šanse da će neka ekipa, u sezoni koja počinje, igrati atraktivniju košarku i, ukoliko se izuzme otvorena mržnja koja je od letos stvorena prema Majamiju u velikom broju gradova u Americi, pre svega Njujorku, trojka Buš, Vejd i Džejms privući će najviše gledalaca.
Na Zapadu, poslednja sezona Fila Džeksona.
Divizija Atlantik
Njujork Niksi mogli bi dotući želju žitelja najvećeg američkog grada da ikada više odu na košarkašku utakmicu, jer su čelnici kluba rasterali sve igrače, nadajući se da bi se Lebron Džejms mogao odlučiti za svetla velegrada i od očajne ekipe stvoriti potencijalnog šampiona.
To se, naravno, nije dogodilo, a u veoma, veoma slabu ekipu, za veliku sumu novca, došao je Amari Stodemajer, ali nijedan drugi igrač vredan pomena.
Ekipa od koje bi se u diviziji Atlantik mogli očekivati bolji rezultati jeste Nju Džersi, koji je angažovao Ejvorija Džonsona, kome neće biti preterano teško da potuče prošlsozezonski rezultat tima koji je vodio Kiki Vandeveg od 12 pobeda. Došao je i novajlija Derik Fejvors, od koga se očekuje da u najmanju ruku postane odličan NBA igrač.
Favorit je, naravno Boston, koji je "veću staraca" dodao još dva Onila Šekila i Džermena. Ekipa koja bi mogla nestati sa radara je Toronto, iz koga, iz nepoznatih razloga već godinama beže najbolji igrači - Trejsi Mekgrejsi, Vins Karter i, letos, Kris Boš i Hido Turkoglu.
Divizija Central
Karlos Buzer došao je u Čikago i, automatski, učinio tu ekipu favoritom za osvajanje prvog mesta u diviziji, ali će se pred publikom pojaviti tek u decembru. Pošto je, tokom priprema, polomio ruku. Uz njega je Derik Rouz, koji se potajno nada tituli najboljeg igrača lige, što će, ukoliko ne uspe da povede Bulse među četiri najbolje ekipe lige.
Od "rukija" najviše se očekuje od Grega Monroa, dok će, već je izvesno, najveći pad zabeležiti Klivlend, koji je ostao bez Lebrona Džejmsa, pa se ni vremešnom Šeku nije ostajalo u ekipi koja "više nikada neće biti ista".
Postavlja se ozbiljno pitanje zbog čega je Bajron Skot uopšte pristao da trenira takvu ekipu, ukoliko se ne zagreva za klupu Lejkersa, koja će od jula biti upražnjena, pošto Fil Džekson odlazi na permanentno pecanje u Montanu.
Divizija Jugoistok
Majami sa Lebronom, Vejdom i Bošom privućiće, nesumnjivo, najviše pažnje, ali će im ozbiljnu konkurenciju predstavljati Orlando sa, kako je najavljeno, potpuno novim Dvajtom Hauardom, koji je leto proveo trenirajući sa velikim Hakimom Olajdžuanom, pa se, osim sirove snage, od "Supermena" može očekivati i po koji lucidan potez.
Lebron Džejms će u dresu Majamija juriti za trećom uzastopnom titulom najboljeg igrača, čime bi se pridružio malom timu odabranih koji već čine Bil Rasel, Vilt Čembrlen, Lari Bird i, naravno, Majkl Džordan. Istovremeno, Lebron će pokušati da sa mesta najboljeg krila svih vremena smeni Skotija Pipena.
Pogledi će biti uprti i u Vašington, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog novajlije Džona Vola, navodno najbržeg igrača lige.
Konferencija Jugozapad
Pitanje svih pitanja jeste da li Jao Ming može ostati zdrav tokom čitave sezone, iako je Hjuston čvrsto odlučio da najbolji igrač na terenu, nikada i ni pod kojim uslovima, ne provodi više od 24 minuta u igri. Osim Minga, problem Hjustona leži u činjenici da je put Nju Orleansa otišao Trevir Ariza.
Tim koji će svi morati da pobede da bi se dokopali slave jeste San Antonio, koji će biti jači za zdravog i odmornog Emanuela Žinobilija, pošto je propustio svetsko prvenstvo i zalečio skočne zglobove.
Tim koji bi mogao najviše pasti jeste upravo Nju Orleans, jer veliki broj analitičara smatra da su šanse da Kris Pol ostane u toj ekipi do kraja sezone više nego mizerne.
Divizija Severozapad
Oklahoma siti, predvođena Kevinom Durantom, želi vodeće mesto u toj diviziji, a njihove nade podgrejane su činjenicom da je, proletos tim Skota Bruksa dobro namučio Lejkerse u plej-ofu, te da je Durant sezonu zreliji i spreman za visoke domete. Sjajnu podršku imaće u Nenadu Krstiću koji se posle operacije prsta vratio u dobru formu.
Juta je izgubila Karlosa Buzera, ali je dovela Ala Džefersona, čija je karijera ispunjena sjajnim igrama za gubitničke ekipe, pa je, čini se, došlo vreme da zaigra dobro i u timu koji ima malo veće ambicije.
Denver se, takođe, nalazi na prekretnici, s obzirom na to da će Karmelo Entoni ekipu napustiti najkasnije do februara, kao i da ostatak ekipe muče veliki problemi sa godinama i povredama, posebno Čonsija Bilapsa, Kenijona Martina i Nenea Ilarija.
Minesota, koja se odlučila sa centarski tandem Miličić-Peković, pokazala je solidnu formu tokom pripremnih utakmica, pa se ekipa nada da će ostvariti bolje rezultate nego prošle sezone. To, svakako, ne bi trebalo da bude preterano teško.
Divizija Pacifik
Od Lejkersa se i u poslednjoj sezoni Fila Džeksona očekuju čuda. Mogućnost da se osvoji još jedna titula biće opipljivija, tek kada se vidi da li se "muškarac među dečacima", Kobi Brajant, u potpunosti oporavio od operacije kolena.
Za Brajanta, koga će pratiti prošlogodišnja ekipa, ostaje zadatak iz snova - da stigne Džordana po broju osvojenih titula. Lejkersi će, bar na tribinama, imati nešto veseliju podršku, jer se Saša Vujačić verio sa Marijom Šarapovom.
Interesantan će biti i nastup Hide Turkoglua u Sansima, pošto je Turčin poznat kao krilo koje igra na poziciji plejmejkera, što bi se, pored Stiva Neša, moglo pokazati besmislenim.
Brajant juri Džordana
Izvor: Danas, 25.Okt.2010
Nova 65. sezona u NBA ligi mogla bi da protekne u znaku sigurno najboljeg košarkaša današnjice. Kobi Brajant pokušaće da sustigne svog idola Majkla Džordana po broju titula u najboljem šampionatu na svetu. Osmica Los Anđeles Lejkersa uspela je da u dosadašnjoj karijeri osvoji pet šampionskih...










