Uticaj grčke krize na Srbiju

Izvor: S media, 01.Maj.2010, 19:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uticaj grčke krize na Srbiju

Kriza u Grčkoj trese evropske berze i pokazuje razlike u stavovima oko rešenja među članicama Evropske unije. Nema teškoća na tržištu Srbije.

Neki američki i evropski analitičari izjavljuju da prezadužena Grčka ne može da izbegne bankrot, a od juče je i smanjen rejting grčkih banaka.

Hoće li poslovna vrata ostati otvorena ili će ih sve veći Grčki problemi možda zatvoriti?

Pet banaka i oko dve stotine firmi iz Grčke radi u Srbiji. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << I banke kao i mnoge Grčke kompanije smo želeli da pitamo hoće li kriza u njihovoj zemlji uticati na poslovanje u Srbiji. Nisu želeli da govore pred kamerama, niti da nam pošalju zvanično saopštenje.

Jedni od retkih koji su stali pred naše kamere su "Eko helenik petroleum“. Ali ne direktor, već osoba zadužena za odnose sa javnošću, koja je o uticaju Grčke krize na njihovu kompaniju, u kojoj i država ima akcije, mogla da kaže samo ovo.

"Ne, Helenik petroleum je profitabilna kompanija“, reči su Vere Živković, PR "Eko Helenik petroleum".

Inostrani mediji u analizama procenjuju da će biti posledica Grčke krize po druge zemlje, a da će se najviše osetiti u Bugarskoj i Srbiji. Naši zvaničnici kažu da bi jedna od posledica moglo biti i manje ulaganje kompanija iz ove zemlje u srpsku privredu.

Grčka je do sada uložila preko dve milijarde evra i jedna je od vodećih investitora u našoj zemlji.

"Nema direktnih efekata, ali biće indirektnih. Kada jedna zemlja ima teškoće onda investitori proveravaju da li su druge u istoj formi“, kaže potpredsednik Vlade, Božidar Đelić.

Rekordna godina u razmeni sa Grčkom bila je 2008. Ukupni obim posla dostigao je vredonost od pola milijarde dolara. Prošle godine zabeleženo je smanjenje prometa za oko 25 odsto.

Ako je suditi prema ekonomskim vestima iz ove zemlje ova godina bi mogla biti još gora.

"Postojeće kompanije verovatno neće imati onaj obim investicija koje su planirale, zbog konzervativnije politike banaka i verovatno problema koja imaju njihova matična preduzeća“, objašnjava potpredsednik Privredne komore Srbije Mihailo Vesović.

"Možda će biti malo većih problema da dođu do zajmova od svojih majki banki. To može biti neki uticaj. Sve u svemu, neće to nešto spektakulatno da se desi samo zbog Grčkih investicija u Srbiji“, smatra Aleksandar Stevanović, Centar za slobodno tržište.

Evidentno je da za sada nema ozbiljnijih i vidljivih teškoća na tržištu Srbije u radu kompanija i banaka koje su ovde po kapitalu i vlasništvu Grčke.

Početkom juna u Solunu je planiran veliki poslovni forum i delegaciju koju će činiti predstavnici Vlade i veća grupa poslovnih ljudi, predvodiće predsednik Tadić.

Do tada će verovatno i situacija sa krizom i njenim posledicama biti mnogo jasnija.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.