Izvor: B92, 08.Avg.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preminuo Ralf Klajn
Poznati košarkaški trener Ralf Klajn, jedan od izraelskih sportskih heroja, umro je od raka u 77. godini.
Klajn se proslavio na klupi Makabija iz Tel Aviva, koji je sedamdesetih postao jedan od najboljih evropskih klubova, a pod njegovim vođstvom je 1977. godine u Beogradu osvojio prvu od ukupno pet titula kontinentalnog šampiona. Makabi je predvođen tim stručnjakom osvojio 14 titula prvaka Izraela i 10 trofeja nacionalnog kupa. Klajn, rođen u Berlinu, još >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je bio selektor nacionalnih reprezentacija Izraela i Nemačke.
Najbolji košarkaši Izraela su na prvenstvu Evrope 1979. godine pod vođstvom istaknutog trenera napravili podvig osvojivši srebrnu medalju. Tada su pobedili Italiju, Španiju i Jugoslaviju, pre nego što su u finalu poraženi od selekcije Sovjetskog Saveza.
Klajn, čiji je otac ubijen u logoru Aušvic, preživeo je holokaust i preselio se u Izrael 1951. godine. Tada je postao igrač Makabija u kojem će provesti veći deo života, trenirajući ga od 1970. godine.
Klajn je za zasluge za izraelski sport 2006. dobio najviši nacionalni orden u Izraelu.










