Izvor: Politika, 25.Jun.2013, 22:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bitka za polufinale
Košarkašice Srbije danas u četvrtfinalu Ervopskog prvenstva u Francuskoj (17 č) igraju protiv Italije
Do konačnog odredišta na Evropskom prvenstvu u Francuskoj naše košarkašice imale su pravo putešestvije. Lil je njihova nova baza, a do njega su prevalile 691 kilometar vozom i autobusom. Čim su se smestile pohitale su u dvoranu u Oršiju udaljenu 26 kilometara i odgledale drugo poluvreme utakmice >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << između Italije i Crne Gore u kojoj je pala odluka ko će im danas u četvrtfinalu biti protivnik. Italijanke su se radovale (66:60) i tako će treći put u poslednjih mesec dana na megdan našim devojkama. Prva dva duela u pripremnom periodu Srbija je ubedljivo dobila (73:53 i 73:62), ali sada je važno. Pobednik će u borbu za medalju i obezbediće plasman na Svetsko prvenstvo u Turskoj.
Iako su odradile trening u vremenu kada je trebalo da počne duel sa Italijankama (20 č), organizator je promenio satnicu na insistiranje Španije, pa je utakmica zakazana za 17 č. Međutim, to nije bitno uticalo na raspoloženje igračica, s obzirom da su imale dan više za odmor i pripremu od protivnika. Selektor Marina Maljković ističe da ih dve pobede na turnirima u Beogradu i Belorusiji neće zavarati, jer to nije bila realna slika kvaliteta Italijanki.
– Na oba pripremna turnira igrale su u trećoj brzini, a ovde su u petoj. Svesni smo da se radi o kvalitetnom i opasnom timu. U kvalifikacijama nisu bile kompletne, a za EP su se sve igračiceodazvale pozivu selektora. Kompaktne su i žele preko nas da se dokopaju polufinala i plasmana na Svetsko prvenstvo u Turskoj– istakla je Marina Maljković.
Italija je u dosadašnjem delu šampionata ostvarila polovičan učinak, poražene su od Rusije, Španije i Turske, dok su do četvrtfinala stigle pobedama protiv Švedske, Slovačke i Crne Gore.
– Fantastično trče i igraju veoma snažno u odbrani. To što sueliminisale Crnu Goru, o čijim je kvalitetima suvišno govoriti, jasno pokazuje kakav protivnik nas čeka u četvrtfinalu. Moje igračice su inteligentne i dovoljno mudre da se ne opuste i shvate da moramo još više da se borimo. I da smo ih pobedili 15 puta, potrebno je da to uradimo još jednom, sada kad je najvažnije – zaključila je Marina Maljković.
Većina naših košarkašica priželjkivale su Italijanke.
– Više nam odgovaraju od Crnogorki. Borimo se za polufinale i ostvarenje sna da zaigramo i na svetskoj smotri. Ne sumnjam da ćemo biti još borbenije, možda i prevaziđemo mogućnosti. Ko zna kada ćemo imati priliku da ovoliko blizu budemo velikom uspehu – naglasila je Dajana Butulija.
M. S.
objavljeno: 26.06.2013






