Petarda BiH, poraz Holandije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Mar.2017, 22:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Petarda" BiH, poraz Holandije

Selekcije Švedske i Bosne i Hercegovine ostvarile su ubedljive pobede u prvim mečevima petog kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u grupama A i H.

Šveđani su razbili Beloruse 4:0 na svom terenu i izjednačili se na deobi prve pozicije u A sa Francuskom, koja kasnije gostuje poslednjeplasiranom Luksemburgu.

"Vikinzi" su do ubedljivog trijumfa u Solni stigli pogocima dvostrukog strelca Forsberga, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << te Berga i Telina.

U grupi B Švajcarska je minimalnim rezultatom protiv Letonije ostvarila petu pobedu u nizu. Jedini gol na meču u Ženevi postigao je rezervista Josip Drmić, sredinom drugog poluvremena, četiri minuta po ulasku na teren sa klupe.

Mnogo interesantniji rezultat je viđen u Andori, gde je domaćin remizirao bez golova sa Farskim Ostrvima, te propustio šansu da šokira svet i pobedi, jer je imao igrača više u poslednjih 15 minuta.

U svakom slučaju, Andora ima šta da slavi, ne samo da je osvojila prvi bod u kvalifikacijama za Mundijal u Rusiji, nego i prvi bod u kvalifikacijama posle skoro 12 godina, tačnije 11 godina i šest meseci, odnosno 58 uzastopnih poraza.

BiH je očekivano pregazila Gibraltar 5:0 i poravnala se na deobi druge pozicije u H sa Grčkom, sa dva boda iza lidera Belgije, koji se kasnije sastaju u Atini.

"Zmajevi" su poveli već u četvrtom minutu preko Vedada Ibiševića, koji prednost duplira dva minuta pre poluvremena. U drugih 45 minuta po gol postižu Vršajević, Višća i Bičakčić.

Grci "zakuvali" u Briselu, Holandija pala u Sofiji

Fudbaleri Francuske i Portugala su bili sigurni, Holandija gubi korak, dok je Grčka zakomplikovala situaciju u svojoj grupi u kvalifikacijama za Mundijal 2018.

Francuska je slavila 3:1 u Luksemburu i zadržala tri boda ispred Švedske u Grupi A. Dvostruki strelac bio je Olivije Žiru, a penal je pogodio Antoan Grizman.

U igru za baraž se uključila Bugarska koja je sa 2:0 srušila Holandiju i najavila još jednu pauzu "oranja" sa velikih takmičenja. Spas Delev je obradovao Sofiju.

6. Luksemburg 5 0 1 4 6:12 1

Portugal je za razliku od EURO 2016. bio dominantan protiv Mađarske sa 3:0 u Lisabonu i nastavio da prati lidera Grupe B Švajcarske.

Kristijano Ronaldo je bio dvostruki strelac u četvrtoj pobedi šapiona Evrope u nizu, koji zaostaje tri boda za perfektnom Švajcarskom.

Ujedno je stekao pet bodova prednosti nad Mađarima i verovatno obezbedio bar baraž za plasman na SP u Rusiju.

6. Andora 5 0 1 4 1:13 1

U derbiju dana Belgija je jedva izbegla poraz od Grčke, bilo je 1:1 u Briselu. "Heleni" su poveli preko Kostasa Mitroglua u 46. minutu, ali od 65. su imali igrača manje.

Isključenje Tahcidisa "Crveni đavoli" su iskoristili tek minut pre kraja golom Romelua Lukakua na dodavanje Drisa Mertensa.

Ovaj remi u Briselu je zakuvao situaciju u grupi jer je Grčka ostala na dva boda iza lidera Belgije, a tri manje samo ima BiH.

Verovatno ključan meč kvalifikacija na programu je 9. juna u BiH, gde će gostovati upravo Grci.