Izvor: RTS, 15.Jun.2011, 03:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Holivud ili Formula 1
Zamislite da naredne godine, negde u ovo vreme, odlazite u bioskop da pogledate najnoviji holivudski hit koji se dešava u svetu Formule 1, a koji bi režirao recimo Džordž Lukas. Iako meni lično nije baš omiljen, glavnu ulogu bi mogao da tumači Kolin Ferel.
Recimo da je njegov lik polulepuškasti bivši svetski šampion anglosaksonskog porekla i finih manira. Kao što je to uobičajeno u Holivudu, na projektu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je bilo angažovano nekoliko scenarista, čiji zadatak je bio da osmisle nekakav neverovatan zaplet i rasplet. Možda bi priča išla baš ovako.
Kolin vozi odlučujuću trku. U konkurenciji je nekoliko rivala, od kojih je jedan recimo latino tip, drugi možda crnac, a glavni rival omraženi Francuz. Ili ne, možda još bolje Nemac. Kolin se nije baš dobro kvalifikovao, bez sopstvene krivice doduše, tim je nešto petljao sa podešavanjem vozila. Recimo da kreće kao sedmi. U trci se, naravno, počinju dešavati najneverovatnije stvari.
Kolin tako prvo ima kontakt sa svojim klupskim kolegom, crncem, i izbacuje ga iz trke. Malo kasnije, Kolin pretiče i latinosa, ponovo uz kontakt, pa je još jedan rival manje na stazi. Iz nekog razloga, Kolinova formula iz ovih kontakata izlazi netaknuta. Ili, dobro, recimo sa probušenom gumom, pa momak, ipak, mora u boks usled čega pada na poslednje mesto. Da stvari budu zanimljivije, u nekom momentu Kolin dobije i kaznu prolaska kroz boks, zbog prekršaja nekog potpuno besmislenog pravila.
Trka se inače dešava po biblijskom potopu, i to recimo baš na stazi gde prethodnih 11 godina nije bilo kiše. Zbog kiše, automobili se sudaraju i levo i desno od njega, ali naš junak polako ali sigurno napreduje ka vrhu. Trideset krugova do kraja Kolin je poslednji, ali već 11 krugova kasnije stiže do devetog mesta.
U međuvremenu, kiša prestaje i, mada je još uvek vlažna staza, naš heroj hrabro odlučuje da pređe na gume za suvo. Deset krugova do kraja, Kolin je četvrti, a ispred njega su: kao vodeći, Nemac, glavni rival u najbržem autu; na drugom mestu vozač sa najviše titula i pobeda u istoriji Formule 1, jednom rečju Legenda; treći, i direktno ispred Kolina, simpatični timski kolega Nemca koji vodi, recimo Australijanac, u takođe superiornom automobilu.
Sledećih 5 krugova Kolin se bori sa Australijancem i Legendom, i nekako, ipak, stiže do drugog mesta. Vodeći Nemac, ima 3 sekunde prednosti, ali naš junak vozi sekundu i po brže po krugu. Da li će stići Nemca, može li ga prestići do kraja? I hoće li uopšte biti vremena, pošto u tom trenutku saznajemo da trka može biti i prekinuta pre poslednjeg kruga zbog predugog trajanja? Kolin smanjuje prednost i u poslednji krug ulazi sa manje od sekunde zaostatka.
Nemac pokušava da se odupre, ali u odsudnom trenutku puca pod pritiskom, greši, i Kolin pobeđuje. Svi se raduju, muzika postaje glasna, ali nad našim herojem se nadvija nova opasnost jer mora da da izjavu kontrolorima trke o incidentima u koje je bio upleten. Na kraju se, ipak, sve završava dobro. Pobeda je potvrđena. Holivudski hepiend.
Na bioskopskom ekranu ide odjavna špica, a ja zamišljam sebe kako izlazim iz sale zgrožen suludom maštom Holivuda. Dokle ćete više praviti filmove za decu? Nemojte više vređati ljudsku inteligenciju, pa molim vas, kad bi ovako nešto bilo moguće u pravom životu?!
E pa, bilo je moguće, ovog vikenda, na stazi Žil Vilnev. A trku su kao specijalni gosti (između ostalih) posmatrali baš Džordž Lukas i Kolin Ferel. Ostaje im samo da se dogovore sa Bernijem oko filmskih prava na priču.
Ali, šalu na stranu, zašto i kako je u stvari Džens pobedio u nedelju? Jeste, vozio je hrabro u teškim uslovima, i učinio što je bilo do njega, ali na konačan rezultat uticalo je još nekoliko faktora. Prvo, Meklaren se kockao u subotu i poslao i Džensa i Luisa na kvalifikacije sa automobilom koji je bio polupodešen za kišu, iako su znali da kiše u subotu neće biti. Dobro su izračunali da na stazi na kojoj može da se pretiče nekoliko mesta gore ili dole na startu neće praviti značajnu razliku, a očekivana kiša u nedelju je trebalo da im omogući borbu za pobedu.
Drugi uslov za pobedu se stekao kada je Luis ponovo rešio da odigra svoju omiljenu ulogu Taza*. U momentu kada je, u sedmom krugu trke (od čega su prva 4 odvezena iza sigurnosnog vozila!) odustao, Luis je bio predmet ne jedne, ne dve, već čak tri istrage od strane kontrolora trke. Zbog sudara sa Veberom, zbog prebrze vožnje iza sigurnosnog automobila i zbog sudara sa Džensonom.
A i pored svega toga, u samo ta tri kruga trkanja je svima bilo jasno da je momak iz Stivenidža najbrži na stazi. Sve što je bilo potrebno je malo strpljenja i pobeda bi bila njegova. Emerson Fitipaldi, dvostruki šampion Formule 1 i šampion KART serije, koji je u Montrealu bio jedan od kontrolora trke, je možda najbolje sažeo Luisov najveći problem: „Hamilton je previše agresivan prilikom preticanja i ne poštuje dovoljno ostale vozače". Hm, kao nekad Sena i Šumaher, zar ne?
Treći, i konačni uslov za Džensonovu pobedu ispunio je Kristijan Horner. Austrijska ekipa kao da nije verovala da je Dženson opasnost po Seba i stalno je kasnila sa reakcijom na dešavanja na stazi.
Seb je tako na gume za suvo prešao dva kruga posle Džensa, a čak i kada je bilo jasno da će Džens preteći Vebera i Šumahera tim nije naložio Sebu da pojača tempo, što smo videli da može čim je Dženson izbio na drugo mesto. Kada je konačno naredba iz boksa stigla, za svetskog šampiona je bilo kasno.
Na kraju, ne mogu da ne spomenem jedan očigledan paradoks. Iako zbog novih pravila ova sezona donosi najuzbudljivije trke još od vremena turbo motora u osamdesetim, trka za titulu nije ni upola zanimljiva kao recimo prošle godine. Spektakularni vikend za nama to najbolje pokazuje.
Trka je bila fantastična, ali konačan rezultat je tragičan jer bez bodova za Luisa i Nanda, Sebova prednost u odnosu na drugoplasiranog (sada Džensona) je porasla na strašnih 60 bodova.
Ne treba trošiti reči na to koliko je dobro za Formulu 1 što Seb nije pobedio. Još bolje je što je pobedu izgubio svojom greškom, popustivši pod pritiskom. Sada je ključno pitanje da li u narednim trkama ostali mogu da nastave da ga drže pod tim pritiskom, i kako će Sebastijan na to reagovati. Nadajmo se, ne najbolje.
*Najinteresantniji nadimak koji Luis nosi u Britaniji je Taz, što je skraćenica od Tasmanijski đavo, po simpatičnom liku iz crtanog filma koji smo i mi nekad gledali.










