
Izvor: B92, 03.Jul.2009, 17:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NIS za tržišno određivanje cene
Kiril Kravčenko (Beta)
Beograd -- Naftna industrija Srbije predlaže da se cena prerade benzina ubuduće formira isključivo na tržištu.
Iako je prvobitni zahtev Naftne industrije Srbije upućen Vladi Srbije bio da se poveća cena prerade benzina, novi predlog ruskog većinskog vlasnika NIS-a je da se promeni formula izračunavanja. Cena će biti, kako kažu u NIS-u, isključivo tržišna, jer će se formirati na osnovu cene sirove nafte i cene proizvodnje u regionu, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što do sada nije bio slučaj.
O novom načinu izračunavanja cene naftnih derivata NIS još pregovara sa Vladom Srbije.
Koju god formulu da primeni NIS u izračunavanju cene naftnih derivata, građani Srbije će po svemu sudeći plaćati skuplji benzin.
Za sada se može samo predpostavljati koliko bi to poskupljenje moglo biti, jer ruski većinski vlasnik NIS-a još ne želi da govori o brojkama.
"Pošto se trenutno vode pregovori, nisam spreman da kažem do čega to može da dovede. Ipak kardinalne promene nisu verovatne, i mislim da nam je potrebno nekoliko nedelja da odgovorimo na to pitanje”, kaže generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.
"U svakom slučaju naš cilj je da izradimo novi tržišni orjentir. I ako postoji potencijal za promenu u smislu povećanja, čak i ako je minimalan, to treba da se iskoristi”, smatra on.
Iako nije govorio o konkretnoj ceni benzina, generalni direktor je rado izneo podatke o broju i strukturi zaposlenih.
Kada se pogleda podatak da su od 12.000 zaposlenih, 5.000 rukovodioci, čini se da u NIS-u rade sve sami direktori.
Tako je analiza pokazala da NIS ima višak rukovodilaca i zaposlenih u administraciji.
"Osim programa prekvalifikacije, paralelno će za zaposlene u administraciji postojati i mogućnost uzimanja socijalnog programa koji je po svojim uslovima prilično konforman”, kaž Kravčenko.
"To je 750 evra za svaku godinu radnog staža. Na sve njih niko u NIS-u neće vršiti pritisak, a odlazak iz kompanije biće isključivo na dobrovoljnoj bazi. Novac je obezbeđen za odlazak pod ovim uslovima maksimalno za 2.000 ljudi”, pojasnio je direktor NIS-a.
Problem NIS-a su i velika dugovanja domaćih preduzeća, pre svega državnih. Kako je ranije najavljeno u Vladi Srbije dugovanja od oko 20 milijardi dinara trebalo bi da budu isplaćena do avgusta ove godine.
Kravčenko kaže da je to uslov da u drugom delu godine kompanija, koja je prva tri meseca završila u minusu od 11 milijardi dinara, godinu završi u plusu.
Pogledaj vesti o: Formula 1