Izvor: Politika, 21.Apr.2015, 22:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbi dominiraju Evroligom
U glasanju za petorku sezone trenutno u samom vrhu Marjanović, Teodosić, Bjelica, Bogdanović i Kalinić, a u „ponudi” još Krstić i Erceg
Takmičenje Evrolige po grupama statistički su obeležili srpski košarkaši. Boban Marjanović je najkorisniji igrač (616 indeksnih poena) i skakač (prosečno 10,67), Nemanja Bjelica u obe kategorije odmah iza njega (493 indeks i 8,65 skokova), Miloš Teodosić je najbolji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dodavač (8,65 asistencija po utakmici), a među liderima svojih timova su i Bogdan Bogdanović, Nenad Krstić, Zoran Erceg i Nikola Kalinić. Srpski reprezentativci se visoko kotiraju i u tradicionalnom glasanju Evrolige za petorku sezone, a Marjanović, Teodosić, Bjelica, Bogdanović i Kalinić trenutno imaju najveći broj navijača.
To ne znači da će svi konkurisati za najboljih pet, jer glasovi navijača vrede tek 25 odsto u krajnjem zbiru. Najveći udeo i „težinu” imaju košarkaški stručnjaci, a na njihovom spisku sigurno će se naći Marjanović, Teodosić i Bjelica. Centar Crvene zvezde ima impresivnu statistiku i najzaslužniji je za plasman u „Top 16” fazu (27,17 minuta, 16,6 poena, 10,7 skokova, indeks 25,7 po utakmici). Miloš Teodosić igra najzreliju sezonu u karijeri i CSKA je možda i najveći favorit za osvajanje Evrolige, a našem plejmejkeru baš nedostaje titula (28,43 minuta, 15,7 poena, 2,7 skoka, 7,2 asistencije, indeks 17,2). Za pehar konkuriše i Fenerbahče Nemanje Bjelice, kom je najtrofejniji evroligaški trener Željko Obradović namenio najvažniju ulogu (28,11 minuta, 12,2 poena, 8,7 skokova, 1,9 asistencija, indeks 19).
Bogdan Bogdanović je i u konkurenciji košarkaša koji su najviše napredovali (zvezda u usponu), a minutaža koju mu Obradović daje i njegov učinak zasluženo su ga lansirali među najbolje evropske igrače (27,32 minuta, 10,8 poena, 2,9 skokova, 2,7 asistencija, indeks 10,2). Nenad Krstić nosi na iskusnim plećima igru Efesa, kojoj prepoznatljiv ton daje legendarni trener Dušan Ivković. Statistika pokazuje da je Krstić daleko od penzije, pa je prava šteta što se oprostio od reprezentacije (21,19 minuta, 12,6 poena, 5 skokova, indeks 16,6). Nikola Kalinić je uz Marjanovića imao najkonstantniju formu tokom sezone. Krilo „crveno-belih” osvojilo je navijače beskompromisnom borbom i veoma važnim poenima u nekim utakmicama (26 minuta, 9,2 poena, 3,9 skokova, 2 asistencije, indeks 9,1). Većim delom sezone Zoran Erceg je bezmalo sam nosio igru Galatasaraja, a odlaskom plejmejkera Aroja i on je ostao bez „municije” (30,40 minuta, 15 poena, 4,3 skoka, indeks 15,4).
Glasanje na sajtu Evrolige za najbolju petorku traje do 30. aprila.
M. S.







