Mijović: Ovi momci su zalog za budućnost srpske košarke; Čović: Svaka čast dečacima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Avg.2025, 13:31

Mijović: Ovi momci su zalog za budućnost srpske košarke; Čović: Svaka čast dečacima

Čestitam deco kako ste se borili, kako ste se ponašali i kako ste reprezentovali svoju zemlju, izjavio je danas predsednik Košarkaškog saveza Srbije (KSS) Nebojša Čović.

KSS je danas organizovao prijem za kadetsku selekciju Srbije (U16), koja je pre dva dana na Evropskom prvenstvu u Tbilisiju osvojila zlatnu medalju. Kadeti Srbije su u finalu EP savladali Litvaniju u rezultatom 99:86.

"Veliko mi je zadovoljstvo da mogu da pozdravim kompletnu našu reprezentaciju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << do 16 godina sa stručnim štabom i potpredsednikom KŠ Nenadom Krstićem koji je bio deo tima u Gruziji. Drago mi je da smo promovisali dobro sve što ono nas čeka sa seniorskom reprezentacijom. Leto je bilo naporno, imali smo dosta prvenstava. Ovaj uzrast (kadeti) poslednji put je osvojio zlatnu medalju 2007. godine", rekao je Čović na konferenciji za medije u Beogradu.

On je naveo da je potrebna korekcija takmičenja.

"Imamo u kategoriji do 16 godina, onda do 18 godina dosta dobrih rezultata, uvek se očekuje medalja. Ta medalja mora da bude obavezno zlatna, nije važna koje je godište, nije važno da li si pustio juniore na Balkanijadi sa seniorima, treba da budeš prvi. Nama je pokazatelj da posle 18 godine, u periodu koji dolazi nakon toga da ta deca, koja su talentovana, koja imaju perspektivu, dobijaju minutažu. Zato se trudimo da postavimo neke stvari malo drugačije uvažavajući kompletan sistem jer nećemo doveka moći da imamo 10-12 stranaca u našim ekipama", dodao je predsednik KSS.

Čović je izjavio da zna šta je kadetska reprezentacija Srbije prošla do trijumfa na EP.

"Kao Savez smo se potrudili da obezbedimo sve uslove koje su zahtevali i koje smo postavili po planovima. Čestitam ovim momcima i kažem da je ovo prvi, važan korak u karijeri. To bi trebalo da bude odskočna daska za sve dalje, to mora da bude zasnovano na velikom radu, koncentraciji. Pokazali su da imaju talenta da odu u vrhove evropske i svetske košarke. Čestitam deco kako ste se borili, kako ste se ponašali i kako ste reprezentovali svoju zemlju. Bilo je zadovoljstvo videti vas kada se izvodila himna, kako ste slavili sa zastavom i grbom naše države, jer je to jedina naša država. Svaka vam čast na tome", naveo je Čović.

Nismo planirali nagrade, zato što toga nikada nije ni bilo, dodao je predsednik KSS.

"Seniorska reprezentacija ima kriterijume koje je Republika Srbije propisala, za mlađe selekcije i nemamo. Mislim da je značajno da budeš u reprezentaciju, to je odskočna daska za karijeru. Gledao sam i proučavao, da druge zemlje poput Španije, Francuske, Nemačke, Litvanije i ostalih košarkaških država sa pedigreom, nisam video da imaju nagrade za mlađe kategorije", istakao je Čović.

On je naveo da je bio uveren da će Srbija da pobedi Litvaniju u finalu EP.

"Bili smo sigurni da možemo da dobijemo utakmicu sa Litvanijom. Pogotovo što smo je dobro otvorili, a onda smo malo krenuli po našem standardnom da 'šibamo trojke'. Posle se toga lagano stabilizovala ekipa. Igrati finale i za njih i za stručni štab, to je novi izazov. Videli ste u trećoj i četvrtoj četvrtini, momci su odradili fantastično. Pokazali su veliki karakter", naveo je predsednik KSs.

Čović je rekao da je karakter ekipe rastao tokom priprema.

"Na EYOF-u smo izgubili dva puta od Litvanaca i od Turske. Vrlo lekovit i poučan poraz je bio od Španaca, koji nisu otišli na EP. Sve to mora da prođe jedan proces sazrevanja i ostale stvari. Za sve je potrebno vreme. Za njih je važno da budu zdravi, da budu vredni i da rade. Da se usavršavaju i košarkaški, ali i mentalno, da uče i školu. Igru kao što je košarka ne možete da igrate ako nemate intelektualne kapacitete. Možete da budete opšte inteligentni, ali je potreban onaj deo o košarkaškoj inteligenciji i karakteru. Oni su svi pokazali da su veoma, veoma perspektivni u svakom segmentu igre. Naravno, za to je potreban rad kao nadogradnja", rekao je Čović.

On je istakao da je zadovoljan rezultatima mlađih kategorija.

"Mi smo zadovoljni rezultatima, bez obzira na to kako će ko da komentariše, ne možete gledati sve kroz medalje. Naravno, važno je osvojiti trofej. To je zamajac za sve dalje i velika satisfakcija za sav rad i sve što se prošlo. Mi smo zadovoljni petim mestom, nismo mogli da biramo da li je prvenstvo za juniore moglo da bude u Beogradu. Nasledili smo i to je dodatni pritisak za tu decu. Biti peti na tako jakom prvenstvu, ne mislim da je neuspeh, kada bi u drugim oblastima bili peti u Evropi, vrištali bi od sreće", dodao je Čović.

Predsednik KSS je rekao da je selekcija U20 bila na korak od osvajanja medalje na EP.

"Da su neki igrači u prvi prioritet stavili svoju državu, svoju reprezentaciju, a ne letnje američke lige i Trevizo kampove gde su se neki povredili, mislim sa mojim malim iskustvom u košarci od 57 godina, da bismo bili prvi. Da je Topić igrao, Marković, Filip Jović igrao, da je ovamo U19 koja je najgore prošla, Bošnjaković igrao, svi imaju svoje razloge, razumemo kao Savez, ali sa kompletnim sastavima bi priče bile drugačije. Mi u novembru imamo kvalifikacije seniorske za SP 2027. godine, onda je i 2026. kvalifikaciona godina. Biće puno izazova. izazov koji je pred nama i prema čemu se koncentrišemo je seniorska reprezentacija. Ne mislim da će u Letoniji biti baš tako lako, to je najizazovni sistem takmičenjima, ako idete do kraja treba da odigrate devet utakmica, ima jako dobrih reprezentacija", istakao je Čović.

Mijović: Ovi momci su zalog za budućnost srpske košarke

Ovi momci u budućnosti mogu da budu sjaj srpske košarke i seniorske reprezentacije, izjavio je selektor kadetske reprezentacije Srbije Stevan Mijović.

"Zahvalio bi se na poverenju i predsednik i potpredsedniku što su mi dali mogućnost da vodim ovu reprezentaciju. Hvala Savezu na svim uslovima koje smo imali, sve je bilo besprekorno, osećali smo se kao da smo seniori. Nigde ništa nije falilo i sve što smo tražili, to smo i dobili. Uzeli smo zlato, i dalje mislim da nismo svesni ni stručni štab ni igrači šta smo uradili", rekao je Mijović na konferenciji za medije u Beogradu.

"Mislim da je ključ bilo to što smo mnogo više želeli zlato od svih. Momci su pokazali karakter i želju od prvog dana priprema kad smo se okupili, pa sve do samog kraja, ne pričam samo na terenu već i van terena i fokusiranost posle utakmica, posle treninga. Bili su na 300 odsto u svemu tome od samog početka do kraja. Mislim da je zbog toga i došao ovaj rezultat", dodao je Mijović.

On je istakao da je ekipa od početka priprema naporno radila.

"Nismo dozvolili da nas ništa ne poremeti u našem cilju koji smo zadali na početku priprema, bitna stavka je bio taj EYOF koji je bio prekretnica, posle punog treninga smo odigrali turnir koji nije bio sjajan. Imali smo imitaciju Evrobasketa, videli smo greške i stvari koje treba da popravimo i na poslednje dve nedelje priprema je fokus bio na tome i sve je bilo kako treba. Tako da, pored ovog zlata imamo generaciju koja je zalog za budućnost. Ovi momci u budućnosti mogu da budu sjaj srpske košarke i seniorske reprezentacije. Svima je san da stanemo na postolje sa zlatnom medaljom, mi smo u tome uspeli i voleo bih da se ne zaustavimo na ovome, ima još mnogo izazova. Mlad sam trener, ovo je prva pozicija selektora, njima je ovo prvo okupljanje zvanično, odradili smo uspešno i nadam se da ćemo nastaviti u tom ritmu", istakao je Mijović.

Kapiten kadetske reprezentacije Srbije Petar Bjelica izjavio je da je verovao u trijumf u finalu iako je njegov tim u jednom trenutku imao 10 poena minusa.

"Osećao sam se izuzetno samouvereno da ćemo vratiti utakmicu i da će otići u našu korist. Verovao sam u svoje saigrače, kao velika familija i porodica smo izginuli na terenu i doneli smo pehar našoj državi", istakao je Bjelica.
Pogledaj vesti o: Košarka,   Nebojša Čović

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.