Ode sanak pusti

Izvor: Politika, 05.Nov.2012, 10:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ode sanak pusti

Reprezentacija Češke odbranila tron Fed kupa pošto je u finalu savladala Srbiju sa 3:1. – U odlučujućem meču Safarova savladala Jankovićevu sa 6:1, 6:1. – Ivanovićeva pobedila Kvitovu sa 6:3, 7:5. – Dubl nije igran

Od izveštača „Žurnala”

Prag – Srbija nije uspela da uđe u istoriju Fed kupa kao jedina reprezentacija koja je preokrenula meč posle 0:2. Češka je juče u praškoj 02 Areni pobedila našu reprezentaciju sa 3:1 (dubl nije igran) >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << pošto je u odlučujućem drugom singlu Lusi Safarova pobedila Jelenu Janković sa 6:1, 6:1, a Ana Ivanović je donela jedini poen pobedom nad Petrom Kvitovom od 6:3, 7:5.

Sujeverje ili ne, ali činjenica da je Ana Ivanović juče imala haljinu boje ciklame, umesto bele, odmah je asocirala na promenu energije. Jer, i u polufinalu sa Ruskinjama, Ana je u beloj opremi izgubila prvi meč u Moskvi, a dobila drugi u vatrenoj haljinici.

Potpuno druga osoba izašla je juče na teren drugog dana Fed kupa praške 02 Arene. Nije bilo straha, nesigurnosti jer se ništa nije moglo izgubiti protiv prvog reketa domaćina Petre Kvitove. Pritisak je ispario u prasku poraza od Safarove, jutro je donelo drugu sliku. Dobar servis, precizni riterni, sigurnost, borbenost uz „idemo“ odslikavali su ratničko raspoloženje Ivanovićeve. Nije bilo predaje, borba do poslednjeg poena donela je u prvom setu prednost brejka na 4:2. Digli su se srpski navijači, navijali iz sve snage za preokret, za prvu pobedu u finalu. Uspela je Ana da zadrži vođstvo i odoli napadima Kvitove u devetom gemu. Čak pet puta spašavala je Petra brejk lopte na svoj servis, ali prvi reket Srbije iskoristila je šestu set loptu i posle 47 minuta imala vodila je sa 1:0 u setovima.

Posle 4:1 u drugom setu za Ivanovićevu ništa drugo nije prolazilo kroz glavu osim misli zašto sa Safarovom nije igrala ovako dobro? Imala bi Srbija sada minimum dve pobede i veliku psihološku prednost nad Čehinjama. Ali, kada je na 5:2 bila tako blizu pobede, strah se uvukao u kosti i ruka se stegla. Kvitova je uspela da izjednači na 5:5 i opet situacija zakuvala. Na sreću za kratko, posle 103 minuta imala je tri meč lopte. Prvu nije iskoristila, na drugoj je tražila čelindž i  stisnutih pesnica gledala u ekran a na trećoj je pala na kolena! Pobeda je bila tu, sada je trebalo smoći snage za još dva ovakva poduhvata. Bila je u pravu Jelena kada je rekla da Kvitova zna da padne u igri, ali ne bi od toga ništa bilo da najbolja srpska teniserka nije igrala na nivou gren slem šampionke i nekadašnje kraljice.

Na redu je bila druga naša kraljica – meč Jelene Janković i Lusi Safarove donosio je biti ili ne biti. Ostanak u igri i ruski rulet sa dublovima. Ali, posle 4:0 za Safarovu prvi set je završen sa samo jednim osvojenim gemom za Srbiju. Sve nade da će Džej-Džej leteti po terenu, da će biti na svakoj loptici ostale su u vazduhu 02 Arene. Najiskusnija srpska reprezentativka nije imala svoju uobičajenu snagu, harizmu. Nije dala sve od sebe na terenu, bila je bleda kopija  Tražila je i pomoć fizioterapeuta na početku drugog seta u kome je uspela da otkine još jedan gem ne skrivajući suze A, Safarova je grizla kao nikad u životu, želela je ulogu heroine ovog finala i uspela je u tome.

Srbija nije ostvarila snove, Češka je odbranila šampionski tron. Ostalo je negde po hodnicima 02 Arene i u našim mislima da odzvanjaju stihovi „ Ko bi reko čuda da se dese.....“.

Maja Jovanović

-----------------------------------------------------------

Anin najbolji meč sezone

Očekivala je Ana Ivanović da će se Srbija duže boriti posle njene pobede nad Kvitovom i sa osmehom je dočekala čestitke.

- Drago mi je da sam nam bar malo održala snove, i nije mi sada toliko žao što nisam pobedila i Safarovu – odmah je istakla 12. teniserka sveta. - Danas sam odigrala jako dobro, bio je težak meč ali bila sam u ritmu i srećna sam što sam sezonu završila pobedom i odigrala jedan od najboljih mečeva.

Kako je uspela da se regeneriše mentalno i fizički posle poraza?

- Nisam baš dobro spavala, ali puno smo razgovarali, ceo tim je davao savete, hrabrili smo se da nastavimo dalje. I moj trener Najdžel je rekao da igram svoju igru, budem opuštena što se pokazalo kao tačno. Boba me je savetovao da sečem uglove na riternu i to sam radila. Meč sa Safarovom bio je prvi posle dužeg vremena, povrede, nervoza zbog važnosti i nisam na najbolji način iskoristila šanse. Sumnjala sam u sebe, sa Kvitovom nije bio slučaj jer sam više verovala u sebe – poručila je Ana.

Na kraju priče rekla da će od plana za 2013. zavisiti da li će igrati za Fed kup.

- Krivo mi je što nismo uspeli da dođemo do pobede i zbog prvog dana ali smo želeli pobedu. Ova godina je bila naporna za sve i teško je sada pričati o tome. Moram da se dobro spremim a nije lako uz sva putovanja.

-----------------------------------------------------------

Jelenin suzni oproštaj

Nije baš pravedno da se na kapitenu reprezentacije Jeleni Janković slome koplja poraza u u finalu. Sve njene velike pobede ostaju sada u senci poraza od Lusi  Safarove a definitivno je izjavila da je ovo najverovatniji kraj u reprezentaciji.

- Žao mi je što nisam mogla zbog povrede da igram kako treba, da osvojimo titulu, ali jednostavno nije moglo. Finale je dostignuće, ponosna sam na naš tim i sve ljude koji su bili uz nas, a Čehinje su zasluženo pobedile  – pričala je Džej – Džej. – Igrala sam punih 12 godina u reprezentaciji i razočarana sam posle ovog meča jer sam igrač koji uvek želi pobedu. Uvek sam imala ekstra motiv da igram za zemlju bez obzira na povrede. Bilo je toga i ranije, ali sada sam starija i nije mi telo u sjajnoj formi. Moram da se pripremim za sledeću sezonu, da igram manje turnira i da budem spremna za velike turnire.

Prema jučeranjim izjavama ovo bi trebalo da bude kraj jedne velike karijere.

- Moram da povedem računa o svom zdravlju, da saniram povrede. Igram već mnogo godina i bliži se vreme da dam šansu mladima da nastave ovaj put. U sledećem Fed kup meču sa Slovačkom sigurno neću igrati, ali pomoći ću kad moj doprinos bude značio.

objavljeno: 05.11.2012
Pogledaj vesti o: Jelena Janković

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.